28 grudnia 2021

Na co zwrócić uwagę przy wyborze spawarki inwertorowej?

Spawarka inwertorowa to jedno z najpopularniejszych urządzeń, zarówno do profesjonalnego, jak i amatorskiego spawania. Skąd taka popularność?

Przede wszystkim ze względu na szeroki zakres różnorodnych prac, które można dzięki niej wykonać. Od naprawy urwanego zawiasu w drzwiach, uszkodzonej przyczepy, czy roweru, po kowalstwo artystyczne. Spawarki inwertorowe z serii MMA 250 SMART i MMA 300 PRO firmy VOLT Polska wykorzystują technologię MMA, czyli proste, bezpiecznie oraz efektywne spawanie elektrodami otulonymi. Są lekkie, przenośne, charakteryzują się wysoką sprawnością i wydajnością 85%.

Ważne parametry techniczne (prąd spawania i cykl pracy)

Wybierając spawarkę inwertorową należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów technicznych m.in. prąd spawania oraz cykle pracy. Prąd spawania to nic innego jak moc, z jaką pracuje spawarka. Do domowego, amatorskiego majsterkowania, spawania lekkich konstrukcji, wystarczy moc ok. 200A. Do bardziej zaawansowanych prac w zakładach, warsztatach będzie potrzebna większa moc ok. 300A.

na co zwrócić uwagę przy wyborze spawarki inwerterowej?

Cykle prace, czyli inaczej sprawność urządzenia. To określenie ile czasu z 10-minutowego cyklu można spawać bez przerwy przy określonej mocy spawarki. Przykładowo, 180A w cyklu 60% oznacza, że prądem o wartości 180A moglibyśmy bez przerwy spawać przez 6 minut, a przez kolejne 4 minuty urządzenie powinno stygnąć przed dalszą pracą. Prąd spawania oraz cykle pracy powinny być rozpatrywane razem, gdyż tylko zestawienie tych dwóch parametrów daje pełen obraz mocy spawarki. Wbrew pozorom, urządzenie o prądzie spawania 200A w cyklu 35% będzie urządzeniem mniej wydajnym (pozwoli na krótszą pracę) niż urządzenie o prądzie 180A, ale w cyklu 60%.  Spawarki marki VOLT Polska mają moc 200 oraz 300A i pracują w cyklach 60%. W przypadku zastosowań domowych zupełnie wystarczającym będzie cykl pracy na poziomie 35-40%. Przy zastosowaniach profesjonalnych, zaleca się by cykl pracy wynosił 60% lub więcej.

Regulacja parametrów oraz design

Zaopatrując się w spawarkę inwertorową, warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie jest wyposażone w cyfrowy panel sterowania. Spawarki z serii MMA 250 SMART i MMA 300 PRO firmy VOLT Polska mają panele za pomocą których można regulować m.in. prąd spawania. Spawarka powinna być lekka i wygodna w przenoszeniu. Spawarki marki VOLT Polska ważą w granicach 3-5kg i posiadają pomocne uchwyty, zwiększające komfort użytkowania. W zestawie ze spawarkami znajdują się też niezbędne akcesoria, które zapewniają bezpieczeństwo oraz ułatwiają pracę m.in. przyłbica spawalnicza oraz młotek spawalniczy.

Artykuł promocyjny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści