20 kwietnia 2021

Jakie narzędzia przydadzą się w domu i ogrodzie wiosną?

Wiosna to czas, gdy coraz więcej czasu spędzamy w przydomowych ogrodach. Właśnie wtedy rośliny i kwiaty zaczynają budzić się z zimowego snu, słychać ćwierkanie ptaków i można poczuć nową energię do życia. Jakie narzędzia przydadzą się w domu i ogrodzie wiosną? Podpowiadamy.

Odpowiedni wybór narzędzi to podstawa

Wiosenne prace w ogrodzie zazwyczaj są bardzo różnorodne, dlatego dobrze postawić na przynajmniej kilka najpotrzebniejszych narzędzi ogrodowych. Oczywiście część z nich jest zwykle na wyposażeniu każdego domu, jednak dodatkowo warto dokupić nowsze, bardziej ergonomiczne lub lepsze narzędzia, które sprawią, że praca stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza. Niektóre sprzęty ogrodowe wiążą się ze sporymi wydatkami, więc kupuje się je raz na kilka lat. Wybór narzędzi i sprzętów należy dobrze przemyśleć, zwracając uwagę przede wszystkim na ich uniwersalność, funkcjonalność oraz użyteczność i ergonomię. Narzędzia do domu i ogrodu powinny wytrzymać wiele lat, a nie tylko jeden sezon. Właśnie dlatego czasami lepiej jest kupić droższy sprzęt, niż wymieniać go co roku. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę komfort pracy – narzędzia powinny być lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Warto wiedzieć, że większość sprzętów ogrodowych występuje w wersji ręcznej albo automatycznej. Pierwszy typ doskonale sprawdza się w małych ogrodach, na przykład przydomowych, a drugi – na dużych przestrzeniach.

Grabie i widły

Grabie to podstawowe narzędzie, które przydaje się w przypadku wielu prac w ogrodzie. Po sezonie jesienno-zimowym grabie umożliwią posprzątanie zalegających liści, a także odgarnianie ziemi. Przydają się też do wyrównania alejek i dróg oraz do grabienia skoszonej już trawy. Warto pamiętać o tym, że w sklepach dostępne są grabie do liści lub do trawy, które różnią się wykonaniem i materiałem. Widły z kolei dobrze sprawdzają się przy obsłudze kompostu i skoszonej trawy, a dodatkowo można ich używać do napowietrzenia trawnika.

Konewka

To proste akcesorium, które pozwala na odpowiednie gospodarowanie wodą i podlewanie kwiatów i trawy. Obecnie wiele osób używa węży ogrodowych oraz zraszaczy, jednak tradycyjna konewka także doskonale się sprawdza, zwłaszcza w małych ogródkach (na przykład przy domach szeregowych) albo do podlewania pojedynczych roślin.

Kosiarka

Kosiarka to bardzo ważny sprzęt, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego z ogrodem. Można wybrać kosiarkę bębnową (idealna do niewielkich trawników, pracuje cicho, nie ma przewodu) lub spalinową (głośna, ale przydatna na większych przestrzeniach, pracuje szybko, a dodatkowo na rynku są modele samobieżne). W małych ogródkach tradycyjną kosiarkę może także zastąpić podkaszarka, która dociera do trudno dostępnych miejsc i jest bardzo funkcjonalna.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści