W lecie, gdy dojrzewają słodkie owoce sezonowe, w ogrodach i sadach często możemy spotkać osy. Ich obecność może okazać się uciążliwa, zwłaszcza, gdy ktoś z domowników jest na nie uczulony lub obawia się użądlenia. Należy pamiętać, że jad os jest niebezpieczny także dla osób, które nie są na niego uczulone. Doradzimy, jak w bezpieczny i skuteczny sposób pozbyć się ich gniazd.
Osy to owady agresywne, których jad jest wysoko uczulający. Użądlenie osy jest bardzo niebezpieczne nawet dla osób, które nie są uczulone. Jeśli ukąszenie nastąpi w okolicach szyi może wywołać u ofiary silną reakcję alergiczną, opuchnięcie gardła i w przełyku, co może doprowadzić nawet do śmierci poprzez uduszenie.
Pozbycie się z ogrodu os może być trudnym zadaniem, zwłaszcza w lecie, gdy jest ich bardzo dużo i poszukują miejsc do założenia gniazd. Pozbywanie się gniazda os może okazać się niebezpieczne. Te owady, które zbliżają się do naszych domostw w poszukiwaniu jedzenia i miejsca na gniazda, są bardzo drażliwe i nawet nieumyślnie możemy sprowokować je do bolesnego, a często zgubnego w skutkach ataku.
Kiedy rozpoczyna się wzmożona aktywność os?
Żeby uniknąć pojawienia się os w naszym ogrodzie powinniśmy już wiosną rozpocząć pewne przygotowania. Najlepiej będzie, jeśli co kilka dni zrobisz obchód wszystkich ogrodowych zabudowań, np. szop i altan, ale także poddasz bud i dokładnie sprawdzisz czy nigdzie nie ma widocznych zaczątków gniazd. Jeśli takowe się najdą trzeba je jak najszybciej zniszczyć.
Gniazda os zbudowane w ziemi można zlikwidować za pomocą wrzącej wody lub specjalnego oprysku owadobójczego. Pamiętaj, by takie działania podejmować wieczorem lub wczesnym rankiem, wtedy, gdy osy są uśpione. Dzięki temu masz większe szanse na to, że likwidacja gniazda nie zakończy się agresywnym atakiem rozjuszonych owadów.
Gniazda, które zostały założone w dziuplach drzew lub na poddaszach budynków mieszkalnych można spróbować likwidować poprzez zadymianie specjalnymi świecami lub użyć oprysków owadobójczych. Pamiętaj, że trujący preparat może być groźny także dla ludzi. Jeśli usuwasz gniazdo w zamkniętym pomieszczeniu zadbaj o wentylację!
Wiele osób pozbywa się gniazd osy pospolitej za pomocą wrzątku lub specjalnych, trujących oprysków. Warto jednak przyjrzeć się innym sposobom, które nie są tak brutalne, a mogą okazać się równie lub nawet bardziej skuteczne.
Czym jest pułapka na osy i jak jej używać?
Jednym z takich rozwiązań będzie pułapka na osy. Pułapkę uzupełnia się specjalnym płynem, który składa się z naturalnych składników spożywczych, wabiącym osy, szerszenie i muchy. Płyn jest bezpieczny dla innych owadów, nie przyciąga trzmieli czy pszczół, które są pożyteczne dla środowiska. Pułapka na osy powinna zostać wystawiona rano lub wieczorem, wtedy, gdy owady wykazują najniższą aktywność. Postawienie takiego urządzenia w południe, w pełnym słońcu, może nie sprawić, że osiągniesz pożądany przez siebie efekt.
Pułapki na osy są rozwiązaniem skutecznym i ekologicznym, a także dużo bezpieczniejszym niż trujące opryski. Pułapki nie zawierają toksycznych substancji i są niemal od razu gotowe do użycia. Przestrzegając instrukcji i porad zawartych na opakowaniu, możemy mieć pewność, że działanie płynu będzie skuteczne i bezpieczne.
Pułapki na osy należy wystawiać już w czerwcu, to wtedy matki poszukują najdogodniejszych miejsc na założenie gniazd. Jeśli w swoim ogrodzie posiadasz drzewa owocowe: gruszki, jabłonie czy śliwy, to najlepszym wyborem będzie zlokalizowanie pułapek w ich niedalekim otoczeniu. Jeśli szybko zareagujesz możesz skutecznie zmniejszyć populację os w ogrodzie.
Artykuł partnerski.