19 lipca 2023

Jakie są różnice między materacami jedno- a dwustronnymi?

Aby dobrze wybrać materac, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Szczególnie jeśli chcemy, aby materac służył nam przez wiele lat. Jednym z takich czynników jest podział na materac jednostronny i dwustronny. Dowiedz się, jakie są zalety i wady obu rozwiązań oraz na czym polegają różnice między tymi modelami.

Materac jednostronny – charakterystyka

Ekspert Dr Materac wyjaśnia, że materac jednostronny to materac, który nadaje się do użytku tylko z jednej strony. Jego konstrukcja jest mało skomplikowana, dzięki mniejszej ilości warstw oraz pikowania wyłącznie z jednej strony. Takie materace mają swoje liczne zalety, ale również wady.

Zalety

Najważniejszą zaletą materacy jednostronnych jest ich niska cena. Oprócz tego są lżejsze, a co za tym idzie łatwiejsze w transporcie i przenoszeniu. Ponieważ użytkowanie są tylko z jednej strony, nie trzeba ich obracać. Poza tym mieszczą się w większości modeli łóżek.

Wady

Poprzez zbyt małą ilość warstw, takie materace mogą prowadzić do szybkiego wyeksploatowania. Głębokie wgniecenia, a nawet zapadanie się do środka to główne wady tego typu modeli materacy. Trzeba je również o wiele częściej i dokładniej myć oraz regularnie wietrzyć. Inaczej narazisz materac na gromadzenie się wilgoci, kurzu i alergennych roztoczy.

Czym jest materac dwustronny?

W tym przypadku obie strony materaca mogą być użytkowane. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj te strony nie są takie same – jedna może być bardziej miękka i sprężysta od drugiej. Nie zmienia to faktu, że obie bardzo dobrze nadają się do spania.  A jakie są ich wady oraz zalety?

Zalety

Materac dwustronny jest bardzo wygodny. Posiada wiele warstw i różne poziomy twardości. Dzięki temu, każdy może sobie dostosować stronę, na której woli spać. Są one również łatwe w czyszczeniu, na przykład poprzez możliwość obracania. Dodatkowo, niektóre materace dwustronne posiadają opcje dostosowywania się do różnych pór roku.

Wady

Trudno znaleźć wady dwustronnych materacy. Jedną z nich może być jedynie wysoka cena. Wytrzymałość i uniwersalność takich materacy jest jednak inwestycją na długie lata.

Materac jednostronny a dwustronny – różnice

Z powyższego zestawienia wyłania się kilka ważnych różnic pomiędzy materacami jednostronnymi i dwustronnymi. Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, materace jednostronne są do użytku tylko z jednej strony. Dzięki mniejszej ilości warstw, są lżejsze i łatwiejsze w przenoszeniu. Nie wymagają czyszczenia z obu stron, ale przez to w środku może się gnieździć więcej bakterii i roztoczy, które trudno usunąć. Niestety posiadają tym samym mniejszą żywotność niż materace dwustronne.

Materace dwustronne są o wiele droższe, ale gwarantują większą wytrzymałość oraz różne stopnie twardości. Są zatem niezwykle uniwersalne, ponieważ obie strony materaca można dostosować do indywidualnych preferencji. Oprócz tego umożliwiają dokładniejsze czyszczenie i wentylację.

Jaki materac wybrać?

Wszystko zależy od Twoich finansów. Jeśli stać Cię na zakup materaca dwustronnego będzie to inwestycja na całe lata. Ten typ materaca charakteryzuje się większą użytecznością i wytrzymałością. Materac jednostronny to dobre i uniwersalne rozwiązanie, gdy ważniejsza jest wygoda jego przenoszenia. Bez względu na podjętą decyzję, materace Dr Materac sprawdzą się znakomicie. Końcowa decyzja należy jednak do Ciebie!

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści