29 czerwca 2022

Jak zamontować zestaw podtynkowy WC? Wyjaśniamy w 3 krokach

Projektowanie łazienki to wyzwanie, zwłaszcza gdy chce się stworzyć ergonomiczną, komfortową i estetyczną przestrzeń. Zestawy podtynkowe WC to jedne z popularniejszych rozwiązań, pozwalających na zagospodarowanie różnego rodzaju wnęk przy zachowaniu funkcjonalności i estetyki całego pomieszczenia. Jak zamontować zestaw podtynkowy WC? Wyjaśniamy w zaledwie kilku krokach!

Zestaw podtynkowy WC przede wszystkim składa się z metalowej ramy, która stabilnie trzyma muszlę WC. Można obudować ją dowolnym materiałem wykończeniowym, dzięki czemu możliwe jest ukrycie nieestetycznych przyłączy, fragmentów rur oraz całego mechanizmu spłuczki. Przy okazji można też uzyskać atrakcyjnie wykończoną półkę lub wnękę z obudowy stelaża. Estetyka, stabilne mocowanie i oszczędność miejsca – z tych powodów warto zdecydować się na zestaw podtynkowy WC.

Jak wybrać odpowiedni stelaż podtynkowy WC?

Wybór ogranicza się do jednego z dwóch podstawowych i powszechnie używanych stelaży:

  • zestawów podtynkowych WC ciężkich (do zabudowy mokrej) – przeznaczone do montażu na mocnych, wytrzymałych, murowanych ścianach z cegły, pustaków itp. Ich instalacja wymaga prac murarskich;
  • zestawów podtynkowych WC lekkich (do zabudowy suchej) – przeznaczone do montażu na ścianach przygotowanych w systemie suchej zabudowy (np. gipsowo-kartonowych). Można również montować je na ścianach murowanych.

Kolejnym istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze, jest wysokość stelaża. Ramy najpopularniejszych stelaży są dostępne w trzech rozmiarach:

  • stelaż niski (jego rama ma wysokość 80-90 cm),
  • wysoki (110-130 cm),
  • stelaż podtynkowy samonośny (o regulowanej wysokości).

Tego rodzaju zestawy różnią się między sobą również pojemnością rezerwuaru oraz jedynym widocznym (poza muszlą ustępową) elementem zestawu, czyli przyciskiem spustowym. Producenci zazwyczaj oferują konkretny przycisk, ale bez większych problemów można również zastosować inny – w odpowiednim rozmiarze, dopasowany do stylistyki łazienki i indywidualnych upodobań. Dobór odpowiedniego stelaża to pierwszy etap. Kolejnym jest jego prawidłowy montaż. Czy jest on bardzo skomplikowany? Nie, ale wymaga pewnej wiedzy.

Krok 1 – wybór sposobu i miejsca montażu zestawu podtynkowego WC

Sposób mocowania zestawu podtynkowego WC zależy od rodzaju stelaża i ściany. Stelaż do zabudowy mokrej należy przykręcić do muru. W ramie umieszczane są także śruby do zamontowania miski ustępowej. Stelaże ciężkie, mocowane na murowanych płaszczyznach, wymagają również odpowiedniej obudowy na mokro. Natomiast stelaże do zabudowy lekkiej są montowane do ściany przy pomocy śrub i kołków rozporowych. Dolna część stelaża jest przytwierdzana do podłoża po ustawieniu pożądanej wysokości – górna krawędź WC zazwyczaj znajduje się na wysokości około 40 cm (mierząc, zawsze trzeba uwzględnić docelowy poziom podłogi po zamontowaniu końcowego pokrycia, np. terakoty czy gresu).

Mocowanie miski ustępowej w obu przypadkach odbywa się w taki sam sposób. Ze względu na duży ciężar wykończenia powierzchni, cała konstrukcja zostaje obudowana płytami budowlanymi lub gipsowo-kartonowymi o grubości 12,5 mm (w dwóch warstwach). W pomieszczeniach sanitarnych najczęściej pokrywa się ją ceramiką, gresem lub kamieniem.

Krok 2 – wykonanie przyłącza wody

Montując zestaw podtynkowy WC, musisz wykonać przyłącza. Potrzebne Ci będą rury z metalu lub tworzywa sztucznego, a także zawór odpływowy. Biorąc pod uwagę fakt, że zabudowa zestawu podtynkowego jest trwała, konieczne jest wykonanie otworu rewizyjnego, który umożliwi dostęp do mechanizmu spustowego w razie awarii.

Krok 3 – budowa odpływu dla zestawu podtynkowego WC

System odprowadzania nieczystości wymaga odpowiedniego usytuowania rur z zachowaniem spadku instalacji (minimum na poziomie 2%), co jest niezbędne do sprawnego odpływu. Prawidłowo wykonana instalacja zapewnia drożność całego systemu, również dzięki zastosowaniu możliwie najkrótszych rur kanalizacyjnych o odpowiedniej średnicy (minimum 10 cm). Tego typu rury powinny być wykonane z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym.

Wykonanie wszystkich przyłączy, zamontowanie deski i przycisku spustowego pozwala na zakończenie prac, a także na wykończenie powierzchni przy pomocy farb, okładzin ceramicznych, betonowych, elementów drewnianych itp.  Dzięki temu zestaw podtynkowy WC można dopasować do każdego stylu łazienki, nadając jej charakteru, a jednocześnie zapewniając wyjątkową funkcjonalność.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści