Jak zapobiec pękaniu ścian w domu i w mieszkaniu?

Po pomalowaniu ścian w remontowanym domu lub mieszkaniu na pożądany kolor może się okazać, że pomimo wykonania tynków gipsowych, ściany miejscowo zaczynają pękać. Przyczyn pękania ścian jest wiele, a najczęściej jest to osiadanie budynku, ustawienie domu na mało stabilnym gruncie, a także „praca ścian” i źle wykonana gipsówka. Jak zapobiec temu niepożądanemu skądinąd zjawisku?

Pęknięcia powierzchowne i głębokie

Występujące w różnych miejscach na naszych ścianach i suficie pęknięcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Pęknięcia z uwagi na ich skalę oraz stopień powagi problemu, dzielimy na powierzchowne i głębokie. Te pierwsze mogą być spowodowane tym, że dom czy blok mieszkalny znajduje się w niewielkiej odległości od ruchliwej ulicy, albo kopalni. Trudno wyeliminować takie czynniki powodujące rysy na ścianach, ale tak naprawdę nie stwarzają one żadnego niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Są problemem natury estetycznej. Z kolei pęknięcia głębokie są bardzo niebezpieczne.

Pęknięcia powierzchowne występują tylko na wierzchniej warstwie tynku, najczęściej gipsowego i mogą być spowodowane jego naturalnym kruszeniem się. Występują one wskutek skurczu tynku lub naturalnego naprężenia materiałów. Czasem pojawiają się nawet w kilka dni po remoncie, a innym razem musi minąć wiele miesięcy, aby zobaczyć pierwsze rysy. Rysy skurczowe na ścianach są wąskie, a ich szerokość ma nie więcej niż 3 mm. Tworzą charakterystyczne, drobne pajęczynki na ścianach. Pęknięcia pojawiają się na styku dwóch różnych ścian, w miejscach oddziaływania sił, które powodują naprężenie wewnątrz nich. Widoczne są one najczęściej w miejscach, w których opierają się belki, przy balkonach, drzwiach czy nad oknami. Można je zobaczyć także na łączeniach płyt gipsowo-kartonowych.

Pęknięcia głębokie mają znacznie poważniejsze przyczyny powstawania, ponieważ pojawiają się one w wyniku wstrząsu, istotnych wad w konstrukcji budynku czy też w wyniku usadowienia domu na niestabilnym podłożu. Ich cechą charakterystyczną będzie to, że skaza na ścianie jest głęboka, występuje nie tylko w tynku, ale i w samym murze.

Co robi, aby uniknąć pęknięć ścian?

Powierzchownych pęknięć ścian można uniknąć, montując na ich styku lub w miejscu, gdzie pojawiały się one dotychczas, specjalną taśmę zabezpieczającą styki płyt.

Drobne spękania można usunąć nawet samemu przy użyciu masy szpachlowej, dostosowanej do posiadanego rodzaju tynku. Inna masa nadaje się do tynków gipsowych, a inna do tynków cementowo-wapiennych i wapiennych. Aby sprawdzić, która masa będzie odpowiednia, wystarczy przeczytać zalecenia producenta na etykiecie produktu.

Po wyborze masy szpachlowej należy oczyścić pęknięcie ze strzępiącego się tynku i nałożyć na nie cienką warstwę masy o grubości maksymalnie 1-2 mm. Po wyschnięciu zaszpachlowane miejsce należy ręcznie zeszlifować z użyciem papieru ściernego o drobnej gradacji, a później pomalować naprawione miejsce.

Bardzo dobrym pomysłem przy usuwaniu pęknięć ścian będzie wykorzystanie akrylu szpachlowego, który utworzy po nałożeniu na skazę ściany elastyczną powierzchnię. Bardzo łatwo się go nakłada i nie ścieka ze ścian.

Skaz głębokich w ścianach nie można ignorować i bagatelizować, ponieważ prócz względów estetycznych trzeba mieć przy nich na uwadze bezpieczeństwo budynku, a więc i wszystkich osób przebywających w nim na co dzień. Niebezpieczne spękania ścian powinny być ocenione przez eksperta, który powie, czy są groźne i będą się dalej pogłębiać. Pękające ściany konstrukcyjne grożą nawet zawaleniem się budynku.

Autorem artykułu jest firma remontowa Majster Damian z Krakowa, wykonująca remonty mieszkań i wykończenia wnętrz.

Podobne posty

  • Wielka moc dekoracji okiennychWielka moc dekoracji okiennych Zmieniają się style, mody, przyzwyczajenia, ale niezmiennie ważnym elementem nie tylko mieszkalnego wnętrza jest dekoracja okna. I ta ascetyczna, i ta bardzo ozdobna wyraźnie wpływa na to, jak się w danym miejscu czujemy i jaki ma ono […]
  • Ekogroszek – jak ogrzewać dom tanio i ekologicznieEkogroszek – jak ogrzewać dom tanio i ekologicznie Wybór ekologicznych źródeł ciepła to już nie tylko moda, a konieczność. To czym palimy ma bowiem kluczowe znaczenie dla jakości powietrza. Mimo to, dla wielu osób głównym kryterium przy wyborze opału wciąż pozostaje cena. Okazuje się, że te […]
  • Jak ekologicznie dbać o ogród?Jak ekologicznie dbać o ogród? Ekologiczne ogrodnictwo to pomysł na uprawę wszelkiego rodzaju roślin w zgodzie z naturą. W związku z tym, jeśli chcemy, aby tak było, musimy zrezygnować z chemii, jaką są środki ochrony roślin, czy mineralne nawozy sztuczne. Wbrew pozorom nie […]
  • projekty domówProjekty domów jednorodzinnych z myślą o przyszłości Przyszłość to słowo, które może budzić w nas radość, nadzieję, motywację lub niepokój i strach. Wszystko zależy od naszego podejścia do życia, pomysłu na siebie, czy nawet etapu, na którym znajdujemy. Jak zatem wybierać projekty domów […]
  • Jak rozsądnie ubezpieczyć dom i jakie ubezpieczenie domu jest najlepsze?Jak rozsądnie ubezpieczyć dom i jakie ubezpieczenie domu jest najlepsze? Temat ubezpieczania swojego domu i dobytku jest bardzo często poruszany. Ubezpieczenie to ma zapewniać bezpieczeństwo w przypadku np. kradzieży, klęsk żywiołowych, czy wypadków. W określonych sytuacjach ubezpieczyciel powinien wypłacić nam […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]