21 maja 2024

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie maszyn budowlanych? Podpowiadamy, jak zakupić najlepszy sprzęt

Budowa domu, remont chodnika, a może prace ogrodowe? Niezależnie od potrzeb, maszyny budowlane stanowią niezbędny element wyposażenia każdego placu budowy. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu może okazać się wyzwaniem. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie takich sprzętów jak: agregat prądotwórczy, skoczki czy przecinarki, abyś mógł cieszyć się niezawodnością i komfortem pracy.

Agregat prądotwórczy – serce placu budowy

Zaszczytne miejsce tak w hurtowni sprzętu budowlanego, jak i na placu budowy, zajmuje generator prądu. Bez stałego dostępu do energii elektrycznej wiele prac staje się niemożliwych do wykonania. Dlatego też agregat prądotwórczy to absolutna konieczność. Wybierając go, należy zwrócić uwagę na:

 • Moc powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Do zasilania elektronarzędzi wystarczą modele o mocy 2-3 kW, natomiast użytkowanie maszyn budowlanych wymaga zastosowania generatora o mocy 5 kW lub więcej.
 • Rodzaj paliwa agregaty benzynowe są nieco tańsze, ale generują więcej hałasu i spalin. Agregaty diesla są wydajniejsze i cichsze, ale droższe w zakupie.
 • Dodatkowe funkcje niektóre urządzenia wyposażone są w automatyczny rozruch, zabezpieczenie przed przeciążeniem czy system tłumienia hałasu. Ich użycie ułatwia późniejsze prace.
 • Mobilność – od wagi i rozmiaru agregatu zależy łatwość jego transportowania i używania w specyficznych okolicznościach.

Agregat prądotwórczy, generator Holida WM 8500E

Skoczki – niezwykła siła w rękach operatora

Skoczek, czyli inaczej ubijak płytowy, to maszyna przeznaczona do zagęszczania podłoża pod fundamenty, chodniki, drogi czy płyty tarasowe. Podczas dokonywania wyboru właściwego modelu w sklepie budowlanym w Krakowie warto sugerować się:

 • Liczbą uderzeń – co wpływa na tempo pracy, a co za tym idzie wydajność podejmowanych działań.
 • Zużyciem paliwa – im wartość będzie niższa, tym mniej zapłacimy za eksploatację maszyny.
 • Pojemność zbiornikowa paliwa – wpływa na częstotliwości uzupełnienia paliwa.
 • Silnikiem – to on decyduje o wydajności urządzenia. Warto szukać produktów renomowanych marek, z wbudowanym katalizatorem redukującym emisję szkodliwych substancji oraz funkcją automatycznego wyłączania się przy dłuższej pracy na jałowym biegu.

Skąd brać takie urządzenia? Od dobrych firm! Maszyny rolnicze i budowlane cechujące się optymalnym stosunkiem ceny do jakości znajdziesz w Gotex.

Przecinarki – precyzja cięcia w każdych warunkach

Przecinarka, czyli urządzenie do cięcia materiałów budowlanych, takich jak beton czy kamień, jest niezbędnym kolejnym przydatnym narzędziem na placu budowy. Przy wyborze maszyny warto zwrócić uwagę na:

 • Moc i średnicę tarczy – powinna ona być dostosowana do konkretnych warunków. Im większa średnica tarczy, tym większa jej powierzchnia tnąca i głębokość cięcia.
 • Ciężar – ten parametr ma bardzo duże znaczenie dla pracowników korzystających z urządzenia przez dłuższy czas. Dzięki ograniczonej wadze, cięcie betonu jest wygodniejsze i bardziej ergonomiczne. Lekkie urządzenie jest także prostsze do przetransportowania.
 • Obroty – działa tu prosta zasada – im wyższe obroty, tym szybciej tarcza obraca się i przecina materiał. Jednocześnie może to prowadzić do gładszego i precyzyjniejszego cięcia, z mniejszą ilością zadziorów i nierówności.
 • Hałas – każda maszyna budowlana podczas pracy wydaje dźwięki. Mniejsze ich natężenie poprawia komfort użytkowania. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala ograniczyć hałas przecinarki niemal do zera.

Przecinarka jezdna Wacker Neuson BFS 735

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Powiązane treści