14 września 2020

Jak legalnie można pozbyć się starych mebli?

Meble wymieniamy przynajmniej raz w życiu. Często z powodu znudzenia nimi, zmieniającego się gustu i ogólnego wystroju mieszkania (np. poprzez gruntowny remont), ale również dlatego, że się zużywają i niszczą. W przypadku pozbycia się starych mebli sytuacja nie jest jednak taka prosta. Dowiedz się, jak legalnie i bezpiecznie pozbyć się starych mebli w artykule poniżej!

Nie wyrzucaj mebli do śmietnika

Należy przede wszystkim pamiętać, że meble należą do odpadów wielkogabarytowych. W praktyce oznacza to, że wyrzucanie ich do tego samego pojemnika co zwykłe śmieci z naszego kosza jest nielegalne. Taka praktyka może grozić nałożeniem na nas mandatu w wysokości 500 zł. Równie nielegalne, jak też niebezpieczne jest palenie starych mebli. Nie dość, że zanieczyszczamy przez to powietrze, to jeszcze powodujemy zagrożenie wywołania pożaru. Może się to skończyć nie tylko wysokim mandatem, ale również więzieniem.

Podaruj drugie życie meblom

Nie zawsze meble, które chcemy wymienić na nowe kompletnie nie nadają się do użytku. W wielu przypadkach po prostu jesteśmy nimi znudzeni, a ich stan techniczny jest na bardzo dobrym poziomie. Dlatego warto się zastanowić, czy nie lepiej jest je sprzedać, np. poprzez portal ogłoszeniowy w internecie. Inną opcją jest oddanie ich za darmo potrzebującym, lub do konkretnych organizacji bądź placówek, np. domu dziecka czy hospicjum.

W ostateczności można je również poddać renowacji, ale w tym przypadku potrzebna jest duża kreatywność. Można także wynająć osobę, która stworzy coś z nich ciekawego, jednak jest to generowanie dodatkowych kosztów, nierzadko dość sporych.

Utylizacja i wywóz mebli na własną rękę

Jeśli stare meble czeka już tylko utylizacja, należy sprawdzić najbliższy termin pojawienia się na osiedlu kontenera na tego typu odpady. Zazwyczaj wystawiane są co dwa miesiące w większych osiedlach, w mniejszych z kolei nawet dwa razy w roku. Jeśli nie mamy miejsca, żeby przechowywać stare meble do czasu pojawienia się kontenera, owa opcja nie jest zbyt korzystna. Nie mówiąc też o tym, że cały proces wyniesienia mebli zarówno z mieszkania, jak i do wyznaczonej lokalizacji kontenera spada na nas.

Wywóz mebli przez firmę zewnętrzną

Osoby, które nie mają czasu ani możliwości wyniesienia mebli samodzielnie, powinny zgłosić się do firmy zewnętrznej. W ich ofercie nie tylko znajduje się wynajem kontenera, ale także opróżnienie mieszkania z mebli, rozmontowanie ich, wypełnienie nimi kontenera, po czym wywóz do legalnego miejsca utylizacji. Jest to ogromne zaoszczędzenie czasu, nerwów, siły, a nawet pieniędzy.

Artykuł napisany we współpracy z firmą Opróżnianie pomieszczeń – wywóz mebli Kraków.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści