24 listopada 2021

Jak szybko i skutecznie poradzić sobie z twardą wodą w kranie?

Bez wątpienia woda jest podstawą naszego życia. W przyrodzie nie występuje praktycznie woda czysta chemicznie. Jako naprawdę dobry rozpuszczalnik zawiera wszystkie naturalne substancje, które występują w skorupie ziemskiej oraz także substancje, które są efektem działania człowieka. Te substancje występują w stężeniach, które są zależne od ich rozpuszczalności, powszechności oraz także wielu przeróżnych procesów chemicznych, fizycznych oraz mikrobiologicznych, które zachodzą w przyrodzie.

Twarda woda: konsekwencje dla zdrowia

Magnez oraz wapń to tak naprawdę minerały, których wszyscy potrzebujemy, aby prawidłowo funkcjonować. Ich ilość jednak nie może być zbyt duża. Dawki pożyteczne dostarczamy sobie razem z pożywieniem, czy też suplementując się odpowiednimi witaminami. Nadmiar, jak zawsze nam szkodzi, szczególnie gdy są to związki, które rozpuszczamy w bardzo dużych ilościach w wodzie. Korzystanie z takiej właśnie wody niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych ubocznych skutków.

Na pewno picie ciągłe twardej wody może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Niektóre osoby mają duże tendencje do gromadzenia soli mineralnych. W ich przypadku picie rzeczywiście twardej wody spowodować może pojawienie się kamieni w nerkach oraz także pęcherzu moczowym. Nadmiar minerałów w wodzie może także pogłębić problemy z sercem. O takim ryzyku na pewno mówią wyniki badań naukowców chociażby z Uniwersytetu w Kalkucie.

W wyniku kontaktu z twardą wodą nasza skóra staje się sucha oraz także znacznie szybciej się starzeje. Gdy korzystamy z twardej wody w naszej łazience, to musimy się przygotować na suchość oraz także ściągnięcie skóry, a u osób ze skórą wrażliwą pojawić się mogą podrażnienia, jak i swędzenie. Mycie włosów w twardej wodzie powoduje, że stają się one łamliwe, suche oraz do tego gorzej się rozczesują. Kąpanie dzieci w takiej wodzie to jedna z przyczyn atopowego rozwoju zapalenia skóry. Czy są zatem jakieś sposoby na zmiękczenie wody w naszym kranie? Sprawdźmy to.

Jak zmiękczyć wodę w kranie?

Wszystkie proste sposoby na zmiękczanie wody nie usuwają z niej rozpuszczalnych soli a tylko obniżają nieznacznie ich koncentrację. Pozostawienie wody, aby się odstała lub też wrzucenie do wody kawałków krzemu sprawdza się, ale od razu pragniemy zaznaczyć, że sposoby te działają tak powoli oraz tak nieefektywnie, że możemy umrzeć z pragnienia podczas prowadzenia eksperymentów tegoż typu.

Gdy chcemy zmiękczyć wodę pitną, to jednym ze sposobów jest jej gotowanie. Podczas podgrzewania wody część rozpuszczalnych soli tworzy osad. W następstwie mamy w czajniku kamień, nie za smaczną herbatkę i zmiękczoną lekko wodę. Gotowanie to niezły sposób na zmiękczanie wody do parowego żelazka, oczywiście jeśli nie szkoda nam później wyrzucać czajnika. Dla człowieka gotowana woda z kranu nie jest za bardzo pożyteczna dla zdrowia. Znaczna większość bakterii zniszczona zostanie (ale nie wirusy). Niestety szkodliwość chloroorganicznych związków z powodu gotowania się jedynie zwiększy. Związki te są kancerogenami i występują często w wodociągowej wodzie.

Wiele osób używa także do urządzeń chemii gospodarczej opartej na bazie kwasów. Jest to skuteczna metoda, ale nawet środki sklepowe oaz dodatki nie zmiękczają w rzeczywistości wody. Tak naprawdę zapobiegają tworzeniu się osadu z rozpuszczalnych solu oraz uszkodzeniu grzejnych elementów. Taka metoda nadaje się dla pralki oraz zmywarki, a w przypadku ekspresu do kawy, nie możemy zabezpieczyć go zawczasu przed powstawaniem kamienia przy pomocy takowych środków, ponieważ nie wolno ich dodawać do wody pitnej. Musimy po prostu częściej czyścić ekspres do kawy lub też zmiękczać wodę przy wykorzystaniu specjalnych filtrów. Szczególnie polecamy filtr wody pod zlew. Na pewno filtr wody pod zlew ma tę przewagę, że po prostu go nie widać. Jak sama nazwa wskazuje znajduje się pod zlewem. Nie zajmuje także dużo miejsca. Obecny filtr wody pod zlew jest raczej mniejszych rozmiarów. Cieszy nas to, ponieważ nie zawsze mamy dużo miejsca. Szczególnie, gdy nasza kuchni nie jest zbyt duża. Innym pomysłem na zmiękczenie wody w kranie jest odwrócona osmoza.

Każdy z nas powinien mieć świadomość, że nie ma sposobów domowych na zmiękczanie wody do mycia oraz także kąpieli pod prysznice. Do wanny oraz do prysznica potrzebujemy bardzo dużo wody i to naraz. Jak łatwo jest się domyślić nie można obejść się bez pewnych specjalistycznych urządzeń.

Gdy mamy wątpliwości, który filtr wody pod zlew wybrać, to poradźmy się specjalistów. Nie znając się na tym sprzęcie, raczej zrezygnujmy z podejmowania samodzielnego decyzji. Możemy błędnie dobrać filtr. Zobacz filtry wody pod kran na https://oxyshop.pl/.

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści