6 września 2021

Jak wybrać dobrą firmę remontową?

Przygotowując się do remontu, każdy z nas chciałby wybrać dobrą firmę remontową. Jak wybrać taką aby być zadowolonym? Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Na polskim rynku firm świadczących takie usługi spotkać można naprawdę bardzo wiele. Czasami jednak okazuje się, że dana firma budowlana nie wykonuje wszystkich zleceń, którymi jesteśmy zainteresowani lub obiecane fachowe prace nie znajdują swojego potwierdzenia w praktyce.

Od czego zacząć?

Najlepiej kompleksowy remont rozpocząć od sporządzenia planu, uwzględniając w nim wszystkie zmiany, jakie chcemy wprowadzić. Bez względu na to czy zakres prac będzie mały lub duży, warto przygotować się na zmiany i wiedzieć jak to będzie wyglądać. Jeżeli będziemy mieli już gotowy plan, na pewno pomoże on uniknąć pewnych problemów czy niepotrzebnego zamieszania.

Zrób własny kosztorys (materiałów budowlanych, usług firmy remontowej)

To ważny punkt w każdym remoncie. Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych można zrobić kosztorys. Taki kosztorys pozwoli uniknąć nam niepotrzebnych rozczarowań odnośnie kosztów remontu, oczywiście nie wszystkich, ale na pewno tych większych. Najlepiej uwzględnić w nim jaki nakład finansowy możemy przeznaczyć na remont. Warto zapoznać się z obecnymi cenami, jakie będą za niezbędne materiały, które bez problemu można znaleźć w każdym sklepie budowlanym czy choćby w sieci, rodzaje i marki materiałów budowlanych też warto prześledzić i wybrać te najlepszej jakości.

Jeżeli remont będzie wykonywany przez profesjonalną ekipę to do własnego kosztorysu trzeba również dodać koszt robocizny. Jeżeli już mamy przygotowany kosztorys to jesteśmy w stanie wstępnie oszacować jaki nakład finansowy będzie niezbędny do wykonania zamierzonych prac.

Jak wybrać firmę remontową

Dobra firma remontowa to połowa sukcesu. Wiele firm remontowo-budowlanych prowadzi swoje strony internetowe, gdzie prezentuje prace z różnych dziedzin, jakie wykonuje, zakres tych prac oraz dodatkowo dodaje zdjęcia do wglądu. Są nawet ekipy remontowo-budowlane, które zamieszczają w sieci filmiki z postępami swoich prac lub ich efektami końcowymi. Wybór dobrej firmy jest bardzo ważny, zatem warto się do tego przyłożyć. Ekipy cieszące się dobrą opinią zapewne będą miały napięty grafik, więc warto odpowiednio wcześniej ustalić termin i zakres prac. Jeżeli chcemy, aby wykonane usługi były bardzo dobrej jakości, warto na dobrą firmę nawet jakiś czas poczekać.

Na co uważać

Drugą stroną medalu są firmy remontowo-budowlane, na które warto uważać. Lepiej nie wybierać takich bez doświadczenia. Pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji, nieumiejętnie wykonanych prac lub co gorsza, możliwego oszustwa.

Czy warto zważać na opinie?

Oczywiście, że tak. Warto bazować na opiniach, te najlepsze firmy budowlane zazwyczaj cieszą się nienagannymi. Szczególnie jeśli mieszkamy w większym mieście, bo jak wiadomo w małych miasteczkach czy wsiach łatwiej jest uzyskać szczerą opinię na temat firmy remontowo-budowlanej, która np. świadczyła usługi u kogoś znajomego.

Gdzie szukać opinii?

Na pewno można szukać w sieci, np. na stronach internetowych.  Poza tym można uzyskać opinie od znajomych, którzy np. korzystali z oferty ekipy, którą jesteśmy zainteresowani. Warto wziąć pod uwagę pozytywne i negatywne oceny, nawet jeżeli tych drugich będzie zaledwie kilka.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oto kilka dodatkowych rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, szukając ekipy remontowo-budowlanej.

Certyfikaty i uprawnienia

Ważnym jest sprawdzenie, czy dana ekipa remontowa posiada odpowiednie certyfikaty i uprawnienia.  Kluczowym elementem jest certyfikat wystawiony przez producenta materiałów budowlanych. Ostatnio coraz częściej jest możliwość odwiedzenia konkretnej ekipy remontowej podczas prac i zobaczenie na własne oczy jak te prace przebiegają oraz ich efektu końcowego.

Oferta

Kolejną rzeczą jest zapoznanie się z ofertą firmy, np. ilu pracowników będzie wykonywało powierzone zajęcie lub czy wśród nich będzie dobry fachowiec odnośnie konkretnego tematu.

Cena

Warto nie kierować się najniższą ceną. Czasami lepiej trochę dołożyć i spać spokojnie wiedząc, że prace są porządnie wykonane z należytą starannością.

Usługi remontowo-budowlane, jakich firm unikać

Przede wszystkim trzeba patrzeć z dystansem na przedsiębiorstwa, które nie mają opinii i przed wykonaniem prac chcą pobrać zaliczkę. Wtedy powinna się nam zapalić „lampka”, że możemy zostać oszukani. Często zdarza się tak, że zleceniobiorca po otrzymaniu zaliczki nie wykona prac, albo ich termin znacznie się wydłuża. Kolejną rzeczą jest zapoznanie się z działalnością danego przedsiębiorstwa, jeżeli będzie widoczny brak organizacji, istnieje ryzyko, że remont potoczy się w podobnej formie.

Pracownicy

Należy zwrócić uwagę na zatrudnionych pracowników, choćby na to czy posiadają odpowiednie doświadczenie. Czasami zdarzają się osoby zatrudnione zupełnie przypadkowo, kompletnie nieznające się na wykonywanej pracy. Jeżeli relacja szefa i pracowników jest niezbyt dobra, to też może odcisnąć piętno na wykonanym remoncie.

Umowa z firmą

Jak już wiemy, jaka będzie wybrana firma i przeprowadzi remont, to czas, aby sporządzić umowę. Umowa ma duże znaczenie i nie wolno jej pomijać.

Umowa powinna zawierać:

  • dane osobowe obydwu stron,
  • termin wykonania prac (włącznie z zapisem o karach umownych w przypadku opóźnień),
  • sposób wykonania prac,
  • termin płatności (uwzględniając zaliczki i inne).

Umowa jest niezbędna, a odpowiednio sporządzona i podpisana przez obydwie strony staje się wiążąca, zatem jedna i druga strona jest o wiele bezpieczniejsza. Np. w przypadku dochodzenia swoich praw lub żądania poprawek.

Kontrola prac

Warto też na bieżąco kontrolować pracę. Wbrew pozorom jest to ważny element. Choćby dlatego, że w ich trakcie istnieje możliwość łatwiejszego wprowadzenia zmian czy poprawek. Można także przekazać od razu swoje uwagi. Doglądanie prac pozwoli też zleceniodawcy ocenić czy zleceniobiorca w odpowiedni sposób wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Podsumowanie

Niekiedy samemu nie można wykonać niektórych prac remontowych lub budowlanych, zatem wtedy z pomocą przychodzą firmy świadczące takie właśnie usługi. Jak widać, znaleźć dobrą ekipę remontową nie jest łatwo i wymaga to poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na poszukiwania. Dobra firma jednak jest gwarantem spokoju i warto takiej właśnie poszukać, nawet jeżeli będzie trochę droższa od innych. Wtedy remonty mieszkań czy nawet jakieś drobne prace budowlane nie będą stanowiły problemów.

Treść sponsorowana.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści