28 stycznia 2022

Jaki dekoder do DVB-T2?

Standard transmisji telewizji naziemnej DVB-T2 w roku 2022 realnie zapuka do naszych drzwi, albo lepiej – w ekrany naszych telewizorów. Cały kraj do końca czerwca zostanie objęty sygnałem DVB-T2. Co to oznacza dla każdego telewidza?

DVB-T2 – czego się spodziewać?

Już od początku marca, za sprawą oficjalnych rozporządzeń, do części polskich województw zacznie docierać sygnał DVB-T2. Do końca czerwca cały kraj zostanie objęty nowym systemem przesyłu danych, które – krótko mówiąc – sprawiają, że widzimy na ekranach naszych telewizorów obraz, słyszymy dźwięk. DVB-T2 zmienia sytuację na kilka różnych sposobów.

Po pierwsze technologia DVB-T2 jest znacznie doskonalsza niż poprzednie systemy nadawania sygnałów przetwarzanych przez nasze telewizory w obrazy i dźwięki – nasze wrażenia wizualne i akustyczne będą znacznie lepsze, gdyż DVB-T2 zapewnia szerszy strumień przesyłania danych. Z tego wynika – po drugie – że telewizja naziemna będzie w stanie dostarczyć nam szerszą ofertę programową w popularnych multipleksach. I wreszcie: wraz z pełnym wdrożeniem DVB-T2 najstarsze odbiorniki telewizyjne nie będą w stanie odtworzyć sygnału nadawanego tą metodą. Znakomita większość odbiorców telewizji naziemnej korzysta z telewizorów lub/i dekoderów, które z pewnością są dostosowane do standardu DVB-T2. Jednakże bardzo wysłużone modele telewizorów będą wymagały niewielkiej korekty w postaci dostosowanego dekodera DVB-T2.

Dekoder DVB-T2 – najłatwiejszy sposób na dotrzymanie kroku technologicznym zmianom

Dekoder jest urządzeniem przetwarzającym – w niektórych przypadkach starszych typów telewizorów, dla zachowania ich przydatności, będzie konieczne zaopatrzenie się w dekoder DVB-T2. Kilka dobrych przykładów:

  • Dekoder NEW DIGITAL T2 – to koszt zaledwie niecałych 100 złotych, ale to urządzenia zapewnia pełne dostosowanie każdego telewizora do nowego standardu, zatem dzięki niemu nawet wiekowe modele telewizorów będą mogły nam nadal służyć.
  • Dekoder TECHNISAT Terrabox – dekoder wyższej klasy. Wysoka rozdzielczość sygnału, złącze USB, doskonałe sterowanie pilotem, funkcje programowania i niskie zużycie energii.
  • Dekoder SKYMASTER STB – standardowe rozwiązanie. Pełne dostosowanie do standardu DVB-T2, mocny procesor, bardzo dobra rozdzielczość, dodatkowe funkcje jak np. blokada rodzicielska.

To tylko kilka przykładów sprawdzonych rozwiązań. Możemy być pewni, że w roku 2022 na terenie całego kraju nie będzie można odbierać telewizji naziemnej inaczej niż tylko poprzez DVB-T2. Dlatego, jeśli posiadamy telewizory zakupione dość dawno temu, to powinniśmy sprawdzić, czy są one dostosowane do nowych wymagań. Szacuje się, że większość urządzeń spełni wymogi, ale przecież pozostanie część użytkowników telewizorów, którzy bez dekodera utracą możliwość korzystania z telewizji naziemnej. Ta grupa osób może więc zaopatrzyć się w niedrogi dekoder, albo wymienić telewizor na nowszy model.

Telewizor w standardzie DVB-T2

Nie produkuje się już od jakiegoś czasu innych telewizorów, jedynie telewizory z DVB-T2. Oczywiście zakup nowego telewizora to znacznie większy wydatek niż nawet najlepszy dekoder, który będzie wielokrotnie tańszy, jednak można rozważyć ten krok, ponieważ jakość urządzeń wyprodukowanych dawno temu i nie obsługujących DVB-T2 – jest nieporównanie niższa w porównaniu z nowoczesnymi telewizorami wręcz “naszpikowanymi” przydatną i przyjemną technologią, która pozwala bardziej cieszyć się ulubionymi programami i wprowadza nowe możliwości w codziennym korzystaniu z telewizji.

Materiał gościnny, przygotowany przez firmę partnerską.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści