20 grudnia 2020

Klimatyzacja domowa – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Obecnie klimatyzacja w domu to bardzo powszechne rozwiązanie. Najbardziej komfortowa temperatura dla człowieka w budynku latem to 23-26 stopni. Aby była ona możliwa do osiągnięcia niezbędne jest zakupienie klimatyzatora. Czym kierować się przy jego wyborze?

Moc Klimatyzacji

Najważniejszym aspektem klimatyzacji do domu jest moc urządzenia. Aby dobrać moc klimatyzacji do danej powierzchni najlepiej zastosować przelicznik 10 metrów kwadratowych= 1kW mocy chłodzenia. To wyliczenie sprawdzi się w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości. Jednak jest to jedynie poglądowy wynik, ponieważ na to, jaka moc potrzebna jest do danego pokoju, wpływają również takie czynniki jak ilość i wielkość okien, grubość ścian, izolacja termiczna podłogi czy zacienienie. Ze względu na to, najlepiej jest poradzić się doświadczonego specjalisty. Pomoże on dobrać moc urządzenia tak, aby nie była zbyt niska ani zbyt wysoka, ponieważ tylko to zapewni prawidłową pracę sprzętu.

Rodzaj klimatyzacji

Producenci oferują bardzo wiele rodzajów urządzeń. Najbardziej popularne rodzaje klimatyzatorów to: ścienny, kasetonowy oraz kanałowy. Klimatyzator ścienny to najczęściej wybierana opcja. Jego montaż jest dość łatwy – jedną część umieszcza się w domu, a drugą na elewacji. Dodatkową zaletą jest to, że serwis jest stosunkowo tani, a samo urządzenie często posiada wiele dodatkowych funkcji. Klimatyzator kasetonowy to rozwiązanie przeznaczone głównie do biur czy sklepów, jest montowany na suficie, dlatego jest całkowicie nierzucający się w oczy. Ostatnią wersją jest klimatyzator kanałowy, który rozprowadza zimne powietrze przewodami do kilku pomieszczeń w jednym czasie. Sprawdzi się, jeśli klimatyzacja ma znajdować się w całym domu.

Dodatkowe funkcje

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje jakie oferuje producent. Najpopularniejsze z nich to tryb pracy nocnej, automatyczna zmiana trybów pracy, sterowanie przy pomocy pilota lub aplikacji, a nawet monitorowanie czystości i wilgotności powietrza.

Aby wybrać odpowiedni model wystarczy trzymać się wyżej podanych rad. Zagwarantuje to wybór urządzenia najlepiej dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Więcej: Clima.com.pl – Klimatyzacja Warszawa

Materiał promocyjny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści