Pytanie o to, jakie przewody wybrać do instalacji elektrycznej pojawia się bardzo często i jest ono jak najbardziej zasadne. Budując dom lub przeprowadzając remont należy pamiętać, że dobrze dobrane przewody gwarantują bezpieczeństwo przeciwpożarowe, a także wieloletnią trwałość instalacji. W przypadku źle dobranych kabli konieczna może okazać się jej wymiana nawet po kilku latach. Sprawdź, co musisz wiedzieć o przewodach do instalacji elektrycznej.
Błędne dopasowanie przewodów elektrycznych – zagrożenia
Bagatelizowanie prawidłowego doboru przewodów do konkretnego obwodu instalacji elektrycznej jest bardzo niebezpieczne. Może ono wiązać się z przepaleniem izolacji kabla, co w konsekwencji doprowadzi do zwarcia w obwodzie i konieczności wymiany całego przewodu. W pesymistycznym wariancie może to doprowadzić nawet do pożaru. Nawet niewielkie błędy w doborze przewodów mogą doprowadzić do awarii. Jeśli nie stanie się to od razu po uruchomieniu instalacji, może to nastąpić już po kilku latach, podczas gdy standardowa żywotność instalacji elektrycznej powinna być liczona w dekadach. Dowiedz się, jak czytać oznaczenia na przewodach elektrycznych i jak je dopasować do swojej instalacji.
Oznaczenia przewodów elektrycznych – jak je czytać?
Podstawowe oznaczenia przewodów elektrycznych to:
- drut –D;
- linka – L,
- linka giętka – L…g.
Główna różnica pomiędzy linką a drutem jest taka, że linka okazuje się bardziej giętka, a także lepiej nadaje się do przesyłu sygnału o wyższej częstotliwości. W kontekście instalacji elektrycznej ma to znaczenie wtedy, gdy będzie ona wykorzystana do rozwiązań smart home. Jeśli nie, wystarczy zwrócić uwagę na kwestie elastyczności w kontekście rozprowadzenia przewodów – jeśli nie jest wymagana w danym obwodzie, rodzaj przewodu nie zrobi różnicy.
Przed oznaczeniami może być jeszcze dodana literka A (aluminium) lub F (stal). Pojawiają się one wtedy, gdy do wykonania przewodów zastosowano powyższe materiały, a nie tradycyjnie miedź, która jest bardziej polecana do budowy instalacji elektrycznych. Tym, o czym bezwzględnie trzeba pamiętać, to fakt, że nie powinno się łączyć przewodów z żyłą kabla wykonaną z różnych materiałów w jednym obwodzie. Zawsze należy minimalizować różnicę potencjałów i tak należy dopasowywać kable przewodów.
Izolacja i powłoka w przewodach elektrycznych- jaka powinna być?
Dalsze oznaczenie mówi o materiale zastosowanej izolacji. Mogą to być polwinit (Y), guma (G), i polietylen (X). Zazwyczaj stosuje się polwinit lub gumę, gdyż izolacja z polietylenu jest stosowana tylko w przewodach dopasowanych do dużego obciążenia, rzędu 1kV.
Dalsze oznaczenia dotyczą powłoki i są to:
- a – powłoka bawełniana,
- b – izolacja odporna na wysoką temperaturę,
- c – niepalna,
- d – zwiększona grubość,
- p – przewód płaski,
- u – uzbrojenie,
- n – przewód z linką nośną.
Producenci ponadto stosują dodatkowe oznaczenia funkcjonalne i są to:
- ak – przewód akumulatorowy,
- t – wtynkowy,
- w – wysokie napięcie,
- jo – jezdny okrągły,
- jp – jezdny profilowy.
Do powyższych oznaczeń literowych dodaje się jeszcze zakres napięcia znamionowego. Przykładowo jest to DY 300/500 V. To oznacza, że jest to przewód miedziany na bazie drutu i mający izolację z polwinitu. Jego napięcie pomiędzy żyłą główną, a ochronną wynosi 300V, a wartość między żyłami fazowymi 500V.
Jaki przekrój przewodu do instalacji elektrycznej?
Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego przekroju przewodu w instalacji elektrycznej. Stosując najpopularniejsze i polecane przewody elektryczne do domu z żyłą miedzianą, należy stosować następujące przekroje:
- 1,5 mm2 – do oświetlenia i obwodów pracujących z urządzeniami o podobnej mocy,
- 2,5 mm2 – do gniazdek elektrycznych pracujących z urządzeniami o mocy do około 2 kW (na całym obwodzie),
- niezależne obwody 2,5 mm2 – do podłączania jednostkowych urządzeń mających moc 2 kW lub większą,
- 5x 2,5 mm2 – do instalacji 400V (siła).
W mieszkaniach zazwyczaj stosuje się kable elektryczne o powyższych przekrojach w wariantach YDY, YDYt, lub YDYp. Ważne jest to, by bazować na renomowanych producentach, którzy w procesie produkcji kabli stosują materiały i przekroje adekwatne do deklarowanych oznaczeń. To gwarant prawidłowego zbudowania instalacji elektrycznej, która będzie bezawaryjna przez wiele lat.
Materiał promowany.