Kiedy przycinamy krzewy ozdobne?

Systematyczne przycinanie krzewów ozdobnych pobudza rośliny do wzrostu, znacznie poprawia ich kondycję i sprawia, że bujnie kwitną. Często pojawia się jednak pytanie, kiedy przycinać krzewy, a wszystko zależy od gatunku rośliny oraz odmiany.

Kiedy przycinamy krzewy ozdobne?

Jako podstawową zasadę uznaje się, że krzewy ozdobne przycinamy po zakończeniu kwitnienia, czyli blisko lata. Z kolei krzewy, które zakwitają latem przycinamy dopiero wiosną. Zasada ta jednak jest znacznie ogólna, a jak wiadomo każda z roślin posiada zupełnie inne wymagania i potrzebuje innej pielęgnacji.

Przycinanie krzewów wiosną

Wiosna to czas, kiedy według tradycyjnej zasady przycinamy krzewy kwitnące latem. Już na przełomie marca oraz kwietnia, kiedy temperatura w ciągu dnia przez dłuższy okres czasu nie spada poniżej zera przycinamy takie krzewy jak np:

 • Hortensje bukietowe,
 • Budleje Dawida,
 • Krzewuszki,
 • Pięciorniki krzewiaste,
 • Lawendy.

Dlatego też jeśli posiadasz w swoim ogrodzie wyżej wymienione krzewy przygotuj się na ich pielęgnację w ciągu zbliżających się dni lub tygodni.

Rodzaje cięcia krzewów

Wyróżniamy dwa rodzaje cięcia krzewów:

 • cięcie sanitarne
 • cięcie formujące.

Pierwsze z nich, czyli cięcie sanitarne ma na celu odżywić roślinę. Doskonale wpływa na jej ogólną kondycję ale także na wygląd. Krzewy po zimie posiadają wiele słabych oraz uszkodzonych pędów chociażby spowodowanych poprzez nadmiar ciężkiego śniegu. Dlatego też wiosna to idealny czas, aby zregenerować krzewy. Cięcie sanitarne polega na odcinaniu właśnie uszkodzonych pędów i wykonuje się je wczesną wiosną – jeszcze przed okresem wegetacyjnym, ale gdy rośliny już zielenieją.

Z kolei cięcie formujące jaka sama nazwa wskazuje polega na uformowaniu prawidłowego kształtu. Tutaj w wielu przypadkach sprawdzi się zasada, że krzewy kwitnące latem przycinamy właśnie wiosną. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na temperatury oraz ogólnie warunki atmosferyczne, aby nie doprowadzić do przemarznięcia rośliny.

Narzędzia niezbędne do przycinania roślin

Posiadając spory ogród wypełniony przeróżnymi gatunkami roślin warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości narzędzia ogrodowe. Jako, że krzewy iglaste jak i ozdobne w zależności od pory kwitnienia wymagają przycinania wiosną lub latem warto w swoim garażu mieć narzędzia ogrodowe zawsze pod ręką. Sekator ręczny sprawdzi się do obcinania drobnych pędów, z kolei do przycinania większych okazów niezbędny będzie sekator oburęczny o znacznie większych rozmiarach. To, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to przede wszystkim aby ostrza były rzeczywiście ostre. Już za jednym ruchem powinniśmy odciąć uszkodzony pęd.       Z kolei jeśli ostrza nie będą wystarczająco ostre spowodują jeszcze większe uszkodzenia roślin. W ten sposób moglibyśmy doprowadzić nawet do obumarcia rośliny, a tego byśmy nie chcieli.
Dlatego też warto korzystać z porad doświadczonych ogrodników lub osób od lat zajmujących się prywatnie własnym ogrodem.

Podobne posty

 • Odśnieżanie chodnika – kiedy jest obowiązkiem właściciela posesjiOdśnieżanie chodnika – kiedy jest obowiązkiem właściciela posesji Zima często zaskakuje kierowców, ale nie tylko ich. Właściciele też są bardzo zaskoczeni, kiedy muszą uprzątnąć śnieg z chodnika obok swojej posesji. Kiedy odśnieżać przy posesji ? Niestety to wymóg prawny, a za niewykonanie tego prawa grożą […]
 • Jaka podłoga do stylu loftowego?Jaka podłoga do stylu loftowego? Otwarta przestrzeń, duże okna, ciekawe oświetlenie, elementy z betonu, kolory w tonacji bieli i szarości to przestrzeń loftowa, w której sporo elementów wygląda tak, jakby nie była wykończona. Piękne surowe wnętrza przybyły do nas wprost z […]
 • Tuje – zimozielone drzewa. Jak o nie dbać?Tuje – zimozielone drzewa. Jak o nie dbać? Tuje (Thuja), zwane również żywotnikami, to ozdobne, zimozielone krzewy lub drzewa wywodzące się z Azji (Korea, Chiny, Japonia) oraz Ameryki Północnej. Najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia żywopłotów, ale może być z powodzeniem […]
 • Pompa ciepła – dlaczego warto się na nią zdecydować?Pompa ciepła – dlaczego warto się na nią zdecydować? W odpowiednio dostosowanych warunkach pompa ciepła jest niezwykle efektywnym rozwiązaniem. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Zachęcamy do lektury. Pompy ciepła – jak to się zaczęło? Historia pomp ciepła sięga aż XIX w., gdy w 1824r. […]
 • Czym powinny charakteryzować się spodnie roboczeCzym powinny charakteryzować się spodnie robocze Dobre spodnie robocze przydają się w wielu branżach, począwszy od budowlanki, po gastronomię i handel. Należy jednak pamiętać, iż nie ma jednego najlepszego rozwiązania dla wszystkich, bowiem to od charakteru pracy zależy jaki strój sprawdzi […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]