Jak tanio ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, które niestety nie jest wolne od ryzyka. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie domu w budowie. Jaki zakres ma taka polisa? Kiedy możemy liczyć na odszkodowanie?

Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

Jeśli wznosimy budynek z własnych środków, nie mamy obowiązku wykupywania tego typu polisy. Sytuacja jednak zmienia się, gdy finansujemy budowę poprzez kredyt bankowy. Wówczas instytucja finansowa, która udziela nam kredytu hipotecznego, oczekuje, że budowa będzie ubezpieczona. W przeciwnym wypadku nie otrzymamy ostatecznej zgody na udzielenie kredytu. Ma to swoja uzasadnienie – bank chroni swoją własność przed ewentualnym niespodziewanymi zdarzeniami. Co ważne, status domu w domu budynek utrzymuje do chwili, aż zostanie ukończony i zamieszkany zgodnie z Prawem Budowlanym.

Gdy za budowę odpowiada wynajęta firma, warto również sprawdzić, czy ma ona wykupione OC. Dlaczego to ważne? W razie jakichkolwiek usterek lub zniszczeń mamy prawo zgodnie z umową wystąpić o odszkodowanie. W takiej sytuacji gwarantem wypłaty określonej sumy będzie towarzystwo ubezpieczeniowe, które zawarło umowę z naszym wykonawcą. Jego sytuacja finansowa nie ma więc znaczenia, gdyż ewentualne zadośćuczynienie otrzymamy od ubezpieczyciela.

Zakres ubezpieczenia budowy domu

Ubezpieczenie budowy to inaczej polisa majątkowa. Zresztą bardzo podobna do tej, którą zawieramy, chcąc chronić swoje mieszkanie czy dom przed skutkami działań żywiołów lub osób trzecich. Z oczywistych względów ubezpieczenie budowy nie obejmuje ruchomych części majątku, jedynie mury, fundamenty oraz dach. Polisa chroni przed takimi zdarzeniami jak:

 • wandalizm, dewastacja,
 • pożar,
 • zalanie,
 • uderzenie pioruna,
 • implozja,
 • lawina,
 • napór śniegu,
 • opady gradu,
 • upadku przedmiotu (np. drzewa, słupa)
 • huragan,
 • katastrofa budowlana.

Co istotne, zakres ubezpieczenia dotyczy nie tylko bryły budynku, ale również elementów małej architektury (np. basenu), ogrodzenia czy wolnostojącego garażu.

Ile kosztuje ubezpieczenie budowy?

Ubezpieczenie majątkowe na czas budowy nie jest drogie. Jak już wspomnieliśmy, polisa obejmuje jedynie elementy stałe – nie jest to jednak jedyny czynnik, który ma znaczenie. Ponadto ceny różnią się w zależności od tego, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzemy. Firmy natomiast biorą pod uwagę:

 • wielkość nieruchomość, którą budujemy,
 • sumę ubezpieczenia,
 • zakres ochrony (możemy skorzystać z dodatkowych usług, np. OC lub Assistance),
 • znaczenie ma również fakt, czy dom jest w stanie surowym zamkniętym, czy otwartym. W tym drugim przypadku składka może być nieznacznie droższa,
 • sposób budowy. Jeśli zdecydujemy się na wznoszenie domu z drewna, ubezpieczenie budowy będzie znacznie droższe, gdyż wzrasta wówczas ryzyko pożaru.

Warto również pamiętać, iż standardowo umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym trwa 12 miesięcy. Jeśli jednak budowa zakończy się szybciej, możemy przekształcić umowę w typową polisę majątkową. Pomoże nam to chronić już wybudowany dom przed skutkami zdarzeń wymienionych powyżej, jak i możemy rozszerzyć zakres polisy o ruchomości (sprzęt AGD, RTV, dzieła sztuki, zwierzęta domowe, biżuterię i tym podobne).

Chcesz ubezpieczyć budowę domu w Gdańsku? Zgłoś się do Eurofinance, pomożemy Ci wybrać spośród ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych – z nami znajdziesz tę najkorzystniejszą.

Podobne posty

 • Jakie czujniki warto zainstalować w domu?Jakie czujniki warto zainstalować w domu? Dom to miejsce, w którym powinniśmy czuć się komfortowo, pewnie i bezpiecznie. Zwykle przywiązujemy wagę do solidnych drzwi wejściowych, antywłamaniowych zamków, okien, bram garażowych. Skupiamy się zatem głównie na zabezpieczeniach przed […]
 • Jak poprawnie spuścić wodę z bojlera?Jak poprawnie spuścić wodę z bojlera? Gdy nadchodzi sezon jesienno – zimowy, a na dworze robi się zimno, każdy właściciel powinien zadbać oto, aby spuścić wodę z bojlera znajdującego się w domku letniskowym czy też budynku położonym na ogródku działkowym. W jaki sposób zatem […]
 • Meble designerskie – nowoczesność w luksusowym wydaniuMeble designerskie – nowoczesność w luksusowym wydaniu Rynek meblarski ewoluuje, a meble designerskie są tego najlepszym dowodem. Czym różnią się one od klasycznych modeli? Są bardziej nowoczesnej i oryginalne jednocześnie. To śmiałe rozwiązania, a jak pokazuje popyt na nie – właśnie takich mebli […]
 • Wykorzystanie prefabrykatów betonowych w budownictwie ogólnym, w tym mieszkaniowymWykorzystanie prefabrykatów betonowych w budownictwie ogólnym, w tym mieszkaniowym Prefabrykaty betonowe to jedne z tych materiałów, które mogą poszczycić się naprawdę szerokim zastosowaniem. Z powodzeniem wykorzystuje się je do budowy domów, w budownictwie ogólnym, dzięki nim można ukształtować różnorodne konstrukcje, w […]
 • Ogrzewanie podłogowe – jak zwiększyć komfort cieplny domowników?Ogrzewanie podłogowe – jak zwiększyć komfort cieplny domowników? Podczas jesienno-zimowych dni każdy marzy o tym, aby czuć się komfortowo niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego ogrzewania domu, aby wszyscy domownicy z przyjemnością do niego wracali, czuli […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]