11 marca 2021

Jakie krzewy ozdobne zaplanować w nowym ogrodzie?

Planując nasz nowy ogród musimy mieć na uwadze, że najlepszy efekt osiągniemy stosując różnorodne rośliny. Nie wystarczy posadzić samych drzew albo kwiatów. Ważne, aby wszystkie rodzaje mieszać ze sobą, aby uzyskać pewną strefowość szaty roślinnej. Jedną ze stref stanowią krzewy ozdobne, którym się dziś przyjrzymy.

Wśród krzewów ozdobnych wyróżniamy owocowe, kwitnące i zimozielone. Jeśli zastosujemy rośliny z każdego typu, będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok, gdyż wykorzystamy efekt sezonowości. Trik ten polega na tym, aby wybrać takie krzewy, które rozkwitają, owocują lub mają zielone liście w różnych porach roku. Pamiętajmy przy tym, aby zwrócić uwagę również na rodzaj gleby oraz jej właściwości. Ponadto istotne jest również odpowiednie nasłonecznienie, dzięki czemu rośliny będą mogły się prawidłowo rozwijać.

Krzewy owocowe

Ten rodzaj krzewów nie tylko cieszy oko swoimi liśćmi, które zmieniają swój kolor w zależności od pory roku, ale również owocami, które wydaje. Część z nich, jeśli jest jadalna może posłużyć nam w kuchni do różnych przetworów, a ta niejadalna może stanowić ciekawą dekorację. W związku z podziałem na charakter owoców możemy wyróżnić następujące krzewy:

z owocami jadalnymi:

1. Rokitnik Pospolity,

2. Bez Czarny,

3. Berberys,

4. Aronia Czarna,

5. Dereń,

6. Pigwowiec.

oraz z owocami niejadalnymi przez człowieka:

1. Trzmielina Zwyczajna,

2. Ognik Szkarłatny,

3. Cis Pospolity,

4. Ostrokrzew Kolczasy,

5. Ligustr Pospolity,

6. Bieluń.

Kwitnące krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne, które podziwiamy za ich wspaniałe kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale przynoszą korzyść innym, mniejszym od nas stworzeniom. Dzięki pyłkowi kwiatowemu wabią owady, które z kolei przyciągają również ptaki. Na pewno nasz ogród zyska na wartości, dzięki takiemu ptasiemu radiu. Jeśli chcemy, aby taka gra flory i fauny przeplatała się ze sobą przez cały rok, dobierzmy tak nasze krzewy, aby kwitły w zmiennym systemie. Gdy jedne kwiaty będą przekwitać, następne będą próbowały się otworzyć. Oto podział krzewów ze względu na porę kwitnienia.

Wiosna

1. Różanecznik,

2. Azalia,

3. Pigwowiec,

4. Jaśminowiec wonny,

5. Forsycja,

6. Magnolia pośrednia.

Lato

1. Hortensja,

2. Krwawnica,

3. Róża,

4. Hibiskus,

5. Budleja,

6. Wiciokrzew.

Jesień

1. Aronia Czerwonolistna,

2. Franklinia Amerykańska

3. Berberys,

4. Pięknotka Bodiniera,

5. Kalina koralowa,

6. Fotegrilla większa.

Zima

1. Oczary,

2. Wawrzynek wilczełyko,

3. Jaśmin nagokwiatowy,

4. Leszczyna pospolita,

5. Wrzosiec krwisty,

6. Wierzba Iwa.

Krzewy ozdobne zimozielone

Krzewy zimozielone ozdabiają nasz ogród przez cały rok. Zimą szczególnie się wyróżniają na tle wszechogarniających bieli i szarości. Dobrze jest wstawić taki zielony akcent, który umili oczekiwanie na wiosnę. Do tego typu krzewów zaliczamy:

1. Różanecznik,

2. Bukszpan,

3. Ostrokrzew Kolczasy,

4. Ognik Szkarłatny,

5. Żywotnik Zachodni

6. Barwinek Pospolity

Ponadto warto wspomnieć, że krzewy zimozielone mogą również pełnić funkcję separacyjną, tzn. zasadzone jako żywopłot, skutecznie mogą oddzielić nas od niepożądanych spojrzeń lub wydzielić różne strefy w ogrodzie.

Artykuł promowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści