29 września 2021

Marzy Ci się zmniejszenie rachunków za prąd? Połącz fotowoltaikę i pompę ciepła!

Prognozowane podwyżki cen prądu dla odbiorców indywidualnych nie napawają optymizmem. Coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych, szukania innych, bardziej opłacalnych sposobów na pozyskiwanie energii. Wiele osób zwraca się w kierunku odnawialnych źródeł energii, które pozwalają gospodarstwom domowym na uniezależnienie się od rosnących cen. Warto pamiętać, że połączenie poszczególnych rozwiązań OZE – takich jak fotowoltaika i powietrzna pompa ciepła – może przynieść Ci jeszcze więcej korzyści.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa korzysta z energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu, przekształca ją i wykorzystuje do ogrzewania pomieszczeń, wody użytkowej, a także chłodzenia budynku. Będzie ona działać najlepiej razem z niskotemperaturowym ogrzewaniem, szczególnie ściennym lub podłogowym. Jednak w takim projekcie z powodzeniem można wykorzystać również tradycyjne grzejniki, np. te płytowe. Instalacja działa przez cały rok, także gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -25 stopni Celsjusza. Co kluczowe, powietrzna pompa ciepła może być montowana również w starszych budynkach, a jej instalacja nie wymaga ingerencji w otoczenie. Dużą zaletą jest także fakt, iż pompa jest właściwie bezobsługowa a mieszkańcy nie muszą zaprzątać sobie głowy nadzorowaniem urządzenia.

Na temat pomp ciepła sprawdź pod adresem: https://columbusenergy.pl/pompa-ciepla/

Panele fotowoltaiczne – dlaczego warto?

Jak wspomnieliśmy, pompa ciepła musi być zasilana prądem – możesz pobierać go od zewnętrznego dostawcy lub produkować potrzebną energię samodzielnie, np. za pomocą paneli fotowoltaicznych. Przekształcanie promieniowania słonecznego na energię to nie tylko niezwykle ekologiczne, ale także opłacalne rozwiązanie! Pomoże Ci ono znacznie obniżyć rachunki i uniknąć przerw w dostawach prądu.

Dlaczego warto połączyć obie instalacje?

Integracja fotowoltaiki z pompą ciepła pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie produkowanej energii elektrycznej i zapewnia Ci jeszcze większą niezależność od zewnętrznych dostawców. W rezultacie Twoje rachunki za prąd obniżą się jedynie do niewielkich stałych opłat. Co więcej, powietrzna pompa ciepła może wykorzystywać ciepłą wodę użytkową jako swoisty magazyn energii, co jeszcze bardziej zwiększa opłacalność oby systemów.

Jaka jest żywotność powietrznej pompy ciepła i paneli słonecznych?

Instalacja składająca się z fotowoltaiki i pompy powietrznej będzie sporym wydatkiem dla gospodarstwa, jednak należy pamiętać, że zwróci się już po kilku latach. Żywotność każdego z rozwiązań jest szacowana na okres powyżej 25 lat, a w praktyce mogą one działać znacznie dłużej. Oczywiście, aby obie części instalacji działały optymalnie, należy prawidłowo dobrać zarówno moc paneli fotowoltaicznych, jak i samej pompy powietrznej. To zadanie najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy znajdą dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Finansowanie inwestycji – skorzystaj z dotacji

Warto wspomnieć, że mieszkańcy Polski mogą korzystać z kilku programów dotacyjnych, które znacznie obniżą koszt inwestycji w powietrzne pompy ciepła i fotowoltaikę. Najwięcej korzyści można uzyskać z inicjatywy “Czyste Powietrze”, która zapewnia dofinansowania do obu produktów. Warunkiem uzyskania dotacji, jest wymiana, starego, nieefektywnego źródła ciepła. Co więcej, od 2019 roku prace związane z termomodernizacją budynku można rozliczać również za pomocą ulgi termomodernizacyjnej, która oferuje aż do 53 000 zł odliczeń od podatku.

Dla osób, które nie planują termomodernizacji, dobrą opcją może być program “Mój Prąd”, w ramach którego można otrzymać dotację do instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kWp w kwocie 3 tys. zł.

Materiał promowany.

Powiązane treści