4 kwietnia 2022

Jak zadbać o BHP w Twojej firmie?

Wypadek przy pracy to sytuacja, która może przydarzyć się każdemu, jednak wdrożenie odpowiednich procedur BHP pozwalają zredukować ryzyko wystąpienia takiego zjawiska. Pamiętajmy, że każdy przedsiębiorca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich pracowników. Co warto wiedzieć na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie? Skąd najlepiej zamawiać sprzęt BHP?

          BHP – co to takiego?

BHP to skrót od Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Jest to powszechna nazwa wykorzystywana do określania ogółu zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy na danym stanowisku. Przepisy te mają zapewnić poczucie bezpieczeństwa wszystkim członkom załogi w nasze firmy oraz podstawowy komfort pracy. Chodzi tu m.in. o prawidłowego oznakowanie progów, zapewnienie swobodnego dostępu do apteczki czy bieżącej wody.

Kwestiami BHP może zajmować się właściciel firmy w przypadku, gdy zatrudnia poniżej 10 pracowników (lub 50 – ale tylko pod warunkiem, że prowadzona działalność nie jest objęta ryzykiem powyżej trzeciej kategorii). Wspomniany przedsiębiorca musi jednak posiadać stosowne uprawnienia. Są one możliwe do zdobycia po odbyciu odpowiednich szkoleń. Obowiązku zajmowania się BHP nie mają natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność jednoosobową.

          Najważniejsze zasady BHP

Każdy pracodawca musi zapewnić pracownikowi czyste i bezpieczne miejsce pracy. Ponadto musi on poinformować osobę zatrudnioną o wszelkich możliwych niebezpieczeństwach związanych z pracą na danym stanowisku. Pracownicy zobowiązani są natomiast do uczestnictwa w szkoleniach BHP oraz wykonywania poleceń zgodnie z ustalonymi procedurami. Większość wypadków przy pracy ma związek właśnie z nieprzestrzeganiem wspomnianych zasad. Przestrzeganie reguł BHP jest zatem zarówno w interesie pracodawcy, jak i pracownika.

Na terenie przedsiębiorstwa – nieważne, czy to biura, zakładu produkcyjnego czy hali – wszystkie najważniejsze punkty muszą być prawidłowo opisane i oznaczone. Tyczy się to m.in. dróg ewakuacyjnych czy alarmów przeciwpożarowych. W przypadku niektórych stanowisk pracy, pracodawca jest odpowiedzialny także za zapewnienie pracownikowi odzieży ochronnej. Tego typu odzież wykorzystywana jest  m.in. w branży budowlanej, gospodarki magazynowej czy w przemyśle ciężkim i chemicznym.

          Dostawca artykułów BHP – wybierz mądrze

Sprzęt BHP musi posiadać niezbędne atesty, odpowiadające przepisom określonym przez prawo. Wówczas mamy pewność, że odzież faktycznie spełnia funkcję ochronną, a nie jest nią tylko z nazwy. Wysokiej jakości artykuły BHP są nieocenione w przypadku jakiejkolwiek awarii w naszym przedsiębiorstwie – chronią naszego pracownika przed obrażeniami i minimalizują skutki wypadku.

Prowadząc firmę, nie musimy się jednak martwić regularnymi kursami do magazynów z artykułami BHP w celu uzupełnienia zapasów. Wszystko dzięki profesjonalnym sklepom internetowym, które oferują asortyment BHP najwyższej klasy. Jednym z polecanym dostawców odzieży ochronnej jest mateomarket.pl. W ofercie tego salonu znajdziemy ubrania robocze, obuwie, nakolanniki, kaski, a także przyłbice czy środki czystości i tablice ostrzegawcze. Sklep internetowy mateomarket.pl wchodzi w skład firmy Mateo-Service, która od ponad dekady dostarcza różnego rodzaju asortyment instalacyjno-budowlany. Przedsiębiorstwo to współpracuje z największymi europejskimi hurtowniami, zapewniając produkty zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym w całej Polsce. To doskonały wybór dla osób poszukujących sprawdzonego dostawcy sprzętu BHP.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści