30 listopada 2021

Nadzór budowlany – kiedy możemy się spodziewać kontroli?

Postać inspektora budowlanego, wielu osobom potrafi spędzić sen z powiek. Jeśli ma do nas przybyć nadzór budowlany i jesteśmy świadomi tego, iż w każdej chwili nasza budowa może zostać wstrzymana, czujemy się zaniepokojeni. Jeżeli ponad jako inwestorzy, darzymy ekipę budowlaną dużym zaufaniem, powstaje poważny problem.

Czy jednakże będzie się czego bać? Kiedy może do nas przybyć np. nadzór budowlany z Wrocławia?

Kontrola budowy – kiedy będzie obowiązkowa?

Jeżeli inwestycja wymagać będzie dostania pozwolenia na poczet jej użytkowania, to inwestorowi nie uda się uniknąć wizyty urzędnika zatrudnionego w nadzorze budowlanym, gdyż w takich przypadkach kontrole są obowiązkowe. Pozwolenie na używanie budynku jednorodzinnego mieszkalnego będzie wymagane wówczas, kiedy konieczna jest legalizacja wybudowanego samowolnie budynku lub kiedy inwestor zechce mieszkać w domu, którego budowa nie zakończyła się.

Warto mieć na uwadze, iż np. nadzór budowlany z Bytowa, może przybyć na wezwanie inwestora. Nie będzie jednakże konieczne składanie w tej sprawie osobnych pism, gdyż wnioski na poczet udzielenia pozwolenia na użytkowanie obiektu, są równocześnie wezwaniem nadzoru budowlanego do wykonania kontroli.

Nadzór budowlany przeprowadzi kontrolę, zanim upłynie 21 dni od chwili doręczenia mu wezwania lub wezwania uzupełnionego o brakujące dokumenty. Na temat obowiązkowej kontroli, inwestor zostanie zawiadomiony przez organ kontrolujący w przeciągu tygodnia od chwili dostania wezwania lub wezwania uzupełnionego. Podczas kontroli, sporządzany jest odpowiedni protokół, zaś później wydawana jest decyzja pozwalająca na korzystanie z obiektu.

Kontrola z zaskoczenia – czy jest możliwa?

Inspektorzy budowlani działają w porozumieniu z jednostkami administracji, którym podlegają tereny budowy. Zadaniem takich specjalistów, jest poddanie ocenie, czy budowa została wykonana w zgodzie z prawem budowlanym, zaś wykonawca przestrzega projektowych założeń. Osoby pracujące w powiatowym inspektoracie budowanym w myśl obowiązujących przepisów, mają zawsze opcje pojawienia się na budowie i poddania ocenie przeprowadzonych prac. Kontrole mogą być wyrywkowe i przeprowadzane na dowolnych etapach budowy, co stanowi przyczynę obawy wykonawców czy inwestorów.

Tymczasem, kontrole o charakterze doraźnym, realizuje się raczej sporadycznie i zwykle wynikają one tylko z anonimowych zgłoszeń od sąsiadów. Trudno raczej będzie znaleźć sytuacje, w których kontrola jest wynikiem inicjatywy inspektora albo urzędu. Również w przypadku donosu, jeżeli prace wykonawców są bez zarzutów, nie mamy się o co bać. Inwestorzy informowani są o wyznaczonym terminie kontroli, a jeżeli skontaktują się z inspektorem, nierzadko są szanse, aby móc przełożyć spotkanie na zupełnie inny dzień.

Warto jednakże przypomnieć, iż na użytek budowlany, inwestor może zatrudniać swojego inwestorskiego inspektora. Nie będzie on urzędnikiem, zaś mającym doświadczenie inżynierem budownictwa, który będzie poddawał kontroli prowadzone prace. Zwykle na tego typu opcję, zdecydowani są inwestorzy, którzy nie mają zbyt dużej wiedzy budowlanej albo czasu, aby móc zajmować się dokładnym przebiegiem prowadzonych prac. Inwestorski nadzór budowlany z Krakowa, stosuje się w przypadku większych inwestycji budowlanych, na których równocześnie pracuje kilku wykonawców, zaś prace prowadzone są na różnorodnych etapach.

Treść sponsorowana.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści