Kiedy przycinamy krzewy ozdobne?

Systematyczne przycinanie krzewów ozdobnych pobudza rośliny do wzrostu, znacznie poprawia ich kondycję i sprawia, że bujnie kwitną. Często pojawia się jednak pytanie, kiedy przycinać krzewy, a wszystko zależy od gatunku rośliny oraz odmiany.

Kiedy przycinamy krzewy ozdobne?

Jako podstawową zasadę uznaje się, że krzewy ozdobne przycinamy po zakończeniu kwitnienia, czyli blisko lata. Z kolei krzewy, które zakwitają latem przycinamy dopiero wiosną. Zasada ta jednak jest znacznie ogólna, a jak wiadomo każda z roślin posiada zupełnie inne wymagania i potrzebuje innej pielęgnacji.

Przycinanie krzewów wiosną

Wiosna to czas, kiedy według tradycyjnej zasady przycinamy krzewy kwitnące latem. Już na przełomie marca oraz kwietnia, kiedy temperatura w ciągu dnia przez dłuższy okres czasu nie spada poniżej zera przycinamy takie krzewy jak np:

 • Hortensje bukietowe,
 • Budleje Dawida,
 • Krzewuszki,
 • Pięciorniki krzewiaste,
 • Lawendy.

Dlatego też jeśli posiadasz w swoim ogrodzie wyżej wymienione krzewy przygotuj się na ich pielęgnację w ciągu zbliżających się dni lub tygodni.

Rodzaje cięcia krzewów

Wyróżniamy dwa rodzaje cięcia krzewów:

 • cięcie sanitarne
 • cięcie formujące.

Pierwsze z nich, czyli cięcie sanitarne ma na celu odżywić roślinę. Doskonale wpływa na jej ogólną kondycję ale także na wygląd. Krzewy po zimie posiadają wiele słabych oraz uszkodzonych pędów chociażby spowodowanych poprzez nadmiar ciężkiego śniegu. Dlatego też wiosna to idealny czas, aby zregenerować krzewy. Cięcie sanitarne polega na odcinaniu właśnie uszkodzonych pędów i wykonuje się je wczesną wiosną – jeszcze przed okresem wegetacyjnym, ale gdy rośliny już zielenieją.

Z kolei cięcie formujące jaka sama nazwa wskazuje polega na uformowaniu prawidłowego kształtu. Tutaj w wielu przypadkach sprawdzi się zasada, że krzewy kwitnące latem przycinamy właśnie wiosną. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na temperatury oraz ogólnie warunki atmosferyczne, aby nie doprowadzić do przemarznięcia rośliny.

Narzędzia niezbędne do przycinania roślin

Posiadając spory ogród wypełniony przeróżnymi gatunkami roślin warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości narzędzia ogrodowe. Jako, że krzewy iglaste jak i ozdobne w zależności od pory kwitnienia wymagają przycinania wiosną lub latem warto w swoim garażu mieć narzędzia ogrodowe zawsze pod ręką. Sekator ręczny sprawdzi się do obcinania drobnych pędów, z kolei do przycinania większych okazów niezbędny będzie sekator oburęczny o znacznie większych rozmiarach. To, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to przede wszystkim aby ostrza były rzeczywiście ostre. Już za jednym ruchem powinniśmy odciąć uszkodzony pęd.       Z kolei jeśli ostrza nie będą wystarczająco ostre spowodują jeszcze większe uszkodzenia roślin. W ten sposób moglibyśmy doprowadzić nawet do obumarcia rośliny, a tego byśmy nie chcieli.
Dlatego też warto korzystać z porad doświadczonych ogrodników lub osób od lat zajmujących się prywatnie własnym ogrodem.

Podobne posty

 • Logistyka polską szansą na sukcesLogistyka polską szansą na sukces Logistyka to dziedzina przyszłości, dzięki niej możemy sprawnie wymieniać się towarami i usługami na całym świecie. Coraz więcej firm inwestuje w rozwój swoich działów logistycznych i w zwiększanie świadomości istotności tego zagadnienia wśród […]
 • Co wybrać – dom nowy czy używany?Co wybrać – dom nowy czy używany? W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, gdy decyduje się na kupno własnego domu. Zazwyczaj wiele osób musi wtedy zmierzyć się z dylematem, jaki ostatecznie dom powinni wybrać? W końcu to poważny krok na lata, a nawet dekady. Czy […]
 • Tapeta ścienna: ładny akcent na jedną ścianę. Jak go wybrać?Tapeta ścienna: ładny akcent na jedną ścianę. Jak go wybrać? Tapeta ścienna wielu z nas nadal kojarzy się z reliktem przeszłości rodem z PRL-u. Niesłusznie! Obecnie tapety to super modny i uniwersalny element wystroju wnętrza, dzięki któremu nadamy mu charakteru, sprawimy, że będzie się prezentować […]
 • Piec kominkowy – zastosowaniem, rodzaje, montażPiec kominkowy – zastosowaniem, rodzaje, montaż Piece kominkowe to alternatywa dla kominków. To wolnostojące urządzenia do ogrzewania, które można zamontować w domu jednorodzinnym, w warsztacie lub w innym miejscu, gdzie ważne jest stworzenie właściwych warunków termicznych. Co warto […]
 • Czym jest TBS?Czym jest TBS? Mimo iż budowanie mieszkań TBS swoje początki ma w latach 90. ubiegłego wieku, wielu wciąż o nich nie słyszało. Sprawdzamy, czym są nieruchomości Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jakie mają czynsze i inne opłaty, a także kto może ubiegać […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]