28 marca 2023

Jakie są wymagania bezpieczeństwa dotyczące rusztowań aluminiowych?

Rusztowania to konstrukcje, które umożliwiają wykonywanie różnego rodzaju prac na wysokościach. Istotny w tym przypadku jest jednak nie tylko zasięg, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jakie zatem wymagania bezpieczeństwa muszą spełnić rusztowania aluminiowe? O czym pamiętać wykonując prace na wysokości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Wymagania bezpieczeństwa dotyczące rusztowań aluminiowych

Rusztowania aluminiowe to popularne w ostatnim czasie konstrukcje, które wypierają z użytkowania rusztowania stalowe. Zaletą w ich przypadku jest nie tylko wysoka wytrzymałość, ale również niska waga, co przekłada się na prostotę montażu oraz demontażu. Należy jednak mieć świadomość, że tego typu rusztowania muszą być zgodne z przepisami BHP, które zasady ich budowy wymagając tym samym, by konstrukcja była stabilna i odpowiednio zabezpieczona. Należy zatem wiedzieć, że zgodnie z przepisami BHP pomost musi być nie tylko pełny, a także zabezpieczony przed przesunięciem i otoczony odpowiednimi barierami. Poręcz ochronna w przypadku rusztowań systemowych musi mieć natomiast wysokość 1m, a zewnętrzna strona podestu powinna posiadać także krawężnik o wysokości 15 cm oraz poręcz pośrednią.

O czym pamiętać pracując na rusztowaniu?

Wykonując prace na rusztowaniu należy mieć świadomość, że przepisy BHP regulują nie tylko jego budowę, ale również sposób montażu. Istotne jest zatem to, że musi być ono umieszczone na stabilnym oraz odwodnionym podłożu, a sama konstrukcja powinna zostać złożona zgodnie z instrukcją producenta. Bardzo ważne jest także to, że na rusztowaniu nie można pracować w trakcie opadów deszczu i śniegu, silnego wiatru, czy wysokiego zamglenia, a w przypadku braku oświetlenia również po zmroku. Bezwzględnie należy także pamiętać, że po zakończeniu pracy nie można zostawiać na rusztowaniu materiałów budowlanych, a wchodzenie na nie jest dozwolone wyłącznie po drabince znajdującej się po wewnętrznej stronie konstrukcji.

Dlaczego warto wybrać rusztowania aluminiowe?

Z czego wynika rosnąca popularność rusztowań aluminiowych? Przede wszystkim z tego, że zarówno rusztowania, jak i drabiny wykonane z aluminium to rozwiązania, które wyróżnia wysoka wytrzymałość, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Istotne jest także to, że wśród rusztowań aluminiowych można znaleźć różnego rodzaju konstrukcje, co pozwala dopasować je do konkretnego zastosowania. Dlaczego warto na nie postawić? Przede wszystkim dlatego, że są to konstrukcje łatwe i szybkie w montażu oraz demontażu, co pozwala usprawnić wiele prac. Bardzo ważną kwestią jest także bezpieczeństwo, ponieważ rusztowania aluminiowe renomowanych producentów to rozwiązania posiadające odpowiednie certyfikaty oraz spełniające wszystkie obowiązujące normy.

Podsumowując należy stwierdzić, że wymagania bezpieczeństwa dotyczące rusztowań aluminiowych to kwestie determinujące bezpieczeństwo prac wykonywanych na wysokościach. W związku z tym przy zakupie rusztowań należy zweryfikować to, czy konstrukcja spełnia określone normy i posiada odpowiednie certyfikaty.

Materiał partnera.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Powiązane treści