Jak zapobiec pękaniu ścian w domu i w mieszkaniu?

Po pomalowaniu ścian w remontowanym domu lub mieszkaniu na pożądany kolor może się okazać, że pomimo wykonania tynków gipsowych, ściany miejscowo zaczynają pękać. Przyczyn pękania ścian jest wiele, a najczęściej jest to osiadanie budynku, ustawienie domu na mało stabilnym gruncie, a także „praca ścian” i źle wykonana gipsówka. Jak zapobiec temu niepożądanemu skądinąd zjawisku?

Pęknięcia powierzchowne i głębokie

Występujące w różnych miejscach na naszych ścianach i suficie pęknięcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Pęknięcia z uwagi na ich skalę oraz stopień powagi problemu, dzielimy na powierzchowne i głębokie. Te pierwsze mogą być spowodowane tym, że dom czy blok mieszkalny znajduje się w niewielkiej odległości od ruchliwej ulicy, albo kopalni. Trudno wyeliminować takie czynniki powodujące rysy na ścianach, ale tak naprawdę nie stwarzają one żadnego niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Są problemem natury estetycznej. Z kolei pęknięcia głębokie są bardzo niebezpieczne.

Pęknięcia powierzchowne występują tylko na wierzchniej warstwie tynku, najczęściej gipsowego i mogą być spowodowane jego naturalnym kruszeniem się. Występują one wskutek skurczu tynku lub naturalnego naprężenia materiałów. Czasem pojawiają się nawet w kilka dni po remoncie, a innym razem musi minąć wiele miesięcy, aby zobaczyć pierwsze rysy. Rysy skurczowe na ścianach są wąskie, a ich szerokość ma nie więcej niż 3 mm. Tworzą charakterystyczne, drobne pajęczynki na ścianach. Pęknięcia pojawiają się na styku dwóch różnych ścian, w miejscach oddziaływania sił, które powodują naprężenie wewnątrz nich. Widoczne są one najczęściej w miejscach, w których opierają się belki, przy balkonach, drzwiach czy nad oknami. Można je zobaczyć także na łączeniach płyt gipsowo-kartonowych.

Pęknięcia głębokie mają znacznie poważniejsze przyczyny powstawania, ponieważ pojawiają się one w wyniku wstrząsu, istotnych wad w konstrukcji budynku czy też w wyniku usadowienia domu na niestabilnym podłożu. Ich cechą charakterystyczną będzie to, że skaza na ścianie jest głęboka, występuje nie tylko w tynku, ale i w samym murze.

Co robi, aby uniknąć pęknięć ścian?

Powierzchownych pęknięć ścian można uniknąć, montując na ich styku lub w miejscu, gdzie pojawiały się one dotychczas, specjalną taśmę zabezpieczającą styki płyt.

Drobne spękania można usunąć nawet samemu przy użyciu masy szpachlowej, dostosowanej do posiadanego rodzaju tynku. Inna masa nadaje się do tynków gipsowych, a inna do tynków cementowo-wapiennych i wapiennych. Aby sprawdzić, która masa będzie odpowiednia, wystarczy przeczytać zalecenia producenta na etykiecie produktu.

Po wyborze masy szpachlowej należy oczyścić pęknięcie ze strzępiącego się tynku i nałożyć na nie cienką warstwę masy o grubości maksymalnie 1-2 mm. Po wyschnięciu zaszpachlowane miejsce należy ręcznie zeszlifować z użyciem papieru ściernego o drobnej gradacji, a później pomalować naprawione miejsce.

Bardzo dobrym pomysłem przy usuwaniu pęknięć ścian będzie wykorzystanie akrylu szpachlowego, który utworzy po nałożeniu na skazę ściany elastyczną powierzchnię. Bardzo łatwo się go nakłada i nie ścieka ze ścian.

Skaz głębokich w ścianach nie można ignorować i bagatelizować, ponieważ prócz względów estetycznych trzeba mieć przy nich na uwadze bezpieczeństwo budynku, a więc i wszystkich osób przebywających w nim na co dzień. Niebezpieczne spękania ścian powinny być ocenione przez eksperta, który powie, czy są groźne i będą się dalej pogłębiać. Pękające ściany konstrukcyjne grożą nawet zawaleniem się budynku.

Autorem artykułu jest firma remontowa Majster Damian z Krakowa, wykonująca remonty mieszkań i wykończenia wnętrz.

Podobne posty

  • Industrialna kuchnia – poznaj 4 zalety aranżacji!Industrialna kuchnia – poznaj 4 zalety aranżacji! Urządzanie kuchni wielu kojarzy się z ogromnymi wydatkami i rozterkami przy wyborze funkcjonalnych i designerskich jednocześnie mebli. Dla tych, którzy chcieliby wykorzystać jak najlepiej kuchenną przestrzeń, doskonałym wyjściem będzie […]
  • Montaż sufitu podwieszanego z listwą LEDMontaż sufitu podwieszanego z listwą LED Sufit podwieszany to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie w wielu wnętrzach. Nie powinniśmy zapominać, że jednak jego montaż nie jest wcale taki prosty. Zatem w jaki sposób można wykonać solidny, a przede wszystkim atrakcyjny sufit […]
  • Największy wybór porządnych laminatówNajwiększy wybór porządnych laminatów Jeżeli nie chcesz tracić czasu na szukanie laminatów, skorzystaj z oferty dostawcy, który od ponad dwudziestu lat specjalizuje się w tej branży. Firma jest oficjalnym dystrybutorem wielu marek związanych z laminatami, dzięki czemu klienci mają […]
  • Domki w Białce Tatrzańskiej – aktywne wakacje lub spokojny wypoczynekDomki w Białce Tatrzańskiej – aktywne wakacje lub spokojny wypoczynek Okres urlopowy to dla większości z nas najprzyjemniejszy moment w całym roku. Nieustanny bieg oraz brak czasu na wypoczynek sprawiają, iż potrzebujemy z czasem naładować baterie – najlepiej w urokliwym i pięknym miejscu. Domki w Białce […]
  • Jaki agregat prądotwórczy?Jaki agregat prądotwórczy? Istnieją różne rodzaje generatorów, od bardzo małych do bardzo dużych, często wykorzystywanych do różnych celów. Agregaty prądotwórcze mogą być zasilane gazem lub benzyną, ale częściej wykorzystuje się silnik diesla o odpowiedniej mocy. […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]