Jak tanio ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, które niestety nie jest wolne od ryzyka. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie domu w budowie. Jaki zakres ma taka polisa? Kiedy możemy liczyć na odszkodowanie?

Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

Jeśli wznosimy budynek z własnych środków, nie mamy obowiązku wykupywania tego typu polisy. Sytuacja jednak zmienia się, gdy finansujemy budowę poprzez kredyt bankowy. Wówczas instytucja finansowa, która udziela nam kredytu hipotecznego, oczekuje, że budowa będzie ubezpieczona. W przeciwnym wypadku nie otrzymamy ostatecznej zgody na udzielenie kredytu. Ma to swoja uzasadnienie – bank chroni swoją własność przed ewentualnym niespodziewanymi zdarzeniami. Co ważne, status domu w domu budynek utrzymuje do chwili, aż zostanie ukończony i zamieszkany zgodnie z Prawem Budowlanym.

Gdy za budowę odpowiada wynajęta firma, warto również sprawdzić, czy ma ona wykupione OC. Dlaczego to ważne? W razie jakichkolwiek usterek lub zniszczeń mamy prawo zgodnie z umową wystąpić o odszkodowanie. W takiej sytuacji gwarantem wypłaty określonej sumy będzie towarzystwo ubezpieczeniowe, które zawarło umowę z naszym wykonawcą. Jego sytuacja finansowa nie ma więc znaczenia, gdyż ewentualne zadośćuczynienie otrzymamy od ubezpieczyciela.

Zakres ubezpieczenia budowy domu

Ubezpieczenie budowy to inaczej polisa majątkowa. Zresztą bardzo podobna do tej, którą zawieramy, chcąc chronić swoje mieszkanie czy dom przed skutkami działań żywiołów lub osób trzecich. Z oczywistych względów ubezpieczenie budowy nie obejmuje ruchomych części majątku, jedynie mury, fundamenty oraz dach. Polisa chroni przed takimi zdarzeniami jak:

 • wandalizm, dewastacja,
 • pożar,
 • zalanie,
 • uderzenie pioruna,
 • implozja,
 • lawina,
 • napór śniegu,
 • opady gradu,
 • upadku przedmiotu (np. drzewa, słupa)
 • huragan,
 • katastrofa budowlana.

Co istotne, zakres ubezpieczenia dotyczy nie tylko bryły budynku, ale również elementów małej architektury (np. basenu), ogrodzenia czy wolnostojącego garażu.

Ile kosztuje ubezpieczenie budowy?

Ubezpieczenie majątkowe na czas budowy nie jest drogie. Jak już wspomnieliśmy, polisa obejmuje jedynie elementy stałe – nie jest to jednak jedyny czynnik, który ma znaczenie. Ponadto ceny różnią się w zależności od tego, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzemy. Firmy natomiast biorą pod uwagę:

 • wielkość nieruchomość, którą budujemy,
 • sumę ubezpieczenia,
 • zakres ochrony (możemy skorzystać z dodatkowych usług, np. OC lub Assistance),
 • znaczenie ma również fakt, czy dom jest w stanie surowym zamkniętym, czy otwartym. W tym drugim przypadku składka może być nieznacznie droższa,
 • sposób budowy. Jeśli zdecydujemy się na wznoszenie domu z drewna, ubezpieczenie budowy będzie znacznie droższe, gdyż wzrasta wówczas ryzyko pożaru.

Warto również pamiętać, iż standardowo umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym trwa 12 miesięcy. Jeśli jednak budowa zakończy się szybciej, możemy przekształcić umowę w typową polisę majątkową. Pomoże nam to chronić już wybudowany dom przed skutkami zdarzeń wymienionych powyżej, jak i możemy rozszerzyć zakres polisy o ruchomości (sprzęt AGD, RTV, dzieła sztuki, zwierzęta domowe, biżuterię i tym podobne).

Chcesz ubezpieczyć budowę domu w Gdańsku? Zgłoś się do Eurofinance, pomożemy Ci wybrać spośród ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych – z nami znajdziesz tę najkorzystniejszą.

Podobne posty

 • Parawan nawannowy idealny do Twojej łazienkiParawan nawannowy idealny do Twojej łazienki Z całą pewnością parawan nawannowy w pierwszej kolejności powinien spełniać swoją funkcję - chronić przed nadmiernym rozlewaniem wody i zalaniem pomieszczenia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go również jako element […]
 • 4 sposoby, by ułatwić sobie pielęgnację ogrodu4 sposoby, by ułatwić sobie pielęgnację ogrodu Każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie. Będzie to jednak trudne do osiągnięcia, jeśli całkiem zapomnimy o jego pielęgnacji. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by ułatwić sobie wykonywanie niektórych zabiegów pielęgnacyjnych. Przedstawiamy […]
 • Zalety rolet zewnętrznych. Kiedy warto wybrać rolety tego typu?Zalety rolet zewnętrznych. Kiedy warto wybrać rolety tego typu? Zasłanianie okien zasłonami materiałowymi, metalowymi żaluzjami lub tanimi roletami wewnętrznymi zakupionymi w markecie jest mało funkcjonalne. Tkaniny zasłonowe szybko się brudzą i wymagają częstego prania, metalowe żaluzje były modne w […]
 • Czym kierować się przy wyborze firmy sprzątającej?Czym kierować się przy wyborze firmy sprzątającej? Osoby prowadzące własny biznes na większą skalę doskonale wiedzą o tym, że ważnym zadaniem jest nie tylko stworzenie dobrego, zgranego zespołu, wybranie odpowiedniego miejsca do pracy, ale także ważne jest zadbanie o to, by miejsce to […]
 • Na co zwrócić uwagę, wybierając rozdzielnię budowlaną?Na co zwrócić uwagę, wybierając rozdzielnię budowlaną? Profesjonalne rozdzielnie budowlane to urządzenia wykorzystywanie na otwartych przestrzeniach. Ich celem jest bezpieczne rozdzielenie i przesyłanie energii. Popularne erbetki budowlano-garażowe są właśnie wykorzystywane na różnego rodzaju […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]