13 grudnia 2021

Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną?

Galopująca inflacja sprawia, że koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Duża w tym zasługa podwyżek cen prądu, które miały miejsce w 2020 i 2021 roku. Według ekspertów w 2022 roku na własnej skórze odczujemy kolejną podwyżkę. Wiedząc o tym, warto się do tego przygotować. Sprawdź, jak możesz obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Wymień osprzęt elektryczny

Urządzenia elektryczne starszej generacji charakteryzują się tym, że mają dużo większe zapotrzebowanie na prąd niż nowsze rozwiązania. Stare pralki, lodówki czy nawet telewizory potrafią pożerać ogromne ilości kilowatów podczas ich użytkowania. Ma to oczywiście ogromne przełożenie na rachunki za energię elektryczną, które muszą płacić ich właściciele.

Warto pomyśleć o tym, aby wymienić stary osprzęt elektryczny na nowy. Przy jego wyborze dużą uwagę zwróć na klasę energetyczną sprzętu. Im jest ona wyższa, tym lepiej dla twojej kieszeni.

Inteligentne włączniki elektryczne

Nawet kilkanaście złotych miesięcznie – tyle mogą Cię kosztować nieużywane sprzęty elektryczne podłączone do gniazdka lub kontaktu. W skali roku daje to nawet kilkaset złotych, jednak możesz je w łatwy sposób odzyskać. Rozwiązaniem tego problemu są inteligentne kontakty i gniazdka, wpisujące się w ideę smart domu.

W jaki sposób działają inteligentne włączniki elektryczne? Dzięki integracji ze smartfonem pozwalają ci zarządzać zużyciem energii w całym domu lub mieszkaniu z poziomu telefonu. Wystarczy kilka kliknięć, aby odłączyć dopływ prądu np. do sprzętu AGD czy RTV. Możesz wybrać jedną z dwóch opcji sterowania: ręcznie lub za pomocą ustalonego harmonogramu. W ten sposób łatwo i szybko wyłączysz pobór energii w godzinach, w których nikogo nie ma w domu.

Ponadto inteligentne gniazdka pozwolą ci na bieżąco kontrolować zużycie prądu. Jeśli jego wartość wzrośnie, może to oznaczać awarię jednego ze sprzętów. Odpowiednio szybkie zidentyfikowanie problemu pozwoli ci szybciej znaleźć jego rozwiązanie.

Korzystaj z żarówek energooszczędnych

Wymiana zwykłych żarówek na żarówki energooszczędne może stanowić oszczędność na poziomie nawet kilkudziesięciu złotych rocznie. Na szczęście stają się one coraz tańsze i lepiej dostępne niż jeszcze kilka lat temu. Szybko odczujesz tę stosunkowo prostą zmianę – już w kolejnym miesiącu twój rachunek za energię elektryczną będzie znacznie niższy.

Zmieniaj nawyki

Prawdziwym pożeraczem energii elektrycznej są złe nawyki domowników. Niegaszenie światła, podłączanie do ładowania wielu urządzeń jednocześnie, ogromna liczba sprzętów elektronicznych w domu czy włączony telewizor nawet wtedy, gdy nikt go nie ogląda – to tylko kilka przewinień, które sprawiają, że rachunek za prąd szybko rośnie.

Dobra wiadomość jest taka, że złych nawyków można się stosunkowo szybko pozbyć. Jednym z polecanych sposobów jest ograniczenie korzystania z elektroniki na rzecz ćwiczeń fizycznych lub ruchu na zdrowym powietrzu. Pozytywnie odbije się to nie tylko na zasobności naszego portfela, ale również na kondycji fizycznej.

Kontroluj rachunki za prąd

Przyznaj szczerze – jak często analizujesz swoje rachunki za prąd? Prawdopodobnie niezbyt często, a to spory błąd. Regularne wczytywanie się w rozliczenia otrzymywane od dostawcy prądu pozwalają wychwycić wszelkie anomalie. Do tych zaliczamy na przykład wzrost zużycia prądu w konkretnym okresie – na przykład jesienią, gdy spędzasz więcej czasu przed telewizorem.

Analizując wydatki na bieżąco, unikniesz niespodzianek i błędnych naliczeń. Te, wbrew pozorom, zdarzają się dosyć często. Jeśli nie wyłapiesz ich w porę, nie będziesz mieć szans na ewentualną reklamację.

Podsumowanie

Obserwacja swoich nawyków, nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny i zdrowy rozsądek – na początek tyle wystarczy, aby obniżyć rachunki za prąd. Pomyśl o tym, ponieważ w 2022 roku ceny energii elektrycznej będą jeszcze wyższe.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści