14 lipca 2021

Najlepsze sposoby na oświetlenie schodów LED

Oświetlenie schodowe LED świetnie sprawdzi się jako element dekoracyjny domu, biura lub klatki schodowej, na przykład w hotelu. Co więcej, oprawy schodowe LED nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale także są doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy montowanie źródła światła w suficie jest niemożliwe lub utrudnione. Jakie wyróżniamy rodzaje oświetlenia schodowego i jaki sposób oświetlenia najlepiej wybrać?

Oświetlenie schodowe LED i jego zalety

Warto zaznaczyć, że podświetlenie schodów sprawi, że każde wnętrze nabierze nowoczesnego stylu i oryginalnego designu. Odpowiednio dobrana barwa światła pozwoli stworzyć ciekawy klimat i miłą atmosferę w rozświetlanym miejscu. Oświetlenie schodów LED zadba także o bezpieczeństwo użytkowników schodów, dostarczając delikatne, rozproszone światło na ich całą powierzchnię, dzięki czemu nie ma potrzeby zaświecać dużych lamp lub żyrandoli, aby przemierzyć klatkę schodową. Co więcej, światła LED cechują się niskim zużyciem energii, dlatego będą one doskonałym wyborem szczególnie w miejscach, w których oświetlenie schodowe potrzebne jest przez dłuższy czas lub nawet całodobowo.

oświetlenie led schody

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.salonled.pl/pl/63-oswietlenie-schodowe-led.

Oprawy schodowe LED – rodzaje

Oświetlenie schodów można podzielić ze względu na ich wygląd, ale także ze względu na wersje zasilania. Najczęściej wyróżniamy światła zasilane napięciem 230V, 10V, 12V lub 14V. Oprawy schodowe 230V są najpopularniejsze, gdyż można je bezproblemowo zamontować do puszki elektrycznej, bez potrzeby montowania dodatkowego zasilacza. W przypadku opraw 10V, 12V i 14V wymagane jest jednak zamontowanie dodatkowego źródła zasilania, w zależności od ilości opraw.

Profile aluminiowe LED

Popularnym sposobem na podświetlenie schodów jest zastosowanie podłużnych profili aluminiowych z oświetleniem LEDowym. Takie rozwiązanie pozwoli intensywnie rozświetlić schody w miejscach całkowicie lub częściowo zaciemnionych. W ofercie sklepów dostępne są także profile z czujnikiem ruchu, sukcesywnie zaświecające się podczas chodzenia po schodach.

Natynkowe oprawy schodowe LED

Dużą popularnością cieszą się także oprawy natynkowe występujące z możliwością wyboru rodzaju obudowy lub bez niej. Wyróżnia się różne kształty opraw natynkowych, w zależności od których generowane światło jest bardziej lub mniej rozproszone. Co więcej, dzięki zastosowaniu ochrony IP44, chroniącej przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi, oświetlenie natynkowe będzie odpowiednie zarówno do wnętrza budynku, jak i po jego zewnętrznej stronie.

Płaskie oświetlenie LED

Kolejnym rodzajem oświetlenia schodów są oprawy płaskie, zazwyczaj skierowane ku dołowi, dostarczające punktowe światło, jednak wciąż oświetlające powierzchnię schodów. Lampki płaskie nie generują wiele ciepła, dlatego doskonale sprawdzą się w miejscach łatwopalnych, takich jak płyty meblowe czy przy drewnie.

Często oświetlenie płaskie występuje w modelach niewymagających bezpośredniej ingerencji w strukturę schodów. Takie lampki wyposażone są w taśmę dwustronną lub specjalny klej, dzięki czemu ich montaż jest niezwykle prosty. Popularne „oczka” stosowane są w większości wnętrz ze względu na ich niskie koszta eksploatacji i łatwość montażu.

Oświetlenie LED do zabudowy

Na rynku dostępne jest wiele opraw schodowych montowanych bezpośrednio w schodach lub w ścianie, co jest świetnym rozwiązaniem, gdy nie chcemy, aby obudowa lamp wystawała poza wyznaczony obszar. Takie oświetlenie często wyposażone jest w czujnik ruchu, aby móc uniknąć zaświecania i zgaszania światła za każdym razem, podczas wchodzenia lub schodzenia ze schodów.

Oświetlenie designerskie i dekoracyjne

Coraz częściej wybieranym rodzajem oświetlenia LED są oprawy nadające niepowtarzalnego charakteru wnętrzom. Zazwyczaj wyróżniają się one ciekawymi wzorami wygrawerowanymi na powierzchni metalowych opraw lub cechuje je oryginalny, rzadko spotykany kolor. Często taki rodzaj oświetlenia przyozdobiony jest szklanymi elementami o różnych kształtach, nadającymi elegancji i niezwykłego designu danemu wnętrzu.

Lampy gipsowe

Ten rodzaj oświetlenia to oryginalny i ciekawy sposób na oświetlenie klatek schodowych, pozwalający na dostosowanie oświetlenia do stylu danego wnętrza. Lampy gipsowe są niezwykle łatwe w montażu – można umieścić je zarówno w ścianie, tworząc jednolitą strukturę, jak i poza nią, nieco wysuwając oprawy. Co więcej, lampy tego typu można przyozdobić, ukształtować lub pomalować farbą do wnętrz na dowolny kolor, dzięki czemu możesz stale zmieniać oświetlenie i jego wygląd, dostosowując je do wnętrza.

schody oświetlenie

Oświetlenie schodów na zewnątrz

Warto zadbać o zamontowanie oświetlenia schodowego na zewnątrz budynku w celu rozświetlenia go w nocy lub podczas długich, jesiennych i zimowych wieczorów. Poza dekoracją, oświetlenie zewnętrze LED pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom, dokładnie oświetlając im drogę.

Wybierając oświetlenie zewnętrzne, należy zwrócić uwagę na stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Zazwyczaj wybiera się produkty o stopniach IP44 lub IP65 informujące o tym, że dana oprawa odporna jest na czynniki takie jak pył, śnieg, mróz, ulewa, czy zmienne temperatury.

Warto również mieć na względzie kolor oprawy, aby designem pasowała ona do stylu budynku. Ważną cechą jest także barwa światła, gdyż to od niej zależy, jaki efekt uzyskasz. Wybierając światło o neutralnej temperaturze (4000-4500 K) oświetlana przestrzeń będzie mieć kolor zbliżony do neutralnego. Decydując się na barwę z przedziału 3300-3500 K możesz uzyskać niezwykle dekoracyjny efekt.

Wybór włączników

Ważną kwestią jest wybór włączania oświetlenia LED. Najpopularniejszymi lampami są te z czujnikiem ruchu, włączające się, gdy tylko w pobliżu schodów pojawi się postać. Często jednak wybierane są standardowe włączniki, jednak warto pamiętać, aby zamontować je zarówno na górze, jak i na dole schodów, aby bezproblemowo włączyć lub wyłączyć oświetlenie.

Popularność zdobywają włączniki Bluetooth, które po sparowaniu z wybranym urządzeniem sterowane mogą być z jego poziomu. Zaawansowane technologie często w ofercie mają także zmianę barwy i koloru oświetlenia, w zależności od preferencji i potrzeb użytkownika.

Podsumowanie

Oświetlenie LED może być świetnym sposobem na dekorację wnętrz lub elewacji budynku. W ofercie sklepów pojawiają się coraz to nowsze i designerskie oprawy, które dostosować można do każdego pomieszczenia. Niska cena eksploatacji oświetlenia LED i jego łatwy montaż sprawiają, że oprawy schodowe stają się coraz popularniejszą formą rozświetlenia domu, biura lub ogrodu. Co więcej, oprawa świetlna pomaga zapewnić bezpieczeństwo nocą i w miejscach, gdzie nie dociera światło dzienne, dzięki czemu można połączyć przyjemny klimat oświetlenia LEDowego z jego pożyteczną funkcją.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści