10 listopada 2022

Jak wybrać odpowiednie okna do domu pasywnego?

Decyzję o budowie domu pasywnego warto podjąć już na etapie projektowania wymarzonego domu. Należy dokładnie przemyśleć nie tylko kwestię wyboru odpowiednich okien do domu pasywnego, ale także ich rozmieszczenie w konstrukcji. Przy rosnącej popularności ekologicznych rozwiązań, trend na budowanie domów pasywnych z pewnością będzie się stale rozwijał. Jeżeli już wiesz, że zależy Ci na mieszkaniu przyjaznym dla środowiska, albo chcesz ograniczyć opłaty związane z ogrzewaniem, rozwiązanie pasywne będzie doskonałym pomysłem.

Czy dom pasywny to to samo co energooszczędny?

Dom pasywny jest domem energooszczędnym, ale nie zawsze to działa odwrotnie. By uznać dom za pasywny, musi on spełniać znacznie bardziej rygorystyczne warunki. Minimalną normą jest zapotrzebowanie na energię do ogrzania budynku na poziomie 15 kWh/m2.

Jakie rodzaje okien sprawdzą się najlepiej w domu pasywnym?

Okna, które można zastosować w domu pasywnym powinny spełniać określone parametry:

1. współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K

2. współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g powinien mieć minimum 60%

Te wartości zostały ustalone przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt. Jeżeli okno spełnia te warunki, można je wykorzystać przy budowie domu pasywnego.

Okna PCV/PVC

Okna do domu pasywnego powinny jednocześnie być niezwykle szczelne, a także być w stanie pochłaniać energię z zewnątrz. Te aspekty sprawiają, że ilość ciepła, jaką należy sztucznie wygenerować zostaje zminimalizowana. Nowe technologie tworzenia okien PCV/PVC umożliwiają osiągnięcie bardzo zadowalających rezultatów. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej ilości komór w profilach oraz specjalnych materiałów polepszających właściwości izolacyjne, okna PCV/PVC do domów pasywnych cieszą się niemałą popularnością.

Okna aluminiowe

Powszechnie znaną opinią jest twierdzenie, że okna aluminiowe są chłodne i nie dorównują pod względem izolacji cieplnej opcji plastikowej. Nic bardziej mylnego. Współczesna technologia i nowoczesne metody umożliwiają stworzenie okien aluminiowych, które będą spełniały wymogi narzucone przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt. Jeżeli więc zależy nam na dużych przeszkolonych przestrzeniach, a jednocześnie chcemy zbudować dom pasywny, okna z aluminium będą dobrym wyborem.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Poza odpowiednią konstrukcją bryły domu i rozsądną lokacją okien, istotną kwestią jest prawidłowy montaż. Możemy zakupić okna o doskonałych właściwościach cieplnych, jednak nieprawidłowe umieszczenie konstrukcji w murze, może znacznie osłabić dobrą izolacyjność. Warto tę kwestię powierzyć wykwalifikowanej ekipie budowlanej, która ma doświadczenie w montowaniu okien pasywnych. Da to gwarancję, że straty ciepła będą zminimalizowane, a oszczędności związane z ogrzewaniem zwrócą się z nawiązką.

Artykuł reklamowy awilux.pl

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Powiązane treści