Panele podłogowe należą do najpopularniejszych sposobów na estetyczną, a przy tym niedrogą podłogę w naszym domu czy mieszkaniu. O czym należy pamiętać, kładąc podłogę z paneli winylowych?
Położenie podłogi z paneli podłogowych jest stosunkowo prostym zadaniem, wobec czego często podejmujemy próbę własnoręcznego ułożenia paneli na podłodze. Żeby móc długo cieszyć się z efektów, należy pamiętać o kilku podstawowych aspektach, które wpływają na końcowy efekt naszej pracy.
Właściwie przygotowane podłoże
Nawet najlepsze panele podłogowe będą nierówne jeśli przygotowane wcześniej podłoże będzie miało wady. Szczególnie muszą to wziąć pod uwagę osoby, które zamierzają skorzystać z paneli winylowych – niezwykle cienkich, które wymagają bardzo równej powierzchni. Dlatego często na początku stosuje się wylewkę wyrównującą, która ma za zadaniem zniwelować wszelkie nierówności. Jeśli będziemy kłaść panele na stare podłoże, np. kafelki, warto najpierw sprawdzić czy stare płytki dobrze się trzymają, a fugi czy inne ubytki wyrównać.
Izolacja i wytłumienie
Mata izolacyjna pełni często podwójne zadanie. Po pierwsze chroni panele przed wilgocią z podłogi, dzięki czemu te nie odkształcają się i nie pęcznieją. Drugim ważnym aspektem związanym z podkładem podłogowym jest wytłumienie odgłosów chodzenia. Wbrew pozorom nie trzeba wcale szpilek na wysokim obcasie, żeby hałasować podczas chodzenia po panelach. Podkład wygłuszy nasze kroki, a także wpłynie dobrze na miękkość całej konstrukcji. Dla wielu z nas jest to również bardzo ważne, chociażby ze względów zdrowotnych.
Dylatacja i listwy przypodłogowe
Kiedy dochodzimy z panelami do ściany, zazwyczaj musimy dociąć poszczególne panele, żeby optymalnie pasowały do kształtu pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, żeby ten ostatni panel nie przylegał ściśle do ściany. Warto sprawdzić zalecenia producenta odnośnie przerwy dylatacyjnej, czyli wolnego miejsca, które umożliwi pracę paneli w pierwszych miesiącach użytkowania. Jest to niezbędna przestrzeń, dzięki której unikniemy spiętrzeń czy trzasków podczas chodzenia. Niezwykle ważne są tutaj listwy przypodłogowe. Ich zadaniem jest nie tylko estetyczne wykończenie podłogi, ale też ukrycie zostawionych dla paneli przestrzeni. W przypadku paneli podłogowych, bardzo dobrze komponują się z nimi listwy przypodłogowe MDF, które mają podobną fakturę. Listwy można dobrać pod kolor podłogi lub ściany. Dzięki dobrze dobranym listwom unikniemy też sytuacji, kiedy uderzymy meblem dosuwanym do ściany. Łatwiej jest też sprzątać podłogę.
Artykuł sponsorowany.