Remontujesz lub urządzasz swoje mieszkanie? Nie masz pomysłu na wykończenie ściany w salonie?
Rozważasz kilka opcji, takich jak lamele drewniane lub stare cegły (dostępne do zamówienia na https://e-ceglanafantazja.pl/). Szczególnie ten ostatni sposób dekorowania ścian zyskuje na popularności. Ściana ze starej cegły rozbiórkowej nawiązuje do stylu rustykalnego, ale znajduje także zastosowanie stylach loftowych i industrialnych. Taki sposób wykończenia bardzo dobrze nadaje się na ścianę medialną, na której będzie znajdować się telewizor, wieża hi-fi lub projektor.
Stara cegła — jak ją układać?
Płytki ceglane z cegły rozbiórkowej powstają poprzez cięcie cegły na kilkucentymetrowe płytki. Są one następnie układane w opakowania, zabezpieczane przed uszkodzeniem i wysyłane do klienta. Ich klejenie do ściany wykonuje się przy pomocy specjalnych klejów uelastycznionych. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy układamy cegły za kominkiem lub kozą. Klejenie historycznej cegły rozpoczynamy od dołu do góry, pierwszą warstwę podkładając na listwie. Zabezpiecza to płytki klinkierowe przed obsuwaniem się pod wpływem własnego ciężaru. Każdą kolejną warstwę ceglanych płytek układamy na mijankę, dokładnie w taki sam sposób jak muruje się z cegły. Aby uzyskać równe odległości pomiędzy każdą kolejną warstwą, należy stosować listwy dystansujące.
Fugowanie starej cegły
Jednym z bardziej wymagających prac przy klejeniu ceglanych płytek, jest ich następne spoinowanie. Robi się to przy pomocy wąskiej kielni, którą wciskamy półsuchą masę szpachlową między płytki. Można także wspomóc się specjalnym woreczkiem z plastikową końcówką. Sposób użycia przypomina wtedy dekorowanie tortów masami cukierniczymi. Po zafugowaniu, płytki cegłopodobne warto zaimpregnować specjalnym środkiem. Zamyka on szczeliny na powierzchni cegieł, czyniąc ich kolor głębszym i pełniejszym. Warstwa impregnacyjna jest niewidoczna dla oczu, ale sprawia, że ścianę z cegły łatwiej się czyści, np. z kurzu lub sadzy.
Płytki z cegły rozbiórkowej — bezpieczeństwo
Cegła dekoracyjna pozyskiwana jest w czasie rozbiórki starych domów, stodół i innych budynków wzniesionych z cegły. Pomimo upływu lat, materiał ten nadal nadaje się do użytku, właśnie jako okładzina ścienna. Im bardziej cegły płytki naznaczone są zębem czasu, tym mają ładniejszy i bardziej naturalny dla oka wygląd. Dekorująca ścianę cegła rozbiórkowa, może wprowadzić do mieszkania unikalny klimat starej kamienicy, fabrycznej hali lub jest symbolem stylu retro. Dodając do tego inne elementy, jak drewniane belki czy beton architektoniczny, możliwe jest stworzenie wymarzonej aranżacji.
Materiał sponsorowany.