Wieczór spędzony przy rozpalonym kominku to jeden z najlepszych sposobów na prawdziwy relaks – widok tańczących płomieni skutecznie nas uspokaja i sprawia, że czujemy się bezpieczni. Pamiętajmy jednak, że palenisko domowe wiąże się nie tylko z przyjemnością – jego instalacja to także duża odpowiedzialność. W jaki sposób należy zadbać o jego konserwację?
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Aby korzystanie z kominka było bezpieczne, należy przede wszystkim zapoznać się dołączoną do niego instrukcją i skrupulatnie stosować się do zaleceń producenta. Oprócz tego konieczne okazuje się również zadbanie o przewody oraz kratkę wentylacyjną naszego pieca. W jaki sposób zrobić to najlepiej?
Czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kontrola okresowa
Z polskiego prawa jasno wynika, że posiadając w domu palenisko, jesteśmy zobowiązani do poddawania go okresowej kontroli. Tego rodzaju inspekcja odbywa się co najmniej dwa razy do roku, a w jej trakcie specjalista dokładnie oczyszcza przewody wentylacyjne, spalinowe i gazowe naszego kominka oraz określa ich stan. Po wykonaniu odpowiednich czynności wykwalifikowany fachowiec stwierdza, czy kondycja pieca pozwala na bezpieczne rozpalanie w nim ognia. Pamiętajmy, że korzystanie z paleniska, które nie przeszło odpowiedniej kontroli, jest po pierwsze niezgodne z prawem i zagrożone karami grzywny lub nawet więzienia, a po drugie stanowi poważne zagrożenie dla naszego domu i jego mieszkańców.
Kratka wentylacyjna. Co czego służy i jak o nią dbać?
Kratka wentylacyjna to niezwykle istotny element każdego kominka domowego. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że do jej zadań z jednej strony należy odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza, a z drugiej dokładna wentylacja obszarów pod stropem. Nie zapominajmy jednak, że aby kartka wentylacyjna skutecznie spełniała swoje funkcje, należy odpowiednio o nią dbać. Jak to zrobić? Najlepiej za pomocą zmiotki i wilgotnej szmatki, którymi dokładnie usuniemy kurz i inne nieczystości.
Czysty kominek na lata
Jeżeli zależy nam na utrzymaniu paleniska w dobrej kondycji przez lata, postawmy na odpowiednią konserwację.
Dlaczego warto dbać o czystość kominka?
Brudny kominek szybko się psuje, niszczeje oraz traci swoje walory estetyczne i dlatego, aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji pieca, należy utrzymywać go w czystości. Odpowiednia konserwacja poszczególnych elementów paleniska zapewni nam bezpieczeństwo oraz sprawi, że nasz piec będzie się wspaniale prezentował przez naprawdę długi czas.
Jak czyścić wkład kominkowy i obudowę?
W kwestii czyszczenia wkładu kominkowego musimy pamiętać o trzech najważniejszych krokach:
- Po pierwsze regularnie pozbywajmy się nagromadzonego w szufladzie popiołu;
- Po drugie dokładnie oczyszczajmy wewnętrzne ściany wkładu z osiadającej na nich sadzy;
- Po trzecie systematycznie przecierajmy szybę naszego paleniska za pomocą wilgotnej szmatki i płynu do naczyń. Przy mocniejszych zabrudzeniach możemy skorzystać z dobrej jakości środka do czyszczenia szkła kominkowego.
W przypadku mycia obudowy najważniejsze okazuje się tworzywo, z którego została wykonana. Jeżeli zależy nam na naprawdę spektakularnym efekcie, to najlepszym rozwiązaniem okazuje się inwestycja w specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia konkretnego materiału.
Opał. Jaki wybrać?
Kondycja pieca w dużej mierze zależy również od stosowanego przez nas opału. Jaki jego rodzaj wybrać, by przedłużyć żywotność naszego kominka? Najlepszym rozwiązaniem okazuje się mocno wysuszone drewno liściaste, które zawiera małą ilość żywicy i dzięki temu zanieczyszcza wkład jedynie w niewielkim stopniu.
Treść promocyjna.