15 grudnia 2022

Ocieplanie ścian – odpowiedni materiał to podstawa

Od tego, jak dobrze położona będzie warstwa termoizolacyjna i z jakiego materiału będzie wykonana zależy to, jak dużo ciepła wydostaje się na zewnątrz. Zdarza się, że przy braku jednolitej powłoki tracimy nawet do kilku tysięcy złotych rocznie z powodu ogrzanego powietrza uciekającego poza mury domu. Profesjonalne ocieplenie ścian na pewno przyczyni się do znacznego ograniczenia tych wydatków.

Ocieplanie ścian – im szybciej, tym lepiej

Docieplanie ścian to bardzo ważny punkt podczas przeprowadzania termomodernizacji domu lub innej konstrukcji budowlanej. Warto ten etap zrealizować jak najszybciej, czyli najlepiej jeszcze przed wprowadzeniem się do budynku. Odkładanie tego na później jest bardzo nieopłacalne. Im dłużej zwlekamy, tym więcej ciepła tracimy, a wraz z nim uciekają także pieniądze, które wydawane są na ogrzewanie.

Podjęcie decyzji o ociepleniu domu na etapie prac budowlanych ma wiele zalet. Nie tylko okaże się inwestycją, która zwróci się bardzo szybko dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu – chociaż jest to bez wątpienia ogromny plus i często główna motywacja. Pozwoli to również na wykonanie większości brudnych prac za jednym zamachem i wykończenie domu od razu w sposób estetyczny. Bez warstwy izolacyjnej nie ma sensu kłaść chociażby tynku, ponieważ i tak docelowo zostanie on przykryty materiałem zatrzymującym ciepło.

Osoby, które nie zdecydowały się na położenie powłoki termoizolacyjnej od razu, powinny zrobić to czym prędzej. Przez ściany domu ucieka naprawdę dużo ciepłego powietrza, przez co zużywane jest o wiele więcej paliwa grzewczego w sezonie jesienno-zimowym. Latem również ma to negatywne konsekwencje – bez warstwy izolacyjnej nagrzane ściany szybciej oddają ciepło do wnętrza domu, przez co w okresie upałów jest w nim parno i duszno.

Starannie wybierz materiał ociepleniowy

Najważniejszą kwestią podczas termoizolacji ścian oraz innych elementów konstrukcji budowlanej jest oczywiście wybór materiału i metody. Obecnie w branży budowlanej dostępne są różnie rozwiązania. Stosunkowo często nadal wykorzystywane są tradycyjne procedury w tym zakresie. Polegają one na położeniu warstwy styropianu lub wełny mineralnej i ich odpowiednim przymocowaniu. Takie technologie są znane i wykorzystywane od wielu lat.

Stopniowo rośnie także zainteresowanie bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Specjaliści od docieplania konstrukcji o różnym przeznaczeniu zalecają wybór ocieplania pianką poliuretanową. Jest to opcja, która stale zyskuje na popularności. Zawdzięcza to przede wszystkim bardzo wysokiej wydajności – ocieplanie pianą PUR charakteryzuje się niezwykle niską przewodnością ciepła. Dodatkowo ten materiał ma właściwości dźwiękoszczelne i jest odporny na działanie wilgoci.

Sporym atutem tej innowacyjnej metody jest również fakt, że warstwę izolacyjną z pianki poliuretanowej kładzie się bardzo szybko. Metoda natryskowa pozwala również na równomierne rozprowadzenie powłoki oraz przede wszystkim stworzenie jednolitej struktury. Brak połączeń między elementami materiału ociepleniowego pozwala na uniknięcie mostków termicznych. Dzięki temu przy tym rozwiązaniu ryzyko wydostawania się ciepła na zewnątrz jest ograniczone do absolutnego minimum.

Treść promowana.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 4]

Powiązane treści