Kiedy przycinamy krzewy ozdobne?

Systematyczne przycinanie krzewów ozdobnych pobudza rośliny do wzrostu, znacznie poprawia ich kondycję i sprawia, że bujnie kwitną. Często pojawia się jednak pytanie, kiedy przycinać krzewy, a wszystko zależy od gatunku rośliny oraz odmiany.

Kiedy przycinamy krzewy ozdobne?

Jako podstawową zasadę uznaje się, że krzewy ozdobne przycinamy po zakończeniu kwitnienia, czyli blisko lata. Z kolei krzewy, które zakwitają latem przycinamy dopiero wiosną. Zasada ta jednak jest znacznie ogólna, a jak wiadomo każda z roślin posiada zupełnie inne wymagania i potrzebuje innej pielęgnacji.

Przycinanie krzewów wiosną

Wiosna to czas, kiedy według tradycyjnej zasady przycinamy krzewy kwitnące latem. Już na przełomie marca oraz kwietnia, kiedy temperatura w ciągu dnia przez dłuższy okres czasu nie spada poniżej zera przycinamy takie krzewy jak np:

 • Hortensje bukietowe,
 • Budleje Dawida,
 • Krzewuszki,
 • Pięciorniki krzewiaste,
 • Lawendy.

Dlatego też jeśli posiadasz w swoim ogrodzie wyżej wymienione krzewy przygotuj się na ich pielęgnację w ciągu zbliżających się dni lub tygodni.

Rodzaje cięcia krzewów

Wyróżniamy dwa rodzaje cięcia krzewów:

 • cięcie sanitarne
 • cięcie formujące.

Pierwsze z nich, czyli cięcie sanitarne ma na celu odżywić roślinę. Doskonale wpływa na jej ogólną kondycję ale także na wygląd. Krzewy po zimie posiadają wiele słabych oraz uszkodzonych pędów chociażby spowodowanych poprzez nadmiar ciężkiego śniegu. Dlatego też wiosna to idealny czas, aby zregenerować krzewy. Cięcie sanitarne polega na odcinaniu właśnie uszkodzonych pędów i wykonuje się je wczesną wiosną – jeszcze przed okresem wegetacyjnym, ale gdy rośliny już zielenieją.

Z kolei cięcie formujące jaka sama nazwa wskazuje polega na uformowaniu prawidłowego kształtu. Tutaj w wielu przypadkach sprawdzi się zasada, że krzewy kwitnące latem przycinamy właśnie wiosną. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na temperatury oraz ogólnie warunki atmosferyczne, aby nie doprowadzić do przemarznięcia rośliny.

Narzędzia niezbędne do przycinania roślin

Posiadając spory ogród wypełniony przeróżnymi gatunkami roślin warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości narzędzia ogrodowe. Jako, że krzewy iglaste jak i ozdobne w zależności od pory kwitnienia wymagają przycinania wiosną lub latem warto w swoim garażu mieć narzędzia ogrodowe zawsze pod ręką. Sekator ręczny sprawdzi się do obcinania drobnych pędów, z kolei do przycinania większych okazów niezbędny będzie sekator oburęczny o znacznie większych rozmiarach. To, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to przede wszystkim aby ostrza były rzeczywiście ostre. Już za jednym ruchem powinniśmy odciąć uszkodzony pęd.       Z kolei jeśli ostrza nie będą wystarczająco ostre spowodują jeszcze większe uszkodzenia roślin. W ten sposób moglibyśmy doprowadzić nawet do obumarcia rośliny, a tego byśmy nie chcieli.
Dlatego też warto korzystać z porad doświadczonych ogrodników lub osób od lat zajmujących się prywatnie własnym ogrodem.

Podobne posty

 • Jak pozbyć się os z ogrodu?Jak pozbyć się os z ogrodu? W lecie, gdy dojrzewają słodkie owoce sezonowe, w ogrodach i sadach często możemy spotkać osy. Ich obecność może okazać się uciążliwa, zwłaszcza, gdy ktoś z domowników jest na nie uczulony lub obawia się użądlenia. Należy pamiętać, że jad os […]
 • Ogrzewanie podłogowe – wszystko co musisz wiedziećOgrzewanie podłogowe – wszystko co musisz wiedzieć Gdy pogoda się ochładza, nic nie przebije luksusu ciepła – zwłaszcza wstając z nagrzanego łóżka rankiem. Ogrzewanie podłogowe jest również energooszczędne, wygodne, zwalnia miejsce na ścianie i może stanowić wartość dodaną dla Twojego domu. […]
 • Czy meble metalowe znajdą zastosowanie w przestrzeni domowej?Czy meble metalowe znajdą zastosowanie w przestrzeni domowej? Podczas urządzania mieszkania czy domu podejmujesz mnóstwo istotnych decyzji – jedną z najważniejszych jest wybór wyposażenia. Od jego specyfiki, praktyczności i stylu zależy komfort codziennego funkcjonowania oraz samopoczucie wszystkich […]
 • Dlaczego warto zastosować płytki na schody?Dlaczego warto zastosować płytki na schody? Schody można zauważyć zarówno w zewnętrznej części budynku, jak i w wewnętrznej. Przemieszczanie się po nich jest bezpieczne, gdy można liczyć na to, że wyłożone są one antypoślizgowym materiałem. Nie ma drugiego takiego tworzywa z […]
 • Dell R440 i Dell R640 – serwery czołowego producenta na rynkuDell R440 i Dell R640 – serwery czołowego producenta na rynku Obecny postęp technologiczny pozwala nam na znaczne usprawnienie wykonywanych na co dzień czynności – szczególnie pracowniczych. Czołowi producenci oferują urządzenia, dzięki którym skrócony jest czas działania, co bezpośrednio przekłada się […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]