17 lutego 2021

Jak montować okna dachowe?

Montaż okien dachowych ma ogromne znaczenie dla szczelności i termoizolacyjności całego dachu, dlatego należy wykonać go zgodnie z obowiązującymi zasadami sztuki budowlanej oraz z instrukcją dostarczoną przez producenta okien. O czym musimy pamiętać? Jakie są najważniejsze kroki podczas montażu okien, których nie możemy pominąć?

Podstawowe zasady montażu okien dachowych

Okna dachowe najkorzystniej montować między krokwiami, co skraca czas prac dekarskich. Standardowo rozstaw krokwi wynosi 70-90 cm, stąd najlepiej wybrać okna o szerokości nieco mniejszej. Jeśli jednak chcemy zamontować większe okna, możemy to zrobić, stosując tzw. wymian, czyli element konstrukcyjny dachu, który wstawia się zamiast usuniętego fragmentu krokwi.

Każde okno dachowe musi być przymocowane do elementów konstrukcyjnych dachu, a więc do krokwi (ew. wymianu) lub łat. W trakcie montażu musimy zadbać o elementy uszczelniające, czyli kołnierz z folii paroprzepuszczalnej, kołnierz zewnętrzny z fartuchem oraz kołnierz izolacyjny. Każdy z nich pełni ważną funkcję – sprawia, że połać dachu jest odporna na wodę, przepuszcza parę, a okno nie tworzy mostku termicznego, który generuje niekorzystne straty ciepła. Wszystkie elementy należy montować zgodnie z instrukcją, dzięki czemu mamy gwarancję, że okno dachowe będzie odprowadzać wodę opadową oraz będzie termoizolacyjne.

Wnęka dachowa wykonana pod oknem, powinna być wykończona w taki sposób, aby powietrze mogło swobodnie wędrować po powierzchni okna, tj. dolny glif musi być wykończony prostopadle do podłogi, a górny – równolegle. Ponadto pod oknem dachowym powinien być zamontowany grzejnik, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci na wewnętrznej szybie.

Usytuowanie okien

Zgodnie z zasadami użyteczności dolna krawędź okna dachowego powinna znajdować się w przedziale 0,9 – 1,3 metra od podłogi. Im wyżej w dachu zamontujemy okno, tym lepiej będzie ono doświetlać pomieszczenie. Jeśli to tylko możliwe, to warto montować okna po obu stronach dachu zamiast tylko jednego dużego okna po jednej stronie. Dlaczego? Kilka mniejszych okien zamontowanych w kilku miejscach wpuści do pomieszczenia więcej światła dziennego niż jedno duże okno dachowe o takiej samej powierzchni. Warto pamiętać, że o wysokości okna decyduje nachylenie dachu. W przypadku dachu, którego kąt nachylenia jest niski, warto pomyśleć o zamontowaniu wyższego okna, co zapewni nam lepszą widoczność. W przypadku dachów o większym kącie nachylenia, okno dachowe może być niższe.

Jak wybrać okna dachowe?

Jeśli budujemy dom z zamiarem zaadaptowania poddasza, to potrzebujemy okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych oraz takich, które redukują hałas, co zapewni komfort na co dzień. Oknem łączącym oba te wymagania jest okno dachowe Dakea Ultima Energy, które charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (U(w) = 0,99 [W/m2K]) oraz konstrukcją redukującą hałas.

A z jakiego materiału powinno być wykonane okno dachowe? Gdy chcemy wstawić okna dachowe do łazienki lub kuchni, czyli pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą okna PCV (np. Dakea Ultima Energy PVC). W przypadku innych pomieszczeń (salon, pokój gościnny, biuro) doskonale sprawdzą się okna drewniane Dakea, które są nie tylko wykonane z najwyższej jakości drewna (sosny nordyckiej), ale przede wszystkim nadają wnętrzom przytulności.

Materiał reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu.

Powiązane treści