Jak zapobiec pękaniu ścian w domu i w mieszkaniu?

Po pomalowaniu ścian w remontowanym domu lub mieszkaniu na pożądany kolor może się okazać, że pomimo wykonania tynków gipsowych, ściany miejscowo zaczynają pękać. Przyczyn pękania ścian jest wiele, a najczęściej jest to osiadanie budynku, ustawienie domu na mało stabilnym gruncie, a także „praca ścian” i źle wykonana gipsówka. Jak zapobiec temu niepożądanemu skądinąd zjawisku?

Pęknięcia powierzchowne i głębokie

Występujące w różnych miejscach na naszych ścianach i suficie pęknięcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Pęknięcia z uwagi na ich skalę oraz stopień powagi problemu, dzielimy na powierzchowne i głębokie. Te pierwsze mogą być spowodowane tym, że dom czy blok mieszkalny znajduje się w niewielkiej odległości od ruchliwej ulicy, albo kopalni. Trudno wyeliminować takie czynniki powodujące rysy na ścianach, ale tak naprawdę nie stwarzają one żadnego niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Są problemem natury estetycznej. Z kolei pęknięcia głębokie są bardzo niebezpieczne.

Pęknięcia powierzchowne występują tylko na wierzchniej warstwie tynku, najczęściej gipsowego i mogą być spowodowane jego naturalnym kruszeniem się. Występują one wskutek skurczu tynku lub naturalnego naprężenia materiałów. Czasem pojawiają się nawet w kilka dni po remoncie, a innym razem musi minąć wiele miesięcy, aby zobaczyć pierwsze rysy. Rysy skurczowe na ścianach są wąskie, a ich szerokość ma nie więcej niż 3 mm. Tworzą charakterystyczne, drobne pajęczynki na ścianach. Pęknięcia pojawiają się na styku dwóch różnych ścian, w miejscach oddziaływania sił, które powodują naprężenie wewnątrz nich. Widoczne są one najczęściej w miejscach, w których opierają się belki, przy balkonach, drzwiach czy nad oknami. Można je zobaczyć także na łączeniach płyt gipsowo-kartonowych.

Pęknięcia głębokie mają znacznie poważniejsze przyczyny powstawania, ponieważ pojawiają się one w wyniku wstrząsu, istotnych wad w konstrukcji budynku czy też w wyniku usadowienia domu na niestabilnym podłożu. Ich cechą charakterystyczną będzie to, że skaza na ścianie jest głęboka, występuje nie tylko w tynku, ale i w samym murze.

Co robi, aby uniknąć pęknięć ścian?

Powierzchownych pęknięć ścian można uniknąć, montując na ich styku lub w miejscu, gdzie pojawiały się one dotychczas, specjalną taśmę zabezpieczającą styki płyt.

Drobne spękania można usunąć nawet samemu przy użyciu masy szpachlowej, dostosowanej do posiadanego rodzaju tynku. Inna masa nadaje się do tynków gipsowych, a inna do tynków cementowo-wapiennych i wapiennych. Aby sprawdzić, która masa będzie odpowiednia, wystarczy przeczytać zalecenia producenta na etykiecie produktu.

Po wyborze masy szpachlowej należy oczyścić pęknięcie ze strzępiącego się tynku i nałożyć na nie cienką warstwę masy o grubości maksymalnie 1-2 mm. Po wyschnięciu zaszpachlowane miejsce należy ręcznie zeszlifować z użyciem papieru ściernego o drobnej gradacji, a później pomalować naprawione miejsce.

Bardzo dobrym pomysłem przy usuwaniu pęknięć ścian będzie wykorzystanie akrylu szpachlowego, który utworzy po nałożeniu na skazę ściany elastyczną powierzchnię. Bardzo łatwo się go nakłada i nie ścieka ze ścian.

Skaz głębokich w ścianach nie można ignorować i bagatelizować, ponieważ prócz względów estetycznych trzeba mieć przy nich na uwadze bezpieczeństwo budynku, a więc i wszystkich osób przebywających w nim na co dzień. Niebezpieczne spękania ścian powinny być ocenione przez eksperta, który powie, czy są groźne i będą się dalej pogłębiać. Pękające ściany konstrukcyjne grożą nawet zawaleniem się budynku.

Autorem artykułu jest firma remontowa Majster Damian z Krakowa, wykonująca remonty mieszkań i wykończenia wnętrz.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty

  • Krzewy ozdobne – jak wybrać odpowiednie?Krzewy ozdobne – jak wybrać odpowiednie? Pragniesz aby twój ogród prezentował się wyjątkowo? Dobrze dobrane krzewy ozdobne pozwolą zamienić ogród w niezwykle klimatyczne i urokliwe miejsce.Piękny ogród to marzenie każdej kobiety. Wymaga on poświęcenia i nakładu finansowego, […]
  • Co warto wiedzieć o pięknych i egzotycznych bambusach?Co warto wiedzieć o pięknych i egzotycznych bambusach? Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że posiadanie własnego ogrodu niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Bez wątpienia chcemy, aby zielona przestrzeń wokół nas była funkcjonalna, dlatego umieszczamy w naszym ogrodzie ławki, krzesła […]
  • Jak legalnie można pozbyć się starych mebli?Jak legalnie można pozbyć się starych mebli? Meble wymieniamy przynajmniej raz w życiu. Często z powodu znudzenia nimi, zmieniającego się gustu i ogólnego wystroju mieszkania (np. poprzez gruntowny remont), ale również dlatego, że się zużywają i niszczą. W przypadku pozbycia się starych […]
  • Tuje – zimozielone drzewa. Jak o nie dbać?Tuje – zimozielone drzewa. Jak o nie dbać? Tuje (Thuja), zwane również żywotnikami, to ozdobne, zimozielone krzewy lub drzewa wywodzące się z Azji (Korea, Chiny, Japonia) oraz Ameryki Północnej. Najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia żywopłotów, ale może być z powodzeniem […]
  • Obornik, niezawodny nawóz dla warzywObornik, niezawodny nawóz dla warzyw Obornik to skuteczny i naturalny nawóz stosowany tradycyjnie do użyźniania gleby, bogaty w cenne składniki odżywcze i poprawiający strukturę gleby.Obornik krowi stanowi cenne źródło minerałów azotu, fosforu, potasu, magnezu i innych […]