24 stycznia 2022

Na czym polega system generalnego wykonawstwa?

Kim tak naprawdę jest generalny wykonawca? Czym jego rola różni się od zadań kierownika budowy czy podwykonawcy? Przeczytaj nasz poradnik.

Generalny wykonawca a podwykonawca

Nawet przy domu jednorodzinnym pracuje wielu fachowców: zdun, cieśla czy hydraulik. Przy inwestycjach takich jak stadiony czy osiedla łatwo można sobie wyobrazić, że takich specjalistów będzie na placu budowy jeszcze więcej. Aby ustalić odpowiedzialność konkretnego podmiotu za całość budowy, inwestor wyznacza zazwyczaj tzw. generalnego wykonawcę. To pozwala skupić się inwestorowi na tym, co najważniejsze.

Przemyślany, poprzedzony analizą wybór generalnego wykonawcy inwestycji budowlanej to najważniejsze, o co warto zadbać podczas rozpoczynania budowy. Kwalifikacje kafelkarza czy parkieciarza nie muszą już wtedy spędzać snu z powiek inwestora – to generalny wykonawca będzie odpowiadał za ich pracę i to on znajdzie zastępstwo w razie problemów.

Kierownik budowy a generalny wykonawca

Kolejną osobą, która musi znaleźć się na placu budowy, jest jej kierownik. Ten, kto nie decyduje się na system generalnego wykonawstwa, musi zadbać o rekrutację osobiście. Jeśli jednak znajdzie firmę zajmującą się generalnym wykonawstwem, w której pracuje taki fachowiec, to nie musi już nikogo dodatkowo szukać.

Uwaga: Kierownik budowy w ekipie generalnego wykonawcy to nie jest reguła. Warto o to dopytać przed podpisaniem umowy.

Jak wybrać generalnego wykonawcę?

W świetle powyższych informacji może się wydawać, że wystarczy podpisać umowę z dowolnym generalnym wykonawcą, by być zadowolonym z efektów. Nie jest tak. O ile dobry generalny wykonawca zminimalizuje problemy powstałe po pracy nieodpowiednich podwykonawców, to źle wybrany jeszcze pogorszy każdą trudną sytuację na placu budowy. Dlatego bardzo ważne jest, by sprawdzić przed podpisanie umowy:

  • jakie realizacje ma dana firma na koncie (czy ostatnio, czy może wiele lat temu?)
  • jakie opinie krążą o tych realizacjach, czasu trwania budowy i podwykonawcach? Można też po prostu odwiedzić jedno czy drugie osiedle zbudowane przez daną firmę i sprawdzić, jakie robi wrażenie.
  • Czy firma ma własny sprzęt budowlany? To już coś do sprawdzenia dla osób, które nieco lepiej orientują się w branży budowlanej. Brak własnego sprzętu sprawia, że generalny wykonawca będzie musiał go wypożyczać, a to generuje koszty i może wpłynąć na płynność prac.

Niektórzy sprawdzają, czy za firmą oferującą generalne wykonawstwo stoi polski, czy zagraniczny kapitał. Tu jednak nie ma reguły i nie warto kierować się tylko narodowością. Choć większość tego typu firm działających w Polsce to część międzynarodowych korporacji, istnieją też rodzimi generalni wykonawcy inwestycji. Dobra renoma zachodnich generalnych wykonawców lub złe opinie ciągnące się za wykonawcami z Chin nie dotyczą jednak każdej firmy na rynku. Nic nie zastąpi więc rzetelnego researchu przed podjęciem rozmów.

Artykuł promocyjny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści