2 grudnia 2021

Ogrzewanie elektryczne — mieszkaj w zgodzie z naturą

Hasła proekologiczne są nam znane od lat. Co jednak można zrobić osobiście, by zapewnić ogrzewanie zgodne z naturą? Wielu skłania się ku elektrycznym instalacjom grzewczych. Czy każda z jego form jest neutralna dla środowiska? Jak ograniczyć emisje szkodliwych substancji przy udziale ogrzewania elektrycznego? Przeczytaj!

Czy ogrzewanie prądem jest bezemisyjne?

Wszystko, co kojarzy się z brakiem komina i spalin, automatycznie brane jest pod uwagę jako ekologiczne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że bardzo duże znaczenie ma również wyprodukowanie energii elektrycznej. Dlatego ogrzewanie elektryczne zgodne z naturą powinno bazować na maksymalnie ekologicznych rozwiązaniach, zaczynając od źródeł energii. Oczywiście nawet w przypadku standardowych metod grzewczych bazujących na prądzie z sieci energetycznej, ogrzewanie staje się bardziej proekologiczne niż inne metody. Dlaczego?

Ogrzewanie prądem a inne źródła ciepła

Jak wyraźnie dostrzec różnice w emisji szkodliwych substancji? Wystarczy porównać metody grzewcze i ich konsekwencje dla środowiska. Najbardziej szkodliwymi związkami produkowanymi podczas spalania paliw stałych są:

  • tlenek węgla;
  • dwutlenek węgla;
  • tlenki azotu;
  • węglowodory aromatyczne.

Pod kątem szkodliwości najgorzej wypadają kotły węglowe i zaopatrywane drewnem o wysokim poziomie wilgotności. Najlepszymi formami dostarczania ciepła jest ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, kotły na biomasę i pellet.

Ekologiczne ogrzewanie elektryczne – czy może być tanie?

W przypadku wykorzystania pompy ciepła głównym paliwem zasilającym jej działanie jest prąd. Kluczem do opłacalności inwestycji jest wykorzystanie tak wydajnej pompy, która zaopatrywałaby dom w energię cieplną z maksymalnie niskim poborem prądu. Niestety koszty zakupu i montażu takiego rozwiązania grzewczego niejednokrotnie przekraczają ponad 50 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę czas zwrotu inwestycji (zwykle ponad 10 lat), nie każdy jest chętny na taki sposób zasilania domu w ogrzewanie.

Połączenie ogrzewania elektrycznego i instalacji PV

Bardzo dobrym sposobem na wykorzystanie energii elektrycznej są panele fotowoltaiczne i ogrzewanie elektryczne. Dlaczego? Po pierwsze produkowana energia elektryczna powstaje bez udziału szkodliwych substancji. Po drugie nie ma konieczności jej kupowania z sieci, po prostu wykorzystuje się własną produkcję.

Kolejna zaleta to możliwość zasilania nie tylko ogrzewania podłogowego lub pieców akumulacyjnych, ale też innych urządzeń elektrycznych w domu. Kluczowe jest obliczenie rocznego zużycia z uwzględnieniem dodatkowego zapotrzebowania na system grzewczy.

Ogrzewaj dom w zgodzie ze środowiskiem

Każdy z nas ma wpływ na jakość powietrza wokół. Dlatego warto skorzystać z możliwości zainstalowania ekologicznych systemów grzewczych. Ich użytkowanie może być jeszcze tańsze przy wykorzystaniu alternatywnych źródeł zasilania. Pozwalają na maksymalne ograniczenie emisji szkodliwych związków i ogrzewanie domu w zgodzie ze środowiskiem.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści