24 września 2021

Najbardziej popularne wymiary kostki brukowej i ich zastosowanie

Kostka brukowa to bardzo wdzięczny materiał budowlany. Jest wytrzymała, odporna na działanie czynników zewnętrznych i dostępna w wielu różnych rozmiarach, wzorach i kolorach. Jeśli zastanawiasz się nad jej wykorzystaniem, poznaj najbardziej popularne wymiary kostki brukowej i ich zastosowanie.

Kostka brukowa – różne grubości

Zastanawiasz się, jak właściwie dobrać kostkę brukową? Pamiętaj, że choć estetyka jest ważna, to jednak drugoplanowa. Na pierwszym miejscu zawsze należy postawić funkcjonalność i użyteczność. Właśnie dlatego kostka brukowa powinna mieć odpowiednią grubość – dzięki temu nie musisz obawiać się, że nie wytrzyma ona obciążeń, jakie ją czekają.

W ofercie dostępne są różne typy kostki, które dodatkowo różnią się grubością. Oczywiście różne są też ceny kostki brukowej, zależnie od typu. Zacznijmy od rozróżnienia kostki brukowej przemysłowej od szlachetnej.

Ta pierwsza choć nie ma szczególnych walorów estetycznych, bo zwykle dostępna jest w dwóch kolorach – szarym i czerwonym oraz dwóch kształtach – prostokątnym i w formie litery X, to jednak jest stosunkowo tania i przede wszystkim bardzo wytrzymała. Dostępna jest tutaj kostka brukowa 10cm, a także ta o grubości 6 i 8 cm.

Drugim typem jest kostka brukowa szlachetna, która występuje dodatkowo w wielu typach – płukana, szczotkowana, postarzana. Jak więc widzisz, możliwe jest dopasowanie wariantu do potrzeb funkcjonalnych i stylistycznych. Przykładowo w ofercie producenta, firmy Semmelrock, dostępnych jest kilka typów kostki – m.in. staromiejska czy gładka wielokolorowa. Jest to kostka brukowa 6cm i kostka brukowa 8cm – zależnie od typu.

Maksymalne obciążenia związane z grubością kostki

Oferta kostki brukowej jest naprawdę imponująca. Każdy znajdzie wśród propozycji taki rodzaj, który spełni jego oczekiwania i doskonale wkomponuje się w pożądany styl aranżacji. Poza kwestiami estetycznymi, warto jednak pochylić się nad kwestiami użyteczności. Przygotowaliśmy zatem kilka wskazówek, jak dobrać kostkę, uwzględniając obciążenia danej nawierzchni.

Grubość kostki brukowej na ścieżki

Ścieżki ogrodowe pełnią niezwykle ważne zadanie w przydomowej przestrzeni – dzielą ją na strefy, umożliwiają wygodne przemieszczanie się, a przy tym nadają aranżacji wyjątkowego klimatu. Można je wykonać na wiele sposobów – np. stosując kamień, grysik, drewno, płyty chodnikowe, ale i bruk. Ścieżki z kostki brukowej będą niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych, a przy tym mogą prezentować się zjawiskowo. Jaka grubość? W związku z tym, że nie będzie się po nich odbywał ruch kołowy, można zdecydować się na kostkę brukową 6 cm lub nawet 4 cm.

Grubość kostki brukowej na schody wejściowe

Schody wejściowe do domu są wizytówką posesji. Co więcej, odpowiadają za wygodne i bezpieczne dostawanie się do budynku. Ważne zatem, by było skonstruowane w przemyślany sposób i obłożone takimi materiałami, które faktycznie przełożą się na swobodę użytkowania. Kostka brukowa na schody, podobnie jak w przypadku ścieżek, nie musi być bardzo gruba. Nie będzie bowiem poddawana gigantycznym obciążeniom – wystarczy wariant o grubości 4 cm lub 6 cm. Tutaj znacznie lepiej jest skłonić się ku innym cechom tego materiału budowlanego i wybrać np. kostkę brukową o właściwościach antypoślizgowych.

Grubość kostki brukowej na podjazd do garażu

Czas na przeanalizowanie niezwykle ważnej kwestii. O ile w poprzednich przypadkach nie było szczególnie ważne to, jak gruba będzie kostka w danych aranżacjach, tak tutaj już trzeba postawić na model, który spełni swoje zadanie i świetnie zniesie nawet ogromne obciążenia. Podjazd do garażu z kostki brukowej należy bowiem wyłożyć wariantem o grubości co najmniej 8 cm, a dobrym posunięciem będzie także 10 cm (szczególnie tam, gdzie poruszają się busy, ciężarówki – np. na parkingach). Czy cieńsza też się sprawdzi? Tak, kostka brukowa 6 cm może zdać egzamin np. na posesji, po której poruszają się auta osobowe.

Układanie kostki brukowej – samodzielnie czy przez firmę?

Planujesz samodzielnie układać kostkę? Warto więc nieco się zagłębić w temat jej układania i dowiedzieć się np. co wykonać w pierwszej kolejności – kostkę czy ogrodzenie albo jaka podsypka pod kostkę będzie odpowiednia. Istotne jest także zgromadzenie niezbędnych elementów potrzebnych do układania kostki, jak i narzędzi. Wiele praktycznych instruktaży można znaleźć w sieci i choć nie jest to bardzo trudne zadanie, to jednak przy pierwszej realizacji może być niezwykle czasochłonne. Jeśli zależy Ci na czasie, warto poszukać specjalistów, którzy oferują swoje usługi układania kostki brukowej – choć wiąże się to z wydatkiem, to z całą pewnością zyskasz sporo czasu.

Materiał promowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści