23 listopada 2020

Najlepsze części do piły spalinowej – jak wybrać?

Pilarka to urządzenie niezwykle funkcjonalne w pracach ogrodniczych. Dzięki niej można szybko przygotować drewno na opał lub pozbyć się niepotrzebnych gałęzi i drzew. Jednak jej nadmierna i długotrwała eksploatacja powoduje, że niektóre części do piły spalinowej są obciążone, zużywają się lub ulegają uszkodzeniu, co może  prowadzić do spadku jej efektywności, a nawet powodować zagrożenie dla jej operatora. Dlatego też producenci zalecają jej regularną konserwację oraz przeglądy, które pozwolą oszacować stan poszczególnych części, z których jedne możemy wymienić samodzielnie inne zaś wymagają wizyty u serwisanta.

Jakie części do piły spalinowej psują się najczęściej?

Piła spalinowa to urządzenie niezwykle wydajne, ale o skomplikowanej budowie. Tego, jakie jej elementy powinniśmy sprawdzać przed każdorazowym włączeniem, a jakie tylko raz na jakiś czas dowiemy się ze szczegółowej instrukcji obsługi. Wśród części do piły spalinowej, które należy sprawdzać i wymieniać najczęściej znajduje się filtry powietrza do piły. Jeśli filtr jest zabrudzony można przeczyścić go pędzelkiem lub przemyć go wodą z płynem do mycia naczyń. W przypadku, gdy filtr jest bardzo mocno zabrudzony lub zużyty oraz gdy korzystamy z filtrów z mikrofirby lub filcu nie nadaj się one do czyszczenia i należy je wymienić na nowe.

Regularnie należy też sprawdzać w jakim stanie jest świeca zapłonowa do pilarki. Świeca nadająca się do dalszej eksploatacji ma czyste elektrody i wyregulowany odstęp. Ewentualny nalot należy usunąć za pomocą szczotki drucianej w przeciwnym przypadku należy ją wymienić na nową. Z reguły wykonuje się to po około 100 godzin pracy. Elementem, który dba o nasze bezpieczeństwo podczas pracy z piłą jest taśma hamulca bezpieczeństwa. Jeśli jest przetarta i jej stan budzi wątpliwości należy ją wymienić przed ponownym włączeniem urządzenia.

Części do piły spalinowej, które wymagają częstego sprawdzenia i wymiany to także uszczelki. Wymieniamy je najczęściej nie tylko z powodu awarii piły, ale głównie na skutek ich zużycia. Bardzo istotnym elementem przekładającym się na pracę piły jest membrana. Problem z uruchomieniem silnika lub spadek wydajności pracy to znak, że membrana gaźnika jest zużyta lub uszkodzona. Jeśli  płytki membrany nie przylegają do obudowy lub są pęknięte czy ukruszone należy bezzwłocznie wymienić membranę na nową. Istotnym elementem piły jest łańcuch, do którego stanu powinniśmy przykładać szczególna uwagę. Zużywa się on stopniowo podczas pracy oraz w trakcie kolejnego ostrzenia.

Jeśli ostrza są zużyte prawie do znacznika konieczna będzie wymiana całego łańcucha, w innym przypadku nie gwarantuje on prawidłowej pracy hamulca pilarki. Niektóre części np.: kratka iskrowa, tłumik wydechu spalin, elementy wibracyjne czy hamulec piły spalinowej są na tyle skomplikowane w  wymianie, że powinniśmy udać się z nimi do specjalnych punktów serwisowych.  Wszystkie części do piły spalinowej powinny też pochodzić od sprawdzonych dostawców części, dlatego warto kupić je w dobrych sklepach internetowych ze sprzętem ogrodniczym.

Prowadnica do pilarki – jak ocenić jej stan?

Prowadnica do pilarki posiada zęby i szynę, na które zakłada się łańcuch do pilarki i to na niej osadza się cała praca urządzenia. Dlatego też tak istotne jest zadbanie o jej dobry stan techniczny. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych, które da się zobaczyć gołym okiem, jej wymiana jest absolutnie konieczna przed ponownym podłączeniem pilarki. Z reguły jednak producenci zalecają jej wymianę po około 3 zużytych łańcuchach.

Oględziny piły zaczynamy od sprawdzenia, czy jej czoło nie jest rozwidlone lub zębatka napędowa nie jest uszkodzona – jeśli zęby są uszkodzone lub zużyte, np. wytarte należy ją koniecznie wymienić. Prowadnica do pilarki posiada bardzo newralgiczny element, jakimi są dwa szpikulce łączące ją z łańcuchem. Jeśli są one ułamane czy zagięte może doprowadzić to do bardzo niebezpiecznych sytuacji podczas pracy. Żadnych wątpliwości nie może budzić również ich gwint. W przypadku zużycia gwintu szpilek i nakrętek mocujących należy udać się do serwisu.

Prowadnica powinna zawsze znajdować się w idealnym stanie technicznym przed każdym uruchomieniem urządzenia, tak by zagwarantować najwyższą wydajność pracy oraz jej pełne bezpieczeństwo. Jeśli mamy wątpliwości jaka prowadnica do pilarki jest nam potrzebna wystarczy odczytać oznaczenia na jej powierzchni i podać je w sklepie internetowym ze sprzętem ogrodniczym, dzięki czemu sprzedawca dopasuje odpowiedni jej model.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści