Gdy pogoda się ochładza, nic nie przebije luksusu ciepła – zwłaszcza wstając z nagrzanego łóżka rankiem. Ogrzewanie podłogowe jest również energooszczędne, wygodne, zwalnia miejsce na ścianie i może stanowić wartość dodaną dla Twojego domu. Jeśli chodzi o instalację, proces nie jest tak uciążliwy, jak mogłoby się wydawać.
Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat dostępnych rodzajów ogrzewania podłogowego i sposobu instalacji ogrzewania podłogowego.
Dlaczego wybrać ogrzewanie podłogowe?
Zapytaj każdego właściciela domu, który ma ogrzewanie podłogowe, a są szanse, że odpowie, że teraz już nie wyobraża sobie funkcjonowania bez niego! Ale dlaczego? Jednym z dobrych powodów jest to, że przy zainstalowanym ogrzewaniu podłogowym grzejniki nie są potrzebne. Oprócz zepsucia czystych linii w pomieszczeniu, grzejniki mogą zajmować cenną przestrzeń na ścianie. Usuń je i nagle pojawi się przerwa na dodatkowe jednostki kuchenne, schowek, sofę, a nawet drzwi.
Ogrzewanie podłogowe jest również niezwykle opłacalnym sposobem na ogrzanie pomieszczenia, dzięki czemu pomoże Ci obniżyć rachunki. Ponadto, w przeciwieństwie do grzejników, pieców lub tradycyjnych kominków na paliwo stałe, zapewnia najwyższy poziom komfortu, rozkładając ciepło równomiernie i delikatnie. Nie ma zimnych punktów, a ponieważ większość ciepła jest skoncentrowana w dolnej części pomieszczenia, marnuje się bardzo mało ciepła.
Jeśli planujesz remont kuchni, istnieje jeszcze więcej powodów, aby wybrać ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie to działa na niezależnym termostacie, więc jeśli twoja kuchenka generuje dużo ciepła, możliwe jest wyłączenie ogrzewania w kuchni, ale utrzymanie go w pozostałej części domu. Jeśli chodzi o czyszczenie, ogrzewanie podłogowe to marzenie. Eliminacja grzejników oznacza o jedną mniej powierzchnie w kuchni, aby przyciągnąć tłuszcz i zebrać kurz, a ogrzewanie podłogowe powoduje również mniejszy ruch powietrza. Mniejszy ruch powietrza oznacza mniejszy ruch pyłu, dzięki czemu rozwiązanie to jest bardziej higieniczne, szczególnie idealne dla alergików.
System ogrzewania podłogowego na mokro
Systemy mokre składają się z rur, które są zwykle podłączone do kotła i wykorzystują ciepłą wodę z systemu centralnego ogrzewania. Podczas gdy kocioł kondensacyjny zapewni największe potencjalne oszczędności kosztów eksploatacji, każdy kocioł może być używany w tym systemie, o ile ma wystarczającą wydajność.
Woda jest pompowana przez rury z tworzywa sztucznego, które są układane na podłożu, przed zainstalowaniem nowej ostatecznej powierzchni. Większość plastikowych rur wodociągowych zainstalowanych w dzisiejszych systemach jest ciągła, więc nie ma niebezpieczeństwa wycieków, ponieważ nie ma połączeń – a system ogólnie uważa się za bezobsługowy.
Z natury są bardziej kosztowne i zakłócają instalację (szczególnie, jeśli konieczna jest zmiana poziomu podłogi w celu dostosowania rur). Są jednak najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Ogrzewanie podłogowe tego typu zmniejsza również koszty podgrzewania wody, ponieważ zużywa wodę o niższej temperaturze niż standardowe grzejniki (około 40 ° C do 65 ° C, aby uzyskać temperaturę podłogi między 23 ° C a 32 ° C).
Systemy mat elektrycznych (lub suchych)
Suche ogrzewanie podłogowe jest dostępne w postaci podstawowych kabli grzejnych, czasami luźno wplecionych w maty siatkowe, płaskie lub wstążkowe kable lub folie grzewcze. Maty lub rolki są rozkładane, łączone ze sobą, a następnie łączone z termostatem i zasilaniem sieciowym. Twoja podłoga jest następnie układana na wierzchu.
Dostępne są trzy rodzaje suchego ogrzewania: luźny drut nadaje się do podłóg kamiennych lub kafelkowych i idealnie nadaje się do pomieszczeń o nieregularnych kształtach z niewygodnymi narożnikami lub przeszkodami. Mata nadaje się również do podłóg kamiennych lub kafelkowych oraz do dużych lub bardziej regularnych pomieszczeń. System mat foliowych został zaprojektowany specjalnie do podłóg laminowanych.
Ogólnie rzecz biorąc, systemy elektryczne są tańsze w montażu i powodują mniejsze zakłócenia w istniejącej konstrukcji podłogi. Pozwalają również pokojowi osiągnąć wymaganą temperaturę szybciej niż mokre odmiany, ponieważ są bezpośrednimi źródłami ciepła. Z drugiej strony, są droższe w eksploatacji niż mokre systemy, które są bardziej opłacalne.
Gdzie stosować ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest najczęściej stosowane w pokojach na parterze, ale w rzeczywistości istnieje system pasujący do każdego rodzaju konstrukcji podłogi. Systemy mokre są najłatwiejsze do zainstalowania tam, gdzie można zająć podłogi lub tam, gdzie powstają nowe podłogi, więc prawdopodobnie będą pasować do nowych rozszerzeń, oranżerii i nowych otwartych przestrzeni kuchennych i mieszkalnych.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie prawdopodobnie bardziej odpowiednie dla istniejących pomieszczeń, ponieważ system siatki elektrycznej jest bardziej płaski niż system mokry, więc nie ma potrzeby zmiany wysokości podłogi w celu dostosowania go. Dostępne są nawet systemy mat elektrycznych, które można stosować pod dywanami na istniejących twardych podłogach. Podsumowując, łatwiej jest dodać systemy elektryczne do pomieszczeń na wyższych piętrach.
Projekt domu – a ogrzewanie
Warto zadbać aby w projekty domów z kosztorysem były wyposażone od razu w informacje jakie ogrzewanie będzie przewidziane do pomieszczeń. Wówczas możemy skorzystać z różnych metod doprowadzania do mieszkania. Nie tylko musi być to wówczas tradycyjny grzejnik czy omawiane w artykule ogrzewanie podłogowe.
Czy mogę to zrobić sam?
Zestawy do majsterkowania są dostępne od wielu producentów, ale instalacja mokrego systemu jest dość pracochłonna i złożona. Dlatego wskazane jest, aby mokry system ogrzewania był montowany tylko przez profesjonalistę. Sprawdzą, czy kocioł ma wystarczającą moc, aby obsługiwać system, i skonfigurują zegary i elementy sterujące zaworów.
Elektryczne suche systemy to inna sprawa. Pod warunkiem, że postępujesz zgodnie z instrukcjami, wystarczy zainstalować suche systemy jako produkt dla majsterkowiczów. Należy jednak zabezpieczyć usługi wykwalifikowanego elektryka, aby podłączyć kable lub maty do źródła zasilania. Każda domowa instalacja ogrzewania elektrycznego musi być również podpisana przez elektryka zgodnie z przepisami budowlanymi.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.