3 sierpnia 2022

Odpowiednia temperatura w domu o każdej porze roku – system ogrzewania i chłodzenia sufitowego

Optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniach o każdej porze roku jest kluczowa dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jednym z rozwiązań zapewniających komfort cieplny są systemy ogrzewania i chłodzenia sufitowego. Sprawdź, czym są promienniki sufitowe, jaka jest zasada ich działania i jakie mają zalety.

Czym są systemy ogrzewania i chłodzenia sufitowego?

System ogrzewania i chłodzenia sufitowego jest rodzajem instalacji płaszczyznowych, niskotemperaturowych, które są zasilane wodą (podobnie jak ogrzewanie podłogowe czy ścienne). Jak sama nazwa wskazuje, elementy grzejne są montowane na suficie pod stropem.

Jest to alternatywa dla tradycyjnych grzejników w obiektach mieszkalnych i komercyjnych, a także użyteczności publicznej. Różnica dotyczy głównie zasady działania. Ponadto promienniki sufitowe można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Z uwagi na to, że są niewidoczne, doskonale wpisują się w każdą przestrzeń.

Zasada działania systemu chłodzenia i ogrzewania podwieszanego

Zasada działania promienników sufitowych jest niezwykle prosta i jednocześnie wyróżnia się wysoką wydajnością. Energia grzewcza lub chłodząca jest przekazywana przez promieniowanie, a nie konwekcję, czyli wymianę ciepła poprzez ruch mas powietrza.

W przypadku ogrzewania panele promiennikowe są zasilane gorącą wodą. Energię cieplną oddają do pomieszczenia, emitując fale elektromagnetyczne. Promieniowanie podczerwone odczuwane jest jako ciepło, ale jedynie w kontakcie z ludzkim ciałem lub przedmiotem. System promiennikowy działa zatem podobnie jak słońce czy ogień.

W przypadku efektu chłodzenia zasada działania jest odwrotna. W instalacji przepływa zimna woda, zaś osoby i przedmioty znajdujące się w budynku emitują ciepło w kierunku sufitu. Tam następuje oddanie energii i w efekcie obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

Nowoczesne, energooszczędne sufitowe promienniki znajdziesz w ofercie Zehnder – firmy będącej liderem w Europie w dziedzinie ogrzewania obiektów wielkokubaturowych. Wybór promiennikowych paneli sufitowych Zehnder ZIP oraz Zehnder ZBN gwarantuje komfortowy i zdrowy klimat wewnętrzny. Systemy Zehnder od lat sprawdzają się jako idealne rozwiązanie w tysiącach inwestycji.

Ogrzewanie sufitowe marki Zehnderhttps://www.zehnder.pl/produkty-i-systemy/systemy-ogrzewania-i-chlodzenia-sufitowego

Jakie są zalety podwieszanego systemu ogrzewania i chłodzenia?

Sufitowe ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe zapewniają odpowiedni klimat cieplny w wielu różnych pomieszczeniach i budynkach. Jednocześnie są to instalacje proste i wysoce efektywne, dające dużą swobodę i elastyczność w projektowaniu wnętrz.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że gwarantują niskie zużycie energii, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji. Z uwagi na liczne zalety są wykorzystywane w fabrykach, ośrodkach sportowych, punktach sprzedaży, biurach, budynkach użyteczności publicznej, na przykład w szkołach i szpitalach, a także w budynkach mieszkalnych.

Komfort o każdej porze roku

Instalacje sufitowe zapewniają równomierny rozkład temperatury w budynkach w każdym trybie pracy. Ograniczają również do minimum ruch powietrza, co sprawia, że pomieszczenie jest wolne od unoszącego się kurzu i innych zanieczyszczeń. Jest to bardzo korzystne zwłaszcza dla osób cierpiących na alergie.

Zastosowanie promienników łagodzi problemy z oddychaniem. Ponadto, zarówno efekt chłodzenia, jak i grzania jest delikatny, co przekłada się na komfort i dobre samopoczucie. Wszystko to wspomaga koncentrację, wydajność pracy oraz korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Prosty i wydajny system

System grzewczy sufitowy jest prostym rozwiązaniem, które może być stosowane w budynkach nowych oraz modernizowanych. Instalacja jest łatwa w montażu i może być dowolnie rozbudowywana. Panele są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i kształtów, a nawet kolorów. Opcją dodatkową może być na przykład możliwość zamontowania oświetlenia czy paneli z atestem higienicznym.

Promienniki wykazują bardzo szybki czas reakcji. Ich zaletą jest również bezgłośna praca i intuicyjna obsługa. Przy tym współpracują z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, na przykład kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła.

Niskie koszty eksploatacji

Jedną z największych zalet systemu promiennikowego jest ekstremalnie wysoka efektywność przy jednoczesnej energooszczędności. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić do 40 procent energii przy jednoczesnym zapewnieniu pełnego komfortu cieplnego w obiekcie. Wynika to z zasady działania instalacji sufitowej.

Podczas ogrzewania odczuwalna temperatura w pomieszczeniach jest wyższa niż rzeczywista. Zaś w przypadku systemu chłodzenia sufitowego sytuacja jest odwrotna. W rezultacie temperatura źródła zasilania systemu może być niższa.

Ponadto różnica między temperaturą powietrza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia jest niewielka. To sprawia, że zapotrzebowanie na moc grzewczą czy chłodniczą jest mniejsze. W konsekwencji koszty eksploatacji promienników sufitowych są niższe.

Ponadto wysokiej jakości systemy cechują się długim okresem eksploatacji i nie wymagają kosztownych przeglądów.

Chłodzenie i ogrzewanie sufitowe to rozwiązanie nie tylko wydajne, oszczędne i ekologiczne, ale także funkcjonalne oraz niezawodne.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści