Jakie czujniki warto zainstalować w domu?

Dom to miejsce, w którym powinniśmy czuć się komfortowo, pewnie i bezpiecznie. Zwykle przywiązujemy wagę do solidnych drzwi wejściowych, antywłamaniowych zamków, okien, bram garażowych. Skupiamy się zatem głównie na zabezpieczeniach przed kradzieżą. Tymczasem istnieją inne, równie ważne zagrożenia, które niestety są bagatelizowane. Mowa o niebezpieczeństwie związanym z wyciekiem gazu i pożarem. Zatrucie czadem, wybuch instalacji gazowych oraz błyskawicznie rozprzestrzeniający się ogień prowadzą do poważnych zniszczeń, nieodwracalnych problemów zdrowotnych, a często także śmierci. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo kompleksowo i wyposażyć mieszkanie w czujniki i alarmy przeciwpożarowe.

Cichy zabójca

Statystyki Straży Pożarnej wskazują, iż najczęstszą przyczyną pożarów w domach i mieszkaniach jest nieprawidłowe działanie oraz błędy w eksploatacji urządzeń grzewczych, takich jak: piece, kotły, kuchenki gazowe i elektryczne, podgrzewacze wody itp. Mogą być one także wywołane przez niedopałek papierosa, czajnik pozostawiony na działającej kuchence czy spięcie w instalacji elektrycznej. Pierwszy objaw, jaki można zaobserwować zanim wybuchnie pożar to początkowo smuga dymu, która niedostrzeżona rozwija się w tlący ogień.

Dym zawiera cząsteczki dwutlenku węgla i tlenku węgla, potocznie zwanego czadem. Gazy te są bezwonne. Po koło 2–3 minutach wdychania czadu człowiek stopniowo traci przytomność. Większość ofiar pożarów umiera właśnie na skutek zaczadzenia. Warto wspomnieć jednak, że zatrucie czadem wcale nie musi być związane jedynie z wybuchem pożaru. Wystarczy wadliwa instalacja, nieszczelne urządzenie grzewcze i słaba wentylacja w pomieszczeniu. Dlatego też niezwykle istotne jest zaopatrzenie domu czy mieszkania w odpowiednie czujniki.

Rodzaje czujników i ich zastosowanie

Czujnik temperatury

Czujniki temperatury stosuje się tam, gdzie występuje potencjalnie duże zagrożenie pożarem. Często na strychu, w piwnicy lub tego typu pomieszczeniach gospodarczych znajduje się wiele łatwopalnych materiałów. Właśnie tam należy zainstalować czujnik temperatury. Podobnie w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek. Czujka po przekroczeniu ustalonej temperatury uruchomi alarm.

Czujnik tlenku węgla (czadu)

Czad to inaczej tlenek węgla, czyli substancja powstająca w wyniku niecałkowitego spalania. Wadliwa wentylacja także może spowodować zwiększenie jego stężenia w powietrzu. Jak już wspomniano, jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jest bezwonny. Posiadającym piecyk, kuchenkę gazową czy kominek, zaleca się zamontować czujnik tlenku węgla. Najlepiej zlokalizować go na wysokości głowy dorosłego człowieka, ponieważ tlenek węgla rozprzestrzenia się podobnie jak powietrze. Niektóre czujniki zasilane są bateriami, co stanowi dobre rozwiązanie, jeśli w gniazdku zabraknie prądu. Ponadto, czujnik na baterie możemy postawić w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, czy kontakt jest w pobliżu. Autonomiczna czujka czadu to niewielkie urządzenie, niewymagające dużego nakładu finansowego, które można zastosować w każdym domu.

Czujnik gazu ziemnego (metanu)

Z gazem ziemnym mamy do czynienia na co dzień w większości domów i mieszkań. Wiele osób posiada kuchenki i piecyki gazowe. W przypadku awarii instalacji gazowej, choć dość szybko możemy się zorientować, że doszło do usterki, ponieważ metan ma charakterystyczny zapach, warto zaopatrzyć się w czujnik gazu ziemnego. Jego stężenie w powietrzu może szybko się zwiększać i wystarczy wówczas niewielka iskra, by spowodować wybuch. Należy również wziąć pod uwagę, że podczas snu jego wyczucie będzie mało prawdopodobne. Czujka uruchomi alarm, gdy tylko wykryje w pomieszczeniu, że stężenie gazu przekracza graniczną wartość. Powinna być zamontowana najlepiej na wysokości ok. 30 cm od sufitu, ponieważ gaz jest nieco lżejszy od powietrza.

Czujnik dymu

Czujniki dymu to niewielkie urządzenia, które mocuje się do sufitu, najczęściej za pomocą taśmy klejącej na spodzie czujki. Ich montaż jest bardzo prosty. Czujki dymu zasilane są bateriami lub akumulatorem, zatem nie wymagają podłączenia do prądu. Wybierając urządzenie tego typu, należy uprzednio sprawdzić warunki, w jakich może być eksploatowany, czyli maksymalną wielkość kontrolowanego pomieszczenia, zakres temperatury i wilgotność powietrza. Czujnik dymu o niebezpieczeństwie ostrzega za pomocą alarmu dźwiękowego lub kolorowej diody – zwykle czerwonej w przypadku zagrożenia.

Czujnik wykrywający gaz usypiający i dym

Na rynku dostępne są także nowoczesne urządzenia pozwalające na wykrycie gazu usypiającego stosowanego przez włamywaczy przy tak zwanej metodzie „na śpiocha”. Gaz wpuszczany jest do sypialni przez niewielki otwór, co utrzymuje domowników w głębokim śnie. Chcąc ustrzec się przed tego rodzaju niebezpieczeństwem, można dodatkowo zamontować czujnik gazu usypiającego. Dzięki niemu, nawet niewielkie stężenie substancji zostaje wykryte, a informacja o zagrożeniu przekazana do centrali alarmowej. Czujnik ten montuje się najczęściej w sypialniach.

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo w domu, a także zdrowie i życie naszych bliskich, powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie możliwe zagrożenia. Nowoczesne urządzenia, takie jak czujniki oraz bardziej rozbudowane systemy alarmowe, pozwalają uniknąć lub zminimalizować niebezpieczeństwo związane nie tylko z włamaniem i kradzieżą, ale również pożarem i zatruciem czadem. Czasem niewielka inwestycja może uchronić przed ogromnymi kosztami związanymi z naprawianiem zniszczeń.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą eAlarmy.pl Marcin Borowski

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Podobne posty

  • Jakie wymiary narożnika do salonu będę optymalne do pokoju w bloku?Jakie wymiary narożnika do salonu będę optymalne do pokoju w bloku? Aranżację salonu w bloku należy skrupulatnie przemyśleć, zazwyczaj niewielki metraż pokoju wymaga dokładnego doboru mebli i ich ustawienia. Jeżeli stawiasz jednocześnie na elegancję i wygodę, wybierz odpowiedni narożnik do salonu, który […]
  • Jak przezwyciężyć pluskwy domowe – czyli sposoby na ich pozbycieJak przezwyciężyć pluskwy domowe – czyli sposoby na ich pozbycie Pluskwa domowa ( Cimex lectularius) jest to gatunek owada należący do podrzędu pluskwiaków. Pluskwy występowały już przed naszą erą. Żywiły się wtedy krwią zwierząt, głównie nietoperzy zamieszkujących jaskinie. Z biegiem lat gdy w jaskiniach […]
  • Tanie i bezpieczne ogrzewanie – co musisz wiedzieć o uzupełnieniu poziomu gazu propan?Tanie i bezpieczne ogrzewanie – co musisz wiedzieć o uzupełnieniu poziomu gazu propan? Pomyśl o tankowaniu już na etapie projektu instalacji.Instalacja grzewcza, opierająca się o gaz propan to ekologiczne i relatywnie niedrogie rozwiązanie dla właścicieli budynków jednorodzinnych. Instalacja na gaz propan wymaga zamontowania […]
  • Lazury do drewna – zastosowanieLazury do drewna – zastosowanie Drewno to wspaniały surowiec. Trzeba jednak dbać o to by nie uległo zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych oraz przez upływ czasu. Drewniane elementy często są wykorzystywane przy dekorowaniu elewacji oraz w architekturze ogrodowej. […]
  • Malowanie sufitu krok po krokuMalowanie sufitu krok po kroku Malowanie sufitu to prosty sposób na efektowne przeobrażenie nudnego pomieszczenia w przytulną i magnetyzującą przestrzeń. Remont nie zawsze wiąże się z koniecznością zatrudnienia profesjonalnej ekipy. Prace wykończeniowe można bowiem […]