27 czerwca 2022

Na co zwrócić uwagę, kupując pompę ciepła?

Wśród nowoczesnych rozwiązań, z jakich korzysta współczesne budownictwo, znajduje się pompa ciepła. Jeżeli planujesz budowę domu, pojawi się naturalne pytanie – jak wybrać to urządzenie? Podpowiadamy, jak dobrać pompę ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest uznawana za jedno z tańszych w eksploatacji urządzeń i jednocześnie rozwiązanie ekologiczne. To główny powód, dla którego pompy ciepła są coraz popularniejsze. Jednak decyzja o montażu tego urządzenia najczęściej zapada dopiero po zapoznaniu się z mechanizmem jego działania. Aby dowiedzieć się więcej o działaniu pomp ciepła oraz o firmach oferujących te urządzenia w Twojej okolicy, zapraszamy do odwiedzenia strony Oferteo.pl.

W odróżnieniu od innych urządzeń grzewczych pompa ciepła nie wytwarza ciepła – jej zadanie polega na pozyskaniu go z otoczenia, np. powietrza, gruntu czy wód podziemnych. Upraszczając, można powiedzieć, że pompa ciepła wykorzystuje ten sam mechanizm co klimatyzacja czy lodówka, ale rezultat jest odwrotny – zamiast chłodzić, ogrzewa pomieszczenie lub podgrzewa wodę użytkową.

Od strony technicznej pompy ciepła dzieli się na:

  • Pompy ciepła typu monoblok – montuje się je wewnątrz budynków (analogicznie jak np. kocioł gazowy)
  • Pompy ciepła typu split – składają się one z dwóch elementów, z których ten zawierający generujące hałas podzespoły można wystawić poza dom

Jak wybrać pompę ciepła – 5 wskazówek

Pompa ciepła musi zostać dobrana z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań właściciela nieruchomości. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty producentów tych urządzeń? Kluczowe są parametry techniczne i możliwości pompy.

Jeśli szukasz pompy ciepła w Warszawie, sprawdź oferty dostępne na https://www.oferteo.pl/pompy-ciepla/warszawa.

  • Funkcja pompy ciepła – czy będzie ona służyć tylko do ogrzania budynku, czy również do podgrzania wody użytkowej. Latem pompa ciepła może też zapewnić przyjemny chłód, działając jak klimatyzacja.
  • Moc urządzenia – doboru dokonuje się w oparciu o zapotrzebowanie budynku na ciepło. Zapotrzebowanie zależy z kolei od szeregu parametrów, w tym choćby powierzchni budynku. Zdarza się, że moc pompy ciepła jest niewystarczająca i konieczne jest wykorzystanie innych urządzeń, np. kotła gazowego.
  • Efektywność pompy ciepła – współczynnik wydajności COP. Ten parametr odpowiada na pytanie, ile urządzenie jest w stanie dostarczyć do domu ciepła i ile w tym celu zużyje energii elektrycznej.
  • Sterowanie pompą ciepła – czy sterowanie urządzeniem będzie intuicyjne w obsłudze. Wielu producentów pomp ciepła proponuje m.in. aplikacje do zdalnego sterowania. Wciąż jednak nie jest to standardem.
  • Hałas generowany przez pompę ciepła – może on być uciążliwy dla domowników i otoczenia. W zależności od wybranego modelu urządzenia warto rozważyć montaż np. izolatorów akustycznych (ekranów).

Dlaczego serwis pompy ciepła jest ważny?

Wielu inwestorów wybierając pompę ciepła, koncentruje się na doborze parametrów. Rzeczywiście, jest to zupełna podstawa. Kwestie techniczne to jednak nie wszystko – uwagę trzeba zwrócić też na serwis. Ten może okazać się kłopotliwy i w rezultacie nawet uniemożliwić korzystanie z pompy ciepła. Dlaczego?

Popularność pomp ciepła sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele firm oferujących te urządzenia. Niestety, nie wszystkie oferują sprawny serwis – problemem może być np. zbyt mała liczba pracowników w stosunku do bazy klientów. Aby uniknąć problemów z serwisowaniem pompy ciepła, warto upewnić się, że dostawca będzie w stanie pomóc w razie potrzeby.

Materiał partnera.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści