5 marca 2021

Jak stworzyć bezpieczną instalację – zadbaj o odpowiednie rezystory

Nie ma wątpliwości, że wymieniając podstawowe części obwodów elektrycznych, zawsze należałoby wspomnieć o rezystorach. Ich występowanie jest niezbędne głównie ze względów bezpieczeństwa. Zatem do czego służy rezystor, że jego zastosowanie jest tak ważne? Jak dobrać odpowiednie urządzenie?

Czym jest i jak działa rezystor?

Powszechnie rezystory nazywane są również opornikami. Nazwa ta wydaje się dosyć trafna, ponieważ głównym zadaniem rezystora w obwodzie elektrycznym jest stawianie oporu płynącemu przez obwód prądowi. Innymi słowy, urządzenie to hamuje przepływ prądu w obwodzie elektrycznym. Jest to element bierny, który działa zawsze z określoną mocą. Rzecz w tym, i oporniki nie tyle całkowicie uniemożliwiają przepływ prądu, ale znacznie go ograniczają. Ich funkcją jest obniżenie napięcia do poziomu bezpiecznego dla danej instalacji oraz niezagrażającego korzystającym z niej ludziom.  Przykładowo niezbędny jest rezystor do LED, dzięki któremu zbyt wysokie napięcie nie powoduje przepalenia  diody. Jednocześnie zbyt duże obniżenie napięcie, a pośrednio również natężenia, może doprowadzić do bezużyteczności danej instalacji. Tym samym rezystory zawsze powinny być dostosowane do charakterystyki danego obwodu i przeznaczenia instalacji.

Jak zbudowane są rezystory?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rezystory są mocno zróżnicowane. Niemniej jednak zwykle konstrukcja odpowiada pewnemu określonemu schematowi. Przeważnie element składa się z materiału oporowego, który pokrywa warstwa izolatora. Urządzenie posiada 2 wyprowadzenia, aby możliwe było włączenie go do obwodu. Funkcję oporową mogą pełnić różne materiały, w tym przede wszystkim:

  • węgiel,
  • metal,
  • folia.

Materiały oporowe nakłada się na izolatory, w postaci na przykład rurek ceramicznych. Warto w tym miejscu zauważyć, że jeśli wymagane jest, aby rezystory były wyjątkowo precyzyjne, wykonuje się je z drutu. Jak wygląda i działa tego typu element, sprawdzić można pod adresem – https://www.micros.com.pl/rezystory/r-al200w00001-00j,98846.html.  O to, jaki rezystor najlepiej sprawdzi się przypadku udanego obwodu, najlepiej zawsze zapytać fachowca.

Artykuł promowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści