Ogrzewanie podłogowe staję się w Polsce coraz popularniejsze, a wynika to m.in. z tego, że zapotrzebowanie na ciepło w polskich domach po prostu spada. Jednocześnie, jest to rozwiązanie komfortowe, które zapewnia korzystny rozkład temperatur w naszym domu.
Co wyróżnia ogrzewanie podłogowe?
Najważniejszą funkcją, która odróżnia ogrzewanie podłogowe od innych rodzajów ogrzewania to fakt, że oddaje ono stosunkowo niewiele ciepła, lecz dzieje się to na bardzo dużej powierzchni, dzięki czemu jest to rozwiązanie jak najbardziej wydajne i praktyczne. Jednocześnie, sama podłoga w dotyku nie powinna być nawet odrobinę ciepła, a neutralna i po prostu nie-zimna.
Jeżeli zdecydujemy się na płytki ceramiczne idealne do ogrzewania podłogowego, to będą one właśnie neutralne, ani ciepłe, ani zimne. Wbrew pozorom, w przypadku ogrzewania innego typu, nawet przy wysokich temperaturach w mieszkaniu, płytki tego typu będą dla nas wyraźnie zimniejsze, co może powodować dyskomfort. Sama temperatura ogrzewania podłogowego nie może być również zbyt wysoka, ponieważ powoduje to u domowników dyskomfort. Temperatura podłogi powinna wynosić około 25°C, maksymalnie 30°C.
Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?
Największym plusem podłogówki, poza brakiem zimnej podłogi, jest fakt równomiernego ogrzewania całego domu – dzięki temu nie generujmy ciepła tylko w niektórych miejscach, jak ma to miejsce w przypadku np. grzejników tradycyjnych. Dodatkowo, ogrzewanie podłogowe to gwarancja pionowego rozkładu temperatur – wiąże się to również z tym, że najwyższa temperatura najmilej odbierana jest w okolicach stóp, jednak w okolicach głowy powinna być już ona odrobinę niższa.
Wodne i elektryczne ogrzewanie podłogowego
Mamy do wyboru głównie dwie opcje ogrzewania podłogowego – albo ogrzewanie wodne, albo elektryczne. W przypadku ogrzewania wodnego, mamy do czynienia z rurkami, w których znajduje się woda o odpowiedniej temperaturze. Będzie ona ogrzewana albo przez tradycyjny kocioł, albo przez pompę ciepła.
Elektryczna wersja ogrzewania podłogowego składa się z przewodów lub folii, które nagrzewają się pod wpływem działania prądu elektrycznego.
I w przypadku ogrzewania wodnego, i elektryczne, czeka na nas kilka konkretnych opcji, jak ogrzewanie wodne mocowane do płyt systemowych czy elektryczne w postaci mat montowanych tuż pod posadzką.
Warto pamiętać, że ogrzewania te mogą być do siebie dość podobne, i w przypadku położenia czy to rurek, czy kabli, w bardzo grubej warstwie wylewki, ogrzewanie będzie rozkręcało się bardzo powoli, co trzeba mieć na uwadze.
Jakie zastosowanie może spełniać ogrzewanie podłogowe?
To główny temat, który musimy rozważyć, zanim zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe – jaki zadania ma ono realizować w naszym domu? Opcji jest bowiem przynajmniej kilka. Możemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe jako elementarne źródło ciepła w naszym domu, jak i również może ono spełniać tylko dodatkowe funkcje, i walczyć z problemem, jakim są zimne podłogi, zwłaszcza w łazienkach. Co istotne, ogrzewanie podłogowe, jeżeli ma być integralną częścią naszego systemu ogrzewania, często musimy łączyć z innymi jego źródłami, zwłaszcza jeżeli wodę ma ogrzewać pompa ciepła.
Jak wybrać ogrzewanie podłogowe do łazienki?
Dobrą opcją wydaje się zastosowanie czy to ogrzewania elektrycznego, czy wodnego, jednak z grubą warstwą jastrychu, zwłaszcza jeżeli naszym głównym celem jest jedynie dogrzanie podłogi w tym pomieszczeniu, nie jego całościowe ogrzewanie. Jastrych może być wykorzystywany jako akumulator ciepła, dzięki temu w danym momencie go nagrzejemy, a on będzie oddawała ciepło przez wiele godzin, dzięki czemu podłoga w łazience będzie przyjemnie neutralna.
Ogrzewanie podłogowe a kotły gazowe – na co trzeba uważać?
Dużym problemem w przypadku kotłów gazowych jest temperatura wody, zwłaszcza w momencie, gdy kotły mają nagrzać i wodę do podłogówki, i wodę do kaloryferów. Temperatura do grzejników powinna wynosić bowiem około 70°C, a maksymalna temperatura w przypadku podłogówki może wynosić do około 50-55 °C. Jak widać, woda trafiająca do podłogówki musi być więc chłodniejsza.
W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie zaworów mieszających czterodrogowych. Działają one w ten sposób, że woda, zanim dotrze do ogrzewania podłogowego, mieszana jest z wodą, która z podłogówki wraca, więc jej temperatura będzie niższa, a do tego zastosowanie zaworów czterodrogowych podnosi samą temperaturę przed powrotem do kotła.
Ogrzewanie podłogowe – jakie materiały na podłogę wybrać?
Potrzebny jest tutaj materiał, który dobrze przewodzi ciepło. Warto tutaj zwrócić uwagę na opór cieplny danego materiału, a jego wartość dla materiału, który ma zostać położony jako posadzka w pomieszczeniu, gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe, wynosić powinien mniej, niż 0,15 m2·K/W. Idealny wyborem okażą się wspominane wcześniej płytki ceramiczne, a jednocześnie warto sprawdzać w sklepach czy u producentów, czy dany materiał nadaje się do ogrzewania podłogowego, czy nie, a jeśli tak, to do jakiej maksymalnej temperatury.
Materiał powstał we współpracy ze sklepem Mateomarket.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.