Kiedy spełniliśmy swoje życiowe marzenie, jakim jest posiadanie własnego domu jednorodzinnego, gwarantującego niezależność i samodzielność, często musimy wchodzić po drabinie na dach w celu wykonywania drobnych prac, takich jak zrzucanie zalegającego śniegu, czy też wybieranie igieł z załomów pomiędzy dachówkami. Jest to czynność na tyle powszednia, że powinniśmy z jak największą starannością zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo poruszania się z dachu na ziemię i z powrotem.
Wejście na dach – o czym należy pamiętać
Najpewniejszą formą zabezpieczenia czynności wchodzenia na dach jest zainstalowanie w nim specjalnego wyłazu dachowego. Dzięki niemu, będziemy mogli dostać się na dach z wnętrza budynku, co sprawi, że użycie drabiny nie będzie konieczne. Jest to jednak dosyć kosztowna inwestycja i wymaga ona specjalnie zaprojektowanego dachu, jeszcze przed budową.
Często w trakcie planowania wyglądu naszego domu nie myślimy o sprawach tak pozornie „drobnych”, jak poruszanie się po górnej warstwie naszego domu, natomiast przebudowa dachu, gdy ten już jest zainstalowany, przerasta możliwości ekonomiczne większości z nas i jest nieopłacalna.
W zamian, najlepszą opcją będzie zaopatrzenie się w solidną i stabilną drabinę, dzięki której wchodzenie na dach i schodzenie zeń, będzie równie łatwe. Może to być zarówno drabina przestawna, jak i drabina ewakuacyjna.
Drabiny ewakuacyjne – konieczny przyrząd w poruszaniu się po dachu
Drabina ewakuacyjna stanowi lepszą opcję, gdyż w sytuacji zagrożenia zawsze będziemy mieć ją pod ręką, dzięki czemu szybciej i sprawniej będziemy mogli zażegnać niebezpieczeństwo.
Drabina ewakuacyjna jest stale złączona z ścianą budynku, dzięki czemu możemy być pewni jej stabilności, komfort związany z brakiem niepokoju o możliwość upadku, pozytywnie wpłynie na jakość wykonywanych prac, jak i ich bezpieczeństwo.
Ponadto drabinę ewakuacyjną możemy wyposażyć w dodatkowe elementy, które jeszcze zwiększą bezpieczeństwo użytkowania. Doskonałym wyborem będą gumy antypoślizgowe, które instaluje się na szczeblach drabiny, dzięki czemu wchodzenie po drabinie jest pewniejsze. Innym rodzajem asortymentu, w który warto się wyposażyć, jest balustrada ochronna, którą instaluje się na dachu. Zabezpieczony ona wejście na dach, a także zminimalizuje ryzyko zsunięcia się w trakcie najniebezpieczniejszej fazy wchodzenia, jaką jest przejście z ostatniego szczebla na pokrycie dachu, oraz podczas poruszania się po nim.
Drabiny stalowe z koszem jako dodatkowy gwarant bezpieczeństwa
Najlepszym materiałem, z której może być wykonana drabina, w przypadku drabiny ewakuacyjnej, jest stal. Wynika to z tego, że jest na tyle trwała i ciężka, że uszkodzenie jest praktycznie niemożliwe. Jest również odporna na wysokie temperatury, dzięki czemu, w przypadku pożaru, możemy mieć pewność, że podczas poruszania się po drabinie, ona się nie stopi.
Drabiny stalowe z koszem nie pozwolą nam na upadek w razie zachwiania się lub poślizgnięcia na szczeblu. Kosz ochronny otacza drabinę na tyle ciasno występującymi prętami, że nawet podczas osunięcia, będziemy trzymani w pionie drabiny. Kosz ochronny jest zatem idealnym zabezpieczeniem, które uchroni nas przed ryzykiem wypadku.
Materiał promowany.