Jak zabezpieczyć prywatne miejsce parkingowe przed niechcianymi gośćmi?

Obce samochody notorycznie zajmujące wykupione miejsce postojowe lub parkujące na terenie prywatnej posesji mogą irytować. I irytują. Warto wiedzieć, co można w takiej sytuacji zrobić i czy kierowcy, którzy stawiają auto na czyimś miejscu są bezkarni. Nie wiesz, jak zabezpieczyć prywatne miejsce parkingowe pod blokiem? Wystarczy odpowiednie oznakowanie, a może warto ustawić blokadę?

Jak powinno wyglądać oznakowanie parkingu prywatnego?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak powinno wyglądać oznakowanie prywatnego miejsca postojowego, trzeba sprecyzować, gdzie ono się znajduje. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku prywatnej posesji czy przed budynkiem, a inaczej, gdy wykupiliśmy kopertę w pasie drogowym.

Koperta

W świetle Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielenia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, aby ubiegać się o prywatną kopertę, należy złożyć odpowiedni wniosek do zarządcy drogi.

Dokument powinien zawierać imię i nazwisko oraz adres lub nazwę i siedzibę podmiotu, który występuje o zajęcie pasa drogowego (lokalizowanie miejsc postojowych na wyłączność jest zajęciem pasa drogowego). Wnioskodawca powinien również wskazać cel zajęcia pasa, lokalizację i powierzchnię zajętego pasa oraz planowany okres jego zajęcia. Do wniosku należy dołączyć szczegółowy plan sytuacyjny w skali 1:1000 lub 1:1500, z zaznaczeniem granic i podaniem wymiarów planowanej powierzchni koperty.

Zgodnie z ustawą z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych za zajęcie pasa drogowego pod miejsce postojowe pobierana jest opłata (ustalana jako iloczyn metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego, stawki opłaty oraz liczby dni zajęcia pasa).

Oznakowanie koperty

Do oznakowania stanowiska postojowego przeznaczonego do wyłącznego użytkowania przez niektórych uczestników ruchu stosuje się znak P-20 (popularna koperta). Jak mówią przepisy, dopuszczalne jest stosowanie znaku P-20 samodzielnie, bez znaku D-18a („parking – miejsce zastrzeżone”), oznaczającego miejsce przeznaczone na postój pojazdu uprawnionej osoby. Warto przy tym pamiętać, że samodzielne ustawianie znaków drogowych, np. dotyczących parkowania, na drogach publicznych jest wykroczeniem.

Miejsce parkingowe na osiedlu

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy ktoś zajmuje Twoje miejsce parkingowe na osiedlu? Wszystko zależy, czy teren jest odpowiednio oznakowany. Straż miejska lub policja mogą interweniować, jeśli:

  • osiedle znajduje się w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu
  • na osiedlu, w widocznym miejscu, ustawiony jest znak informujący kierowców, że miejsca parkingowe są prywatne, a zaparkowany pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela.

Kierowca parkujący na cudzym miejscu będzie musiał pokryć koszty usunięcia pojazdu, dodatkowo grozi mu grzywna (od 20 do 5000 zł) lub nagana.

Niestety, jeśli teren prywatny nie jest odpowiednio oznakowany, a zaparkowany przez intruza pojazd nie zagraża bezpieczeństwu, służby nie mogą podjąć działania. Nie można również samodzielnie odholować samochodu zajmującego nasze miejsce – zgodnie z przepisami dyspozycję o odholowaniu auta może wydać jedynie funkcjonariusz policji, straży miejskiej (gminnej) lub osoba dowodząca akcją ratowniczą. Wówczas pozostaje dochodzenie swoich praw w postępowaniu cywilnym.

Blokady parkingowe

Tabliczkę parkingową „zakaz parkowania, miejsce prywatne” łatwo zignorować. O wiele skuteczniejsze są specjalne blokady parkingowe i słupki parkingowe tego typu: https://www.znakowo.pl/blokady-parkingowe/, które po prostu uniemożliwiają wjazd niepożądanych samochodów. Oprócz tradycyjnych blokad, zamykanych na kluczyk lub na kłódkę, na rynku pojawiają się również wygodne w użytkowaniu blokady sterowane mobilnie. Do ich otwierania lub zamykania wystarczy aplikacja w smartfonie.

Kto musi wydać zgodę na ustawienie blokady parkingowej?

Zamontowanie blokady parkingowej wymaga zgody zarządcy lub właściciela terenu, np. zarządu gminy (jeśli chcemy ustawić blokadę na terenie należącym do miasta) lub wspólnoty mieszkaniowej. W sytuacji, gdy zapora uniemożliwiająca parkowanie niepożądanym pojazdom zostanie ustawiona bez uzyskania takiej zgody, zarządca lub właściciel ma nie tylko prawo usunąć urządzenia, ale również wezwać służby porządkowe. Te z kolei mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 zł.

Podobne posty

  • Wybieramy baterie łazienkowe wysokiej jakościWybieramy baterie łazienkowe wysokiej jakości Podczas remontu łazienki szczególną uwagę należy zwrócić na baterie łazienkowe. Spełniająca najwyższe standardy wykonania armatura zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz wieloletnią wytrzymałość. Warto postawić na sprawdzone i cenione marki, […]
  • Meble designerskie – nowoczesność w luksusowym wydaniuMeble designerskie – nowoczesność w luksusowym wydaniu Rynek meblarski ewoluuje, a meble designerskie są tego najlepszym dowodem. Czym różnią się one od klasycznych modeli? Są bardziej nowoczesnej i oryginalne jednocześnie. To śmiałe rozwiązania, a jak pokazuje popyt na nie – właśnie takich mebli […]
  • Co warto wiedzieć o pięknych i egzotycznych bambusach?Co warto wiedzieć o pięknych i egzotycznych bambusach? Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że posiadanie własnego ogrodu niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Bez wątpienia chcemy, aby zielona przestrzeń wokół nas była funkcjonalna, dlatego umieszczamy w naszym ogrodzie ławki, krzesła […]
  • Sansewierie, wężownica, języki teściowej: jedna roślina wiele nazw i odmianSansewierie, wężownica, języki teściowej: jedna roślina wiele nazw i odmian Sansewieria to ozdobne zioło liściaste. Należy do rodziny szparagów. W kwiaciarniach jest lepiej znany jako „ogon szczupaka”, „lilia lamparta”, „język diabła” lub „język teściowej”. Występowanie rośliny rozciąga się na lasy tropikalne i […]
  • Estetyczny i funkcjonalny kominek z nadmuchem powietrzaEstetyczny i funkcjonalny kominek z nadmuchem powietrza Dom, w którym znajduje się salon z kominkiem opalanym drewnem to marzenie wielu osób. W sprzedaży dostępnych jest wiele konstrukcji, dlatego decyzja o zakupie konkretnego produktu powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do potrzeb […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]