23 października 2020

Odzież robocza na zimę – jak wybrać?

Odzież robocza to niezwykle istotny element wyposażenia każdego pracownika. Zima to jednak szczególny czas, kiedy trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie pracownika. Specjalistyczna odzież robocza umożliwi pracę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Warto pamiętać też o odzieży dla specjalistów.

Kwestia odzieży roboczej często bywa marginalizowana, choć gwarantuje bezpieczeństwo w trakcie pracy. Jak dobrać właściwe ubrania pracownikowi budowy lub specjaliście, który wykonuje swoje obowiązki na świeżym powietrzu? Oto kilka praktycznych porad.

Buty to podstawa

Na placu budowy niezbędne jest solidne obuwie. Różne rodzaje podłoża, po których chodzą pracownicy często stanowi wyzwanie dla obuwia. To powinno mieć przede wszystkim sztywną konstrukcję, która zagwarantuje bezpieczeństwo stopy w sytuacji zagrożenia, a także stabilność kostki jeśli dojdzie do poślizgu czy przeciążenia. Drugi niezbędny aspekt, który cechuje dobre obuwie robocze to nieprzemakalność. Praca na otwartym powietrzu często wymaga chodzenia po kałużach czy mokrym podłożu, dlatego buty nie mogą dopuścić do zamoczenia stopy. Zimą bardzo ważne jest też ocieplenie wnętrza buta. Praca na budowie, czy np. jako spawacza wymaga nierzadko dłuższego czasu w bezruchu na zewnątrz, przy niskich temperaturach. W tym czasie nie powinno dojść do zmarznięcia stopy. Wreszcie należy pamiętać o twardej podstawie buta. W miejscach gdzie przeprowadzane są remonty czy inne gruntowne prace, można nierzadko napotkać np. wystający gwóźdź czy leżący na ziemi ostry element. Twarda podeszwa może zminimalizować obrażenia w przypadku nadepnięcia na taki przedmiot.

Ochrona głowy

Kask to nieodzowny element wyposażenia na placu budowy lub tam, gdzie trwają prace wysokościowe. Zimą należy jednak zamienić zwykły kask na taki, który posiada specjalne ocieplenie, które zapewni komfort pracy. Błędną praktyką jest nakładanie zwykłego kasku na czapkę. W takiej sytuacji ochrona głowy nie jest wystarczająco stabilna, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kask z własnym ociepleniem. Pamiętajmy też, że zwykła czapka również należy do odzieży roboczej i należy wyposażyć w nią pracownika.

Stroje dla specjalistów

Bez względu na porę roku, odpowiednią odzież roboczą powinni mieć również specjaliści. Przykładem może być spawacz, który na co dzień pracuje w bardzo ryzykownym środowisku, z wysokimi temperaturami. Dlatego głowa oraz oczy powinny być właściwie ochronione przed ewentualnymi gorącymi odpryskami czy iskrami. Pozostała część ciała powinna być ochroniona spełniającym najważniejsze normy strojem, który uchroni go od poparzeń czy zapalenia. Fachową odzież dla przedstawicieli różnych zawodów znajdziesz na stronie https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/odziez-spawalnicza/.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści