16 października 2020

Ogrody wertykalne – połączenie nowoczesnej sztuki z naturą

Obecnie jednym ze sposobów aby wykreować przestrzeń miejską metodą ekologiczną jest przede wszystkim zwiększenie zieleni w jej krajobrazie, oprócz standardowych parków i ogrodów coraz częściej projektuje się specjalne ogrody wertykalne. Warto zaznaczyć, iż nie tylko dodają one estetyki, ale również pełnią ważne funkcje w środowisku, potrafią zmienić wygląd nawet najbardziej zaniedbanych miejsc, jednocześnie oczyszczając powietrze.

Jak wyglądają ogrody wertykalne?

Przede wszystkim należy podkreślić, iż aby ogrody wertykalne wyglądały estetycznie zleca się zastosować generator ozonu, bowiem jest to urządzenie, dzięki któremu można w szybki i skuteczny sposób usunąć z aranżowanej powierzchni wszelkiego rodzaju zarodniki, pleśni oraz grzybów. Powinieneś wiedzieć, iż ogrody wertykalne to elewacje budynków, które są pokryte w pionie roślinnością, wśród tego rodzaju ogrodów można wyróżnić dwie grupy:

  1. Zielone fasady – to elementy budowli, które porasta roślinność pnąca a jej korzenie znajdują się w ziemi.
  2. Żywe ściany – warto mieć na uwadze, iż są nieco bardziej skomplikowane pod względem technologicznym, ponieważ posiadają specjalne panele oraz konstrukcje, wszystkie potrzebne systemy wiążą się również ze sporym nakładem finansowym.

Aczkolwiek mimo sporego wydatku korzyści jakie przynoszą miastu ogrody wertykalne są nieporównywalne !

Materiały i montaż ogrodów wertykalnych

Jeśli posiadasz środki aby wynająć firmę ogrodniczą możesz skorzystać z takiej możliwości, jednak zaleca się aby zwrócić uwagę na sposób wykonania oraz użyte materiały, natomiast w przypadku samodzielnego montażu najlepiej wybierać proste rozwiązania. Ogólnie założenie ogrodu wertykalnego w pomieszczeniach jest nieco łatwiejsze niż na ścianach budynku, przede wszystkim ze względu na rozmiary i szerszy asortyment roślin. Sam montaż zależy od technologii zużytych materiałów, bardzo istotne jest aby pomiędzy ścianką, a konstrukcją umieścić specjalną warstwę ochronną np. z PCV. Jest to doskonałe rozwiązanie, które dodatkowo usztywni całą konstrukcję, panele w których znajdują się rośliny lub donice powinny być osadzone na mocnych ramach. Co istotne, w przypadku większych ogrodów zaleca się instalacje systemu nawadniania!

Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego?

W obecnym czasie wybór roślin do ogrodu wertykalnego jest dość spory, jednak warto stawiać na gatunki, które nie wymagają dużych donic, najczęściej stosuje się rośliny pnące oraz o ozdobnych liściach. W przypadku tworzenia ogrodu na ścianach konieczne jest aby roślina była mrozoodporna, wśród roślin które można zastosować na zewnątrz są miedzy innymi:

  • zioła
  • bratki, rozchodniki
  • barwinek, fiołek
  • petunie, begonie
  • żagwin oraz wiele innych gatunków

Natomiast w przypadku ogrodów wertykalnych montowanych w pomieszczeniach najczęściej wykorzystywane są:

  • aglaomena
  • eszynantus
  • anturium
  • kalatea
  • oraz inne

Ogrody wertykalne nie tylko poprawiają jakość życia mieszkańców miast, ale również usuwają szkodliwe zanieczyszczenia. Należy pamiętać, że ogrody wertykalne niosą ze sobą korzyści społeczne, ekologiczne i ekonomiczne!

Nasz partner radzi.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści