12 stycznia 2022

Jakich sprzętów potrzebuje nasz ogród? – kilka prostych zaleceń i podpowiedzi

Pielęgnacja ogrodu w celu jego perfekcyjnego wyglądu wiąże się niejednokrotnie z zakupem różnych urządzeń. Nie ma co się oszukiwać, że przy dzisiejszych standardach nikomu nie chciałoby się opiekować swoim obszarem dookoła domu w sposób ręczny. Istnieją oczywiście urządzenia mniej i bardziej konieczne.

Niemniej jednak, warto jest inwestować w estetykę ogrodu, zważywszy chociażby na to, że spora część osób uważa go za swego rodzaju wizytówkę domu. Sprawdźmy więc, jakie sprzęty okażą się przydatne w kwestii zapewnienia dobrych warunków na swojej przestrzeni. 

Dbanie o murawę 

Jednym z ważniejszych elementów w ogrodzie jest trawnik. W końcu, kto nie zechciałby mieć wokół domu znakomicie przystrzyżonej i gęsto rosnącej murawy, po której chodząc czujemy się, jakby nasza stopa miała styczność z puszystym dywanem.  

Odnośnie urządzeń używanych do prac ogrodowych, w pierwszej kolejności na myśl nasuwa się kosiarka. Jest to oczywiście przyrząd niezastąpiony, a jego obecność konieczna jest w niemalże każdym garażu. Można rzecz jasna polemizować odnośnie tego, jaki typ kosiarki jest najlepszy, choć tak naprawdę jest to zależne od rodzaju i wielkości naszego ogrodu.  

Co ciekawsze, kosiarki nie są jedynymi maszynami, które warto zakupić w celu pielęgnacji trawnika. Oprócz nich istnieją jeszcze kosy spalinowe – mające za zadanie skosić zalegającą w trudno dostępnych miejscach trawę, a także aeratory i wertykulatory. Te dwa ostatnie sprzęty zajmują się już sprawami typowo estetycznymi, gdyż dzięki nim nasz trawnik stanie się gęstszy i zdrowy. 

Dbanie o krzewy, drzewa i inne rośliny 

Prace ogrodowe to nie tylko strzyżenie trawnika, ale również dbanie o wszelkiego rodzaju rośliny. Sporą część z nich należy podcinać w przypadku usychania lub przedostawania się do nich niechcianych insektów. Inne z kolei potrzebują cięcia w celu utrzymania estetyki, czego przykładem jest chociażby żywopłot. 

W kontekście drzew, przydatna okaże się piła łańcuchowa, dzięki której bez problemu utniemy każdą gałąź. Pozostałe maszyny ogrodnicze przeznaczone do podcinania krzewów to nożyce elektryczne czy okrzesywarki do gałęzi. 

Krzewy warto co jakiś czas również opryskać. Dla większej ich ilości, warto użyć opryskiwaczy zasilanych silniczkiem spalinowym bądź akumulatorowym. 

Pozostałe maszyny ogrodnicze 

Często opłacalny jest również zakup mniej koniecznych w kontekście utrzymania porządku w ogrodzie urządzeń. Ich zastosowanie z pewnością poprawi wygląd ogrodu, a także zaoszczędzi nam sporo pracy. Pierwszym takim urządzeniem może być dmuchawa lub odkurzacz do liści. Wystarczy z tym sprzętem jedynie przejść się po ogrodzie, a żaden opadający jesienią liść nie będzie już zalegał na murawie. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zwalnia nas z obowiązku grabienia ręcznego, na co nie każdy może mieć czas. 

Ciekawą opcją w czasie zimy jest również zakup odśnieżarki. Nie mając chęci operowania łopatą w chłodne, zimowe poranki, dobrym rozwiązaniem będzie nabycie takiego urządzenia. Dzięki niemu, praktycznie bez wysiłku będziemy cieszyć się odgarniętą drogą wyjazdową i przestrzenią w ogrodzie. 

Artykuł promocyjny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści