24 września 2024

Jak powstają budynki modułowe?

Budownictwo modułowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Powodów jest wiele, w tym choćby: krótki czas realizacji, niższe koszty eksploatacji i trwałość oddanego do użytku obiektu. Dowiedz się, jak powstaje budynek modułowy.

Jakie są etapy realizacji budynku modułowego?

W procesie realizacji budynku modułowego można wyróżnić trzy etapy. Pierwszy to projektowanie. Zespół projektowy może korzystać z różnych dostępnych na rynku rozwiązań. Przykładem jest technologia BIM, z której korzysta producent budynków modułowych Unihouse. Ma ona tę zaletę, że już na etapie projektowym pozwala wykryć i wyeliminować ewentualne kolizje budowlane, które mogłyby znacząco podnieść koszty inwestycji i wydłużyć czas jej realizacji.

Drugi etap to produkcja modułów. Odbywa się ona w kontrolowanych warunkach – w fabryce. Gdy moduły są już gotowe, są one transportowane na teren budowy i montowane w końcowy obiekt (trzeci etap). Możliwość równoległego prowadzenia części prac (np. wykonania fundamentów i produkcji modułów) sprawia, że budynki modułowe powstają w czasie o co najmniej 50 proc. krótszym niż budynki wznoszone w tradycyjnej technologii.

Produkcja budynku modułowego – jakie prace odbywają się w fabryce?

Po zakończeniu etapu projektowania możliwe jest rozpoczęcie produkcji modułów, z których składać będzie się budynek modułowy. Ponieważ produkcja ma miejsce w fabryce, to poszczególne elementy składające się na moduły można wykonać bardzo dokładnie. Dodatkowym plusem jest całkowita niezależność od czynników atmosferycznych – nie mają one żadnego wpływu na tempo czy harmonogram prac.

W fabryce odbywa się:

  • Produkcja stropów. Zarówno w podłogach, jak i sufitach pracownicy montują wszelkie niezbędne instalacje.
  • Produkcja ścian. Ściany, podobnie jak stropy, zostają wyposażone w niezbędne instalacje. Spełniają też wymagania m.in. akustyczne – zwiększa to komfort użytkowania budynku.
  • Montaż modułów. Następuje połączenie wykonanych wcześniej elementów, czyli podłóg, sufitów i ścian. W modułach montowane są też pozostałe instalacje – zajmują się tym wykwalifikowani pracownicy.
  • Prace wykończeniowe. Pracownicy wykańczają zgodnie z przygotowanym projektem ściany, sufity i podłogi. W tym zakresie jedynym ograniczeniem jest budżet inwestora – możliwości są praktycznie nieograniczone.
  • Wyposażenie. Jeżeli projekt przewiduje wyposażenie, w modułach montowana jest choćby armatura łazienkowa oraz meble i sprzęty kuchenne.

Jak przebiega montaż budynku modułowego na placu budowy?

Gdy moduły są gotowe, pozostaje ich transport na plac budowy, gdzie zostają połączone – w rezultacie powstaje gotowy do użytku budynek. Moduły mogą być transportowane drogą lądową albo drogą morską i następnie drogą lądową – logistyka jest uzależniona od tego, gdzie znajduje się fabryka produkująca moduły i plac budowy, na którym ma powstać obiekt modułowy.

Montaż budynku modułowego przypomina proces układania klocków – poszczególne moduły są montowane jeden na drugim. Z uwagi na ich wymiary i wagę używa się do tego dźwigu. Czas potrzebny na ukończenie tego etapu jest uzależniony m.in. od liczby kondygnacji, ale często zamyka się w zaledwie kilku dniach. Gotowy budynek może być użytkowany nawet przez kilka pokoleń, a w razie konieczności zostać szybko rozbudowany.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści