Dobrze zorganizowana przestrzeń warsztatowa to oszczędność zarówno miejsca, jak i czasu związanego z poszukiwaniem niezbędnych przedmiotów. Wystarczy odrobina dobrych chęci i minimum kreatywności, aby wprowadzić porządek raz na zawsze. Wskazane jest trzymanie się tej zasady zarówno w przydomowych warsztatach, jak i tych bardziej profesjonalnych.
Meble warsztatowe
Warto zainwestować tutaj w regały, które pozwolą wykorzystać nie tylko powierzchnię przypodłogową, ale i górną przestrzeń pomieszczenia. Do wyboru pozostają regały metalowe, plastikowe i drewniane. Jakie są rekomendacje? Zdecydowanie najbardziej optymalnymi będą w tym przypadku regały metalowe. Niezależnie od wielkości obciążenia, powinny one zapewniać stabilność i bezpieczeństwo. Znaleźć je można na przykład na stornie edrabiny.pl
Rozmieszczenie i oznaczenie półek ze sprzętem
Przedmioty przechowywane w warsztacie muszą być rozmieszczone intuicyjnie, według logicznie przyjętej zasady. Te, z których korzystamy rzadziej, powinny być usytuowane wyżej i głębiej, przedmioty używane na co dzień, należy umiejscowić na najwygodniejszej dla nas wysokości. Poszczególne półki ze sprzętem należy zaopatrzyć w tabliczki znamionowe, odpowiednio oznaczone.
Pojemniki na drobiazgi
Drobne narzędzia, czy śrubki powinny być posegregowane. Najlepiej sprawdzą się tutaj różnego rodzaju organizery i segregatory, które warto opisać. Praktyczne wydają się być pojemniki z tworzyw sztucznych, w pełni przezroczyste, stwarzające możliwość podejrzenia ich zawartości, jednak ze względów wytrzymałościowych sensowniej jest inwestować w solidne pojemniki metalowe. Na rynku dostępne są organizery zróżnicowane ze względu na: rozmiar, układ (pionowy lub poziomy), czy sposób ekspozycji (stojące lub wiszące). Większe gabarytowo segregatory powinny posiadać przegródki (najlepiej z pokrywą zabezpieczającą przed przesypywaniem) lub szufladki. Wiele inspiracji organizacyjnych znaleźć można choćby w aplikacji Pineterst.
Haki wieszakowe
Mocowane do mebli, ścian lub specjalnych konstrukcji systemowych, umożliwiają pionowe przechowywanie różnego rodzaju akcesoriów, które ze względu na nietypowe kształty czy rozmiary, trudno przechowywać w inny sposób. Przesłanką do ich stosowania jest również przechowywanie przedmiotów, których nie warto narażać na niepożądane zarysowania, jak również takich, do których potrzebujemy mieć stały i szybki dostęp (np. kluczy). Haki i haczyki warsztatowe, praktycznie zawsze metalowe, różnicuje się głównie ze względu na wielkość ich udźwigu.
Ściany narzędziowe
Mowa tu o konstrukcjach montowanych na ścianach, składających się z perforowanej tablicy, listew oraz zawieszek na narzędzia i pojemniki. Swoje zastosowanie odnajdują one przede wszystkim w wąskich wnękach. Stwarzają możliwość optymalnego wykorzystania trudno dostępnych miejsc.
Wózki narzędziowe na kółkach
Z myślą o dużych warsztatach, w których niejednokrotnie zachodzi potrzeba naprawy olbrzymich, trudno przestawnych maszyn, powstała koncepcja mobilnej skrzynki na narzędzia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wszystkie niezbędne akcesoria można mieć zawsze pod ręką. Z uwagi na swą solidność, najchętniej wybieraną opcją pozostają wózki metalowe. Dodatkowym atutem może być też zabezpieczenie przed kradzieżą w postaci centralnego zamka. Poradnik na temat wyboru wózka na narzędzia znaleźć można między innymi na stronie narzedzia.pl.
Czyszczenie powierzchni w warsztacie
Wybierając chemiczne środki czyszczące do stosowania w warsztatach, uwagę należy zwrócić głównie na ich właściwości odtłuszczające (oleje i smary) oraz zdolności do usuwania rdzy. Z pewnością nie powinny to być środki łatwopalne. Do utrzymania czystości posadzek w warsztatach rekomenduje się stosowanie urządzeń wysokociśnieniowych z funkcją podgrzewania wody.
Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.