23 listopada 2021

Jaki zamek do drzwi wybrać? Który będzie najlepszy?

Nawet najlepsze drzwi, odporne na uszkodzenia i eleganckie nic nie znaczą bez dobrej jakości zamka. Ta mała niepozorna część to gwarant bezpieczeństwa i komfortowego korzystania z drzwi na co dzień. Jak więc dokonać odpowiedniego wyboru zamka, aby zyskać dobrej jakości produkt?

Zamek do drzwi – podstawowe parametry

Jeśli brakuje Ci zamka do drzwi wejściowych, nie spiesz się z zakupami. Zanim wciśniesz ikonkę wirtualnego koszyka, sprawdź różne możliwości wyboru. Dopasuj jak najlepiej produkt do swoich potrzeb, aby służył Ci jak najdłużej. Na co więc musisz zwrócić uwagę podczas zakupów? Na pewno spore znaczenie ma jakość materiałów, z jakich został wyprodukowany zamek. Kolejna kwestia dotyczy nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które zostały użyte w procesie produkcji.

Bardzo ważne elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru zamka to wymiary. Pierwszy z nich –  wymiar A dotyczy rozstawu zamka. Pod tym pojęciem kryje się odległość od środka trzpienia obrotowego klamki i środkiem otworu na klucz ; drugi to odległość B (głębokość), którą mierzy się od czoła zamka do osi obrotu klamki ; kolejny wymiar C to trzpień blokady WC  oraz wymiar D czyli trzpień klamki.

Zamek do drzwi – nawierzchniowy czy wpuszczany?

Zamki nawierzchniowe montuje się do drzwi. Z jednej strony znajduje się zamek otwierany kluczem, natomiast z  drugiej strony drzwi jest gałka lub zasuwa. Wśród tego typu produktów wyróżnia się zamki zasuwkowe, zasuwkowe i hybrydowe, czyli zasuwkowo-zapadkowe.

Zamki wpuszczane – po montażu są niewidoczne. Po przekręceniu klucza drzwi blokują się, ponieważ rygiel zostaje ulokowany we wzmocnionym otworze w futrynie. Wśród tego typu produktów można wymienić zamki z blokadą, z zatrzaskiem uruchamianym półobrotem klamki, z zasuwą uruchamianą kluczem oraz z wkładką cylindryczną i kluczem płaskim.

Oprócz ww. zamków często wybiera się zamki elektromechaniczne, które są sterowane za pomocą elektroniki. To bardzo atrakcyjne produkty pod względem możliwości technicznych. Otwiera się je kartą lub brelokiem z zakodowaną informacją. Po odczytaniu jej (rozkodowaniu) drzwi otwierają się za pomocą klucza. Dostępne są również modele zamków elektromechanicznych, którymi można sterować za pomocą aplikacji. Wtedy nie musisz martwić się, jak otworzyć drzwi z pełną torbą zakupów.

Kupując zamek „https://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-drzwi-i-okucia-drzwiowe/zamki-drzwiowe-listwowe-do-drzwi-zewnetrznych”, sprawdź również atesty i odporność produktu na włamania. Drzwi mają dawać domownikom poczucie bezpieczeństwa, dlatego wybierz dobry zamek pod każdym względem. Budowa, materiał i zastosowane technologie – to wszystko jest niezwykle istotne w dalszym użytkowaniu drzwi.

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści