29 czerwca 2022

Jaki rodzaj rolet wybrać do swojego domu?

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów i kolorów rolet. To sprawia, że ciężko zdecydować się, które z nich wybrać do domu. Powinny chronić przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, ale jednocześnie nie tworzyć nieprzyjemnego mroku w pomieszczeniach. Jaki rodzaj rolet wybrać, żeby idealnie pasowały do Twojego domu? Podpowiadamy!

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne?

Rolety, oprócz funkcji dekoracyjnych, pełnią także funkcję ochronną. Mają przede wszystkim chronić pomieszczenia przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się. Mogą też stanowić izolację akustyczną, a nawet chronić dom przed włamaniem. Istnieje wiele rodzajów rolet, ale podstawowy podział to ten na rolety wewnętrzne i zewnętrzne.

Pierwsze z nich montujemy w pomieszczeniu, zazwyczaj do ramy okiennej lub ściany nad oknem. Rolety zewnętrzne montujemy po zewnętrznej stronie okna i mogą być one naokienne (montowane do górnej ramy okna), nadprożowe (zamontowane w ścianie nad oknem – ich założenie jest powiązane z montażem lub wymianą okien) lub elewacyjne, czyli mocowane do elewacji domu.

Kolejna ważna różnica to funkcje, jakie spełniają. Rolety zewnętrzne mogą pełnić funkcje antywłamaniowe, być wykonane z odpornego metalu, stanowią barierę przed dźwiękami z otoczenia i chronią dom przed nagrzaniem od zewnątrz. Oznacza to, że szyba nie nagrzewa się, a więc nie oddaje ciepła do wnętrza domu. Przy otwartym oknie i zasuniętych roletach nie ma zagrożenia, że do wnętrza wlecą nam insekty, np. komary. Całkowite zasunięcie rolety zewnętrznej często sprawia, że w domu robi się po prostu ciemno.

Rolety wewnętrzne mogą natomiast pełnić punkcje dekoracyjne, są wykonane z ładnych tworzyw lub tkanin o różnych kolorach, wzorach i fakturach. Skutecznie osłonią wnętrze naszego domu przed promieniami słonecznymi, ale materiał nie zatrzyma światła całkowicie na zewnątrz, w pomieszczeniu nie będzie zatem ciemno. Można je łatwo wymienić, natomiast nie chronią szyby przed nagrzaniem się i zbierają kurz, więc trzeba je regularnie odkurzać. Gdy chcemy otworzyć okno, rolety nie mogą osłonić nas przed słońcem i insektami. Rozwiązaniem tego drugiego problemu może być jednak siatka na owady lub dużo bardziej estetyczna moskitiera plisowana.

Jak widzisz, zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne mają sporo zalet, ale także kilka wad. Od Twoich potrzeb zależy, które z nich wybierzesz.

Dekoracyjne rolety wewnętrzne – piękna ozdoba domu

Rolety wewnętrzne są zdecydowanie bardziej dekoracyjnym rozwiązaniem, które z powodzeniem może zastąpić firany i zasłony. Zwłaszcza że jest naprawdę wiele ich rodzajów, wyróżniających się wysoką jakością materiałów i nowoczesnym, pięknym wyglądem.

Pierwsze i najbardziej podstawowe rozwiązanie to roleta klasyczna, mocowana do ramy okiennej bądź ściany, wolno wisząca. Wyróżnia ją szeroki wybór kolorów i rozmiarów, niska cena, prosta konstrukcja i trwałość. Podobnym rozwiązaniem, choć w mniejszym formacie, są rolety z żyłką – zakładane na ramę okna, dostępne w wielu kolorach, fakturach i wzorach, wyposażone w żyłkę prowadzącą. Trzeci rodzaj to rolety w kasecie. Montuje się je na ramie okna, rzadziej do ściany, dokładnie przylegają do szyby okiennej, dzięki czemu dokładniej osłaniają przed światłem, są estetyczne i dobrze się prezentują.

Kolejny rodzaj rolet wewnętrznych to rolety plisowane. Mogą zasłaniać całe okno lub jego część (także tę dolną, bez konieczności osłaniania góry). Ich zdecydowane zalety to możliwość osłonienia nawet nietypowych okien oraz funkcjonalność. Najmodniejszym i na pewno najbardziej dekoracyjnym typem rolet wewnętrznych jest roleta rzymska. To wolno wiszący typ rolet, montowany do ściany lub sufitu. Świetnie komponuje się z zasłonami, tworzy przyjemny klimat w domu, a dzięki możliwości wybrania wzoru tkaniny nadaje też charakter pomieszczeniu, w którym wisi. Rolety rzymskie są bardzo eleganckie i co najważniejsze, materiał z łatwością można wymieniać, a także prać, co sprawia, że to także higieniczne rozwiązanie.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści