Jakie maszyny powinny znaleźć się w stolarni?

Współczesne stolarnie charakteryzują się wysoką jakością wykonywanych usług, ogromnymi możliwościami twórczymi, czy też powtarzalnością wytwarzanych elementów. Aby efektywnie i skutecznie pracować trzeba zastanowić się nad wyposażeniem stolarni w niezbędne do obróbki i wykańczania drewna narzędzia – odpowiednio dobrany sprzęt ułatwi pracę, a także sprawi, że stanie się ona wygodna. Poniżej przedstawiamy potrzebne do rozpoczęcia pracy przyrządy.

Podstawowe maszyny stolarskie

Niezależnie od specyfiki danej stolarni, w każdym zakładzie potrzebne są narzędzia do zadań podstawowych. Konieczne w pracy stolarza są różnego rodzaju piły: przekrój ich wyboru jest wyjątkowo szeroki, dlatego dobrze wcześniej zastanowić się na czym najbardziej nam zależy. Z pewnością przydatne okażą się piły ręczne, piły stołowe, piły formatowe, piły kątowe, czy też wielopiły.

Wyjątkowo istotne są także szlifierki. Pozwalają one na odpowiednie wykończenie wyrabianego przedmiotu, zapewniają gładką strukturę drewna, a także zabezpieczają je przed szkodliwymi skutkami zmian warunków atmosferycznych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szlifierek, dzięki czemu mamy możliwość uzyskać zamierzony wcześniej efekt końcowy. Podstawowymi urządzeniami tego typu są:

  • szlifierki taśmowe – przeznaczone do płaskich i dużych powierzchni,
  • szlifierki oscylacyjne – służą do szlifowania trudno dostępnych miejsc – np. narożników,
  • szlifierki mimośrodowe – szlifowanie wypukłych i wklęsłych powierzchni.

Do wyrównywania płaskich powierzchni i zmiany grubości obrabianego materiału służą wyrówniarki i grubościówki. Dzięki nim możemy tworzyć idealnie proste półki, blaty stołów itp. Przed zakupem warto sprawdzić kryteria urządzeń takie jak moc silnika, prędkość skrawania, czy też masa własna.

Ostatnią kategorią narzędzi podstawowych, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie stolarni są różnego rodzaju wiertarki. Do precyzyjnej pracy i wywiercania długich otworów zaleca się wykorzystanie wiertarek poziomych, które gwarantują stabilną i komfortową pracę. Wyróżniamy również wiertarki kątowe, czyli poręczne urządzenia, dzięki którym można wykonywać otwory w trudno dostępnych miejscach.

Zakup narzędzi stolarskich wiąże się z dużą inwestycją, która (jeśli dobrze wybierzemy) będzie służyć przez lata. Warto zastanowić się nad stosunkiem jakości do ceny oraz znaleźć sklep, który zapewni profesjonalną i kompleksową obsługę jak na przykład sklep internetowy JP-Tech.

maszyny do drewna

Urządzenie stolarni

Oprócz niezbędnych do pracy urządzeń warto wcześniej zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca na stolarnie: powinno być dobrze oświetlone, przestronne i wentylowane.

Istotne są również meble, dzięki którym praca stanie się komfortowa, bezpieczna i przyjemna. Stół stolarski nazywany także strugnicą powinien być wyposażony w specjalistyczne zaciski, haki, otwory, półki i schowki, które ułatwią pracę przy obróbce drewna. Profesjonalne strugnice kupisz tutaj: https://jptech-maszyny.pl/stoly-stolarskie-strugnice.

Dobrym pomysłem będzie wyposażenie warsztatu w różnego rodzaju regały, szafki i półki – pozwoli to na utrzymanie porządku oraz odpowiednie przechowywanie potrzebnego do pracy sprzętu.

Specjalistyczne narzędzia stolarskie

W zależności od wykonywanych przedmiotów i ich specyfiki konieczne jest dobranie specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do tego celu. Dobrym przykładem może być profesjonalna frezarka – pozwala ona na wykonanie zaokrągleń, różnorodnych żłobień i wzorów, dzięki czemu praca będzie dokładna i unikatowa. Dłuto z kolei umożliwia precyzyjne usuwanie i modelowanie elementów drewnianych w miejscach, do których mamy utrudniony dostęp. Zalecamy, aby wcześniej zastanowić się nad specyfiką pracy tak, aby odpowiednio dobrać potrzebne do niej narzędzia.

Podobne posty

  • Brama na wąską działkę: jaką wybrać?Brama na wąską działkę: jaką wybrać? Wybór bramy wjazdowej uzależniony jest przede wszystkim od kształtu i wielkości działki. Brama wjazdowa ma zagwarantować komfortowe i bezpieczne użytkowanie. Jaki model bramy najlepiej sprawdzi się w przypadku wąskiej działki? Niewielkie […]
  • Grzejniki elektryczne i grzejniki gazowe – które wybrać do łazienki?Grzejniki elektryczne i grzejniki gazowe – które wybrać do łazienki? W łazienkach wykorzystuje się mocno zróżnicowane urządzenia grzewcze, których zadaniem jest zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego. Oprócz rozwiązań systemowych chętnie używa się też grzejników przenośnych. Jakie modele sprawdzają się […]
  • Ogrodzenia modułowe – połączenie trwałości i nienagannej stylistykiOgrodzenia modułowe – połączenie trwałości i nienagannej stylistyki Czy ogrodzenie może być jednocześnie trwałe i zachwycać nienaganną stylistyką? Oczywiście, że tak! Najlepszym przykładem takiego połączenia jest ogrodzenie modułowe. Solidność i oryginalny wygląd to niejedyne zalety tego typu grodzeń, toteż […]
  • Nie działa Ci klimatyzacja? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczynyNie działa Ci klimatyzacja? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny Czyszczenie klimatyzacji powinno odbywać się regularnie. Niestety większość osób zapomina o tej ważnej kwestii, jaką jest czyszczenie klimatyzacji i potem przychodzi wielkie zdziwienie i wołanie o pomoc, bo coś się zepsuło, coś śmierdzi, czy […]
  • Dlaczego warto zastosować płytki na schody?Dlaczego warto zastosować płytki na schody? Schody można zauważyć zarówno w zewnętrznej części budynku, jak i w wewnętrznej. Przemieszczanie się po nich jest bezpieczne, gdy można liczyć na to, że wyłożone są one antypoślizgowym materiałem. Nie ma drugiego takiego tworzywa z […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]