25 kwietnia 2020

Jak wybrać beczkę na wodę?

Zbieranie wody z deszczu lub akumulowanie wody na zapas jest powszechną praktyką wśród właścicieli ogrodów i działek rekreacyjnych. Przydaje się to gdy chwilowo nie ma ciśnienia w sieci wodociągowej lub, gdy zapotrzebowanie ogrodu na wodę jest bardzo duże. W przypadku ciepłego lata i posiadania wielu nasadzeń, takich jak krzewy ozdobne, drzewa owocowe lub ogródka warzywnego zbieranie wody z deszczu może znacząco obniżyć koszty utrzymania ogrodu. Beczka na wodę jest niezbędnym akcesorium służącym do tego celu.

Wybierając odpowiednią beczkę, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak:

  • pojemność beczki,
  • materiał wykonania,
  • średnica,
  • możliwość podłączenia kraniku,
  • posiadanie wieka.

Jak widać, warto zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników, które później ułatwiają eksploatację beczki.

Z jakiego materiału wykonuje się beczki na wodę?

Kiedyś podstawowym surowcem służącym do budowy beczek było drewno. Aktualnie nadal można spotkać takie beczki, jednak pełnią one bardziej rolę ozdobną. O wiele wygodniejsze wydają się być beczki plastikowe, które charakteryzują się relatywnie niższą wagą w stosunku do wytrzymałości. Sama wytrzymałość takich beczek także jest bardzo duża, co pozwala przetrzymywać wodę, a także przenosić takie beczki bez obawy o ich uszkodzenie. Zazwyczaj beczki z plastiku mają także odpowiednie gwinty i wieka, które dodają im funkcjonalności.

Podczas zakupu warto też zwrócić uwagę na to, czy dana beczka ma dodatkowe gadżety. Na rynku dostępne są beczki, które mają wbudowane dodatkowe kraniki, które pozwalają na łatwe spuszczanie wody z beczki lub napełnianie na przykład wiader, lub konewek szybko i wygodnie.

Jaki rozmiar beczki jest idealny do ogrodu?

Kupując beczkę na wodę, należy też zwrócić uwagę na jej rozmiar. Ze względu na zróżnicowane potrzeby na rynku dostępne są beczki o pojemności od kilkunastu do nawet kilku tysięcy litrów. Największa beczka, która może znaleźć zastosowanie w przeciętnym ogrodzie, na przykład jako zbiornik na deszczówkę nie przekracza około tysiąca litrów, co jest pojemnością wystarczająco dużą, aby zebrać deszczówkę ze sporego dachu, nawet po obfitej ulewie. W wielu przypadkach w zupełności wystarczająca okaże się mniejsza beczka, której objętość wynosi około pięciuset litrów. Takie beczki będą wygodniejsze w ewentualnym przenoszeniu i ustawianiu, co może być istotne i warto o tym pomyśleć przed zakupem.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści