Elewacja każdego obiektu budowlanego, bez względu na typ, jest narażona na różne działanie czynników atmosferycznych każdego dnia – przede wszystkim na wiatr, deszcz oraz nadmierne nasłonecznienie. W związku z tym to tylko kwestia czasu, zanim elewacja ulegnie zanieczyszczeniu czy też niewielkim uszkodzeniom. Brudna elewacja nie tylko brzydko wygląda, ale także może uszkodzić konstrukcję budynku, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.
Jak powstaje brud na elewacji?
Najczęstszą przyczyną przebarwień na ścianach budynków są glony oraz grzyby. Ponieważ tynk wykończeniowy jest oddzielony termicznie od muru, na powierzchni szybko tworzy się skupisko mikroorganizmów. Wpływ na to ma także w dużej mierze wilgoć. To ona stanowi doskonałą pożywkę dla zarodników glonów i grzybów, które szybko się szerzą i zwykle przybierają postać zielonej, brązowej lub czarnej barwy. Ulewny deszcz lub brak nawisów dachowych dodatkowo sprzyjają rozprzestrzenianiu się glonów i grzybów na elewacji.
Tak jak wspominaliśmy na wstępie, brud na elewacji nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może mieć niekorzystny wpływ na konstrukcję budynku. W jaki sposób? Kiedy na elewacji osadza się brud (w różnej postaci), wydzielają się także niewielkie ilości kwasu, który w dłuższej perspektywie zaczyna przybierać właściwości korozyjne. Poza tym taki proces prowadzi w dużej mierze do przebarwień elewacji. Aby temu zapobiec należy zadbać o regularne czyszczenie elewacji, a także zadbać o odpowiednie środki zaradcze.
Czyszczenie elewacji – środki zaradcze
Do czyszczenia małych powierzchni i lekkich zabrudzeń na elewacji wystarczy ciepła woda, jakiś detergent oraz szczotka. Środek czyszczący można również rozprowadzać ręcznie za pomocą rozpylacza. Zdarza się, że elewacje nie wymagają czyszczenia przez długie lata użytkowania. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze – dokładne uszczelnienie, po drugie – sylikonowy tynk lub taki, który został wykonany z żywicy syntetycznej. Kolejny czynnik to pokrycie elewacji wodoodporną farbą, która zapewnia dobrą i długotrwałą ochronę przed brudem i wilgocią. Najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie elewacji przed brudem jest użycie specjalnej wodoodpornej i chemicznej farby, która skutecznie uniemożliwi tworzeniu się zarazków i roślin na elewacji.
Podsumowując, każdy, kto planuje wykończyć budynek elewacją, powinien przed rozpoczęciem prac zastanowić się nie tylko na typem i kolorem elewacji, ale także nad tym, jak ją odpowiednio zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami. Wystarczy odpowiednia farba lub impregnat, by cieszyć się czystą elewacją przed długie lata.